Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-09

Integracja europejska nieco zmniejszyła znaczenie Zielonej Karty. Mimo tego, osoby planujące podróż do niektórych krajów, nadal muszą przygotować dodatkowy certyfikat ubezpieczenia OC - Zieloną Kartę.

System Zielonej Karty jest jednym z najstarszych porozumień międzynarodowych, które wciąż obowiązują. Dzięki wspomnianemu systemowi, europejscy kierowcy już od 62 lat nie muszą wykupywać osobnych polis przy wjeździe do innego kraju. W takiej sytuacji może być potrzebny tylko specjalny certyfikat ubezpieczenia OC (tzw. Zielona Karta).

Spis treści:

 1. Co to jest Zielona Karta?
 2. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
 3. Jaki jest okres ważności Zielonej Karty?
 4. Czy Zielona Karta jest darmowa?

Co to jest Zielona Karta?

Zielona karta to nic innego tylko międzynarodowe ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Chroni ono kierowcę przed finansowymi konsekwencjami w sytuacji, gdy spowodował szkodę (w wyniku wypadku lub innego zdarzenia drogowego) poza granicami swojego kraju. Lepiej przed wyjazdem nie zapomnieć o wyrobieniu tego dokumentu. Jeśli bowiem chcesz wjechać do kraju, w którym jest wymagana Zielona Karta, a Ty jej nie posiadasz, musisz wykupić kosztowne ubezpieczenie graniczne.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System Zielonej Karty powstał o oparciu o uregulowania Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku. Obecnie należy do niego 46 państw z Europy, Afryki i Azji. Większość tych krajów dodatkowo podpisała tzw. Porozumienie Wielostronne. Na mocy wspomnianego porozumienia domniemuje się, że pojazd obcokrajowca został ubezpieczony w kraju rejestracji. Dlatego przejazd przez państwa, które jednocześnie respektują System Zielonej Karty i Porozumienie Wielostronne, jest możliwy bez dodatkowych certyfikatów (wystarczy dokument potwierdzający ochronę ubezpieczeniową). Jeżeli jednak jedziesz przez kraj, który nie przystąpił do Porozumienia Wielostronnego, musisz przed wyjazdem zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Sprawdź poniższą tabelę, by sprawdzić, w jakich krajach Zielona Karta jest potrzebna polskiemu kierowcy.

Polska przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego w dniu akcesji do UE (tzn. 1 maja 2004 r.). Wówczas znacznie zmniejszyła się liczba krajów wymagających Zielonej Karty od Polaków. Dodatkowy certyfikat ubezpieczenia jest potrzebny m.in. osobom wjeżdżającym na terytorium Rosji, Turcji lub Białorusi.

Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2012 r. taki dokument nie jest już wymagany w Serbii. Jeśli jednak wybierasz się do pobliskiego Kosowa, nie wystarczy Ci nawet Zielona Karta. W tym kraju potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.

Kraje i terytoria autonomiczne, w których polski kierowca nie potrzebuje Zielonej Karty

Andora Austria Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy
Dania Estonia Finlandia Francja Gibraltar Grecja Hiszpania
Holandia Irlandia Islandia Lichtenstein Litwa Luksemburg Łotwa
Malta Monako Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rumunia
San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Węgry
Wielka Brytania Włochy Wyspa Man Wyspy Normandzkie Wyspy Owcze

Kraje, w których Zielona Karta jest potrzebna polskiemu kierowcy

Albania Azerbejdżan Białoruś Bośnia i Hercegowina Czarnogóra Iran Izrael
Maroko Mołdawia Macedonia Rosja Tunezja Turcja Ukraina

Kraje, w których jest potrzebne ubezpieczenie graniczne polskiemu kierowcy

Kosowo

Jaki jest okres ważności Zielonej Karty?

Zielona Karta jest ważna przez okres, który zadeklarował właściciel samochodu ubezpieczonego w zakresie OC, wyrabiając dokument. Może on wynieść od 15 dni do nawet 1 roku.

Warto nadmienić, że wzór Zielonej Karty jest identyczny w przypadku wszystkich ubezpieczycieli. Opisywany dokument składa się z dwóch takich samych części, które można łatwo rozdzielić wzdłuż perforacji.

W razie ewentualnej kolizji lub wypadku jedną z połówek Zielonej Karty należy oddać poszkodowanemu kierowcy. Dzięki temu będzie on mógł łatwiej dochodzić roszczeń z tytułu OC.

Czy Zielona Karta jest darmowa?

Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę jako darmowy dodatek do sprzedawanej polisy OC. W innych towarzystwach ubezpieczeniowych wystarczy natomiast wnieść symboliczną opłatę, aby razem z OC otrzymać także Zieloną Kartę. Zasady wydawania Zielonej Karty przez krajowych ubezpieczycieli prezentuje poniższa tabela.

Większość ubezpieczycieli nie wydaje od razu Zielonej Karty, tylko przesyła ją na prośbę kierowcy posiadającego u nich OC. Jeśli więc wybierasz się autem do kraju, w którym potrzebna jest Zielona Karta, skontaktuj się odpowiednio wcześniej ze swoim ubezpieczycielem, aby otrzymać dokument na czas.

Zasady wydawania Zielonej Karty przez krajowych ubezpieczycieli

Nazwa ubezpieczyciela Zasady wydawania Zielonej Karty

Allianz

Zielona Karta jest płatna. Dokładna cena ustalana indywidualnie

AXA Direct

Posiadacze polisy OC i pakietów OC + AC w AXA Direct za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Aviva

Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Avivie. W razie potrzeby klient firmy Aviva powinien telefonicznie poinformować tę firmę. Po zgłoszeniu Zielona Karta zostanie wysłana pocztą.

Compensa

Posiadacze polis OC w Compensa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Ergo Hestia

Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Ergo Hestii, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.

Generali

Posiadacze polis OC w Generali za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

InterRisk

Posiadacze polis OC w InterRisk za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Link4

Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie posiadaczom OC w Link4. W razie potrzeby klient Link4 powinien telefonicznie poinformować tę firmę. Po zgłoszeniu Zielona Karta zostanie wysłana pocztą.

MTU

Zielona Karta jest płatna

Proama

Bezpłatna dla posiadaczy OC w Proama

PZU

Posiadacze polis OC w PZU za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Uniqa

Posiadacze polis OC w Uniqa za darmo otrzymają Zieloną Kartę.

Warta

Zielona Karta, nawet dla posiadaczy OC w Warcie, jest płatna. Dokładny koszt jest ustalany indywidualnie.

Wiener

Zielona Karta jest płatna. Dokładna cena ustalana indywidualnie

*Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji opublikowanych przez ubezpieczycieli aktualnych na dzień 9.01.2020 r.

Kierowca wnioskujący o Zieloną Kartę musi również pamiętać, że ten certyfikat nie rozszerza ochrony wynikającej z polisy OC dla kierowców. Osoby szukające pełnego zabezpieczenia przed skutkami wypadku za granicą, będą musiały zakupić odpowiednią polisę Autocasco.

Więcej porad o przygotowaniu auta do jazdy za granicą znajdziesz tutaj:

Tagi:

Komentarze

2018-05-10 22:40

MTV80.51.x.x

Ergo Hestia skasowała 28 zł. za zieloną kartę

2018-05-11 08:06

Ubea.pl81.190.x.x

Od czasu publikacji artykułu Ergo Hestia nieco zmieniła zasady wydawania Zielonej Karty. Obecnie stawka jest ustalana indywidualnie w zależności od kategorii pojazdu i długości wyjazdu. W efekcie koszt może wynieść też i 28 zł.

2018-01-07 16:30

Janek217.99.x.x

Może już niedługo Ukraina dołączy do krajów bez konieczności posiadania zielonej karty.

2019-07-01 21:30

stefan188.146.x.x

oby nie