Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

Ostatnia aktualizacja: 2018-01-05

Integracja europejska nieco zmniejszyła znaczenie Zielonej Karty. Mimo tego, osoby planujące podróż do niektórych krajów, nadal muszą przygotować dodatkowy certyfikat ubezpieczenia OC - Zieloną Kartę.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

System Zielonej Karty jest jednym z najstarszych porozumień międzynarodowych, które wciąż obowiązują. Dzięki wspomnianemu systemowi, europejscy kierowcy już od 62 lat nie muszą wykupywać osobnych polis przy wjeździe do innego kraju. W takiej sytuacji może być potrzebny tylko specjalny certyfikat ubezpieczenia OC (tzw. Zielona Karta).

Specjalny dokument trzeba posiadać m.in. w Rosji i Turcji

System Zielonej Karty powstał o oparciu o uregulowania Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku. Obecnie należy do niego 46 państw z Europy, Afryki i Azji. Większość tych krajów dodatkowo podpisała tzw. Porozumienie Wielostronne. Na mocy wspomnianego porozumienia domniemuje się, że pojazd obcokrajowca został ubezpieczony w kraju rejestracji. Dlatego przejazd przez państwa, które jednocześnie respektują System Zielonej Karty i Porozumienie Wielostronne, jest możliwy bez dodatkowych certyfikatów (wystarczy dokument potwierdzający ochronę ubezpieczeniową). Polska przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego w dniu akcesji do UE (tzn. 1 maja 2004 r.). Wówczas znacznie zmniejszyła się liczba krajów wymagających Zielonej Karty od Polaków (patrz poniższa tabela). Dodatkowy certyfikat ubezpieczenia jest potrzebny m.in. osobom wjeżdżającym na terytorium Rosji, Turcji lub Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2012 r. taki dokument nie jest już wymagany w Serbii. Polakom wybierającym się do pobliskiego Kosowa, nie wystarczy nawet Zielona Karta. W tym kraju potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.
Trzeba nadmienić, że wzór Zielonej Karty wygląda identycznie w przypadku wszystkich ubezpieczycieli. Opisywany dokument składa się z dwóch identycznych części, które można łatwo rozdzielić wzdłuż perforacji. Jedną z połówek Zielonej Karty trzeba oddać poszkodowanemu kierowcy. Dzięki temu będzie on mógł łatwiej dochodzić roszczeń z tytułu OC. Warto wiedzieć, że Zielona Karta jest ważna tylko w okresie, który zadeklarował jej posiadacz (od 15 dni do 1 roku).

Kraje i terytoria autonomiczne, do których polski kierowca może wjechać bez Zielonej Karty:

Andora Austria Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy
Dania Estonia Finlandia Francja Gibraltar Grecja Hiszpania
Holandia Irlandia Islandia Lichtenstein Litwa Luksemburg Łotwa
Malta Monako Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rumunia
San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Węgry
Wielka Brytania Włochy Wyspa Man Wyspy Normandzkie Wyspy Owcze

Kraje gdzie polski kierowca potrzebuje Zielonej Karty:

Albania Azerbejdżan Białoruś Bośnia i Hercegowina Czarnogóra Iran Izrael
Maroko Mołdawia Macedonia Rosja Tunezja Turcja Ukraina

Kraje, do których polski kierowca nie może wjechać bez ubezpieczenia granicznego:

Kosowo

Zielona Karta coraz częściej jest gratisem do pakietu OC

Spora część polskich kierowców w ogóle nie potrzebuje Zielonej Karty. Tym niemniej, wielu ubezpieczycieli traktuje taki certyfikat, jako darmowy dodatek do sprzedawanej polisy OC. Takie rozwiązanie przewiduje między innymi:

 • AXA Direct
 • Aviva
 • Generali
 • Link4
 • PZU

W przypadku polis oferowanych przez ERGO Hestię, dopłata za Zieloną Kartę będzie tylko symboliczna (5 zł). Warto nadmienić, że dwóch ubezpieczycieli (Aviva i Link4) deklaruje możliwość przesłania Zielonej Karty w liście. Niezależnie od sposobu wydania tego dokumentu i jego kosztu, trzeba dokładnie sprawdzić, czy ochrona będzie aktywna we wszystkich krajach znajdujących się na trasie przejazdu. W praktyce może okazać się, że bezpłatna Zielona Karta nie działa w państwach o podwyższonym ryzyku kolizji (przykład: Rosja).

Zasady wydawania Zielonej Karty przez krajowych ubezpieczycieli

Nazwa ubezpieczyciela Zasady wydawania Zielonej Karty
AXA Direct Posiadacze polisy OC i pakietów OC + AC w AXA Direct za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
Aviva Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Avivie. W razie potrzeby klient firmy Aviva powinien telefonicznie poinformować tę firmę. Po zgłoszeniu Zielona Karta zostanie wysłana pocztą.
Compensa Posiadacze polis OC w Compensa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
Ergo Hestia Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Ergo Hestii, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.
Generali Posiadacze polis OC w Generali za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
InterRisk Posiadacze polis OC w InterRisk za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
Link4 Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Link4. W razie potrzeby klient Link4 powinien telefonicznie poinformować tę firmę. Po zgłoszeniu Zielona Karta zostanie wysłana pocztą.
PZU Posiadacze polis OC w PZU za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
Uniqa Posiadacze polis OC w Uniqa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.
Warta Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Warcie, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Sprawdź aktualne na 2018 r. warunki wydawania Zielonej Karty

Kierowca wnioskujący o Zieloną Kartę musi również pamiętać, że ten certyfikat nie rozszerza ochrony wynikającej z polisy OC dla kierowców. Osoby szukające pełnego zabezpieczenia przed skutkami wypadku za granicą, będą musiały zakupić odpowiednią polisę Autocasco.

Więcej porad o przygotowaniu auta do jazdy za granicą znajdziesz tutaj:

Tagi:

Komentarze

2018-05-10 22:40

MTV80.51.x.x

Ergo Hestia skasowała 28 zł. za zieloną kartę

2018-05-11 08:06

Ubea.pl81.190.x.x

Od czasu publikacji artykułu Ergo Hestia nieco zmieniła zasady wydawania Zielonej Karty. Obecnie stawka jest ustalana indywidualnie w zależności od kategorii pojazdu i długości wyjazdu. W efekcie koszt może wynieść też i 28 zł.

2018-01-07 16:30

Janek217.99.x.x

Może już niedługo Ukraina dołączy do krajów bez konieczności posiadania zielonej karty.

2019-07-01 21:30

stefan188.146.x.x

oby nie