Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC przed wejściem polisy w życie?

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC przed wejściem polisy w życie?

Data publikacji: 2019-03-22
Kupiłeś ubezpieczenie OC, ale dzień później zorientowałeś się, że inne towarzystwo ma dla Ciebie lepszą ofertę? Sprawdź, czy możesz zrezygnować z ubezpieczenia, jeśli OC jeszcze nie weszło w życie.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa bardzo dokładnie zakres ochrony zapewniany przez ubezpieczenie OC. W tym dokumencie znajdziemy także informacje na temat tego, kiedy i jak można zrezygnować z obowiązkowej polisy.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC przed wejściem polisy w życie jest możliwa?

Zakup ubezpieczenia OC przez Internet Mówiąc krótko: tak, ale nie zawsze.

Kiedy więc wypowiedzenie jest możliwe, a kiedy nie będzie można tego zrobić?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zawierasz ubezpieczenie OC. Jeśli kupujesz OC osobiście u agenta lub w oddziale towarzystwa, to po podpisaniu umowy nie ma już wyjścia. Musisz zapłacić za wybrane ubezpieczenie i przez następny rok posiadać OC w tym towarzystwie.

Inaczej jest, jeżeli zawierasz umowę OC na odległość, czyli przez Internet lub telefon (np. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń ). W takim przypadku rezygnacja z ubezpieczenia jest możliwa w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

Warto podkreślić, że dla tych zasad nie ma znaczenia data rozpoczęcia obowiązywania ubezpieczenia OC. Wyobraźmy sobie, że kupujesz OC 3 kwietnia. Umowa ma zacząć obowiązywać dopiero 15 kwietnia. Jeśli 6 kwietnia znajdziesz lepszą ofertę OC, będziesz mógł zrezygnować z pierwszej umowy i zawrzeć nową polisę w innym towarzystwie tylko wtedy, kiedy to pierwsze ubezpieczenie kupiłeś przez Internet lub telefon.

Jak wygląda rezygnacja z OC zawartego przez Internet lub telefon?

Aby zrezygnować z ubezpieczenia OC zawartego na odległość, wystarczy przesłać wypowiedzenie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Tutaj znajdziesz wzór wypowiedzenia OC.

Nie musisz podawać żadnych powodów swojej decyzji. Pamiętaj jedynie, że wypowiedzenie musi zawierać własnoręczny podpis właściciela auta. Jeśli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, to na rezygnacji z OC muszą się znaleźć podpisy ich wszystkich.

Jak dostarczyć rezygnację z ubezpieczenia OC do ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie OC można zazwyczaj dostarczyć do ubezpieczyciela na różne sposoby:

  • pocztą – rezygnację prześlij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru;
  • osobiście – wypowiedzenie można złożyć w oddziale towarzystwa lub u agenta. Pamiętaj, by poprosić o potwierdzenie złożenia wypowiedzenia;
  • mailem – rezygnację prześlij w formie skanu lub zdjęcia i poproś ubezpieczyciela o potwierdzenie odbioru;
  • za pośrednictwem systemu internetowego – niektóre towarzystwa umożliwiają złożenie wypowiedzenia przy pomocy specjalnie przygotowanych formularzy znajdujących się na stronie ubezpieczyciela.

Tutaj możesz sprawdzić, jakie formy złożenia wypowiedzenia dopuszczają poszczególni ubezpieczyciele.

Czy trzeba zapłacić za wypowiadane ubezpieczenie OC?

Jeśli kupisz OC przez Internet, a potem zrezygnujesz z niego jeszcze przed wejściem polisy w życie, nie będziesz musiał nic płacić. Ubezpieczyciel będzie domagał się od Ciebie zapłaty tylko wtedy, kiedy zrezygnujesz z polisy, która już weszła w życie. Zapłacisz jednak oczywiście tylko za te dni, przez które towarzystwo udzielało Ci faktycznej ochrony.

Dla przykładu, jeśli OC zaczyna obowiązywać 11 kwietnia, a Ty zrezygnujesz z niego 13 kwietnia, będziesz musiał zapłacić ubezpieczycielowi składkę za te trzy dni, kiedy udzielał Ci ochrony.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-21

Kiosk polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Jedną z porównywarek ubezpieczeń na polskim rynku jest Kiosk polis. Umożliwia on policzenie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych, a także sprawdzenie propozycji polis NNW i nieruchomości....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-18

Beesafe – nowy kalkulator ubezpieczeniowy. Opinie, zalety, wady

Beesafe to nowa marka ubezpieczeniowa na polskim rynku oferująca polisy komunikacyjne. Sprawdzamy, jakie są jej zalety i wady oraz jak kupić ubezpieczenie, wypowiedzieć OC i zgłosić szkodę w Beesafe.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Jak kupić ubezpieczenie OC w weekend lub święta?

Niektóre osoby muszą koniecznie kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi Internet.

Czytaj więcej
Komentarze