Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Tanie ubezpieczenie OC to dobry wybór

Ostatnia aktualizacja: 2014-08-27

Odwieczny problem: kupić tanie czy dobre? W przypadku ubezpieczenia OC możemy mieć zarazem jedno i drugie. Dlaczego polisa OC ma zawsze ten sam zakres ochrony? Dlaczego nie warto przepłacać na obowiązkowym ubezpieczeniu? Jak kupić tanie i dobre ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC nie jest dobrowolnym wyborem kierowcy, ale ustawowym obowiązkiem. Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.). Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując samochodem w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Dlaczego ubezpieczenie OC ma zawsze ten sam zakres ochrony?

oszczędność na ubezpieczeniu OC Zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku polisy OC reguluje ustawa, dlatego też firmy ubezpieczeniowe muszą dostosować swoje oferty ubezpieczeń OC do wymogów nakładanych przez polskie ustawodawstwo. Wysokość składki OC nie ma wpływu na proponowany zakres ochrony ubezpieczeniowej (jak to ma miejsce np. przy kupnie Autocasco). Firmy ubezpieczeniowe mogą pokryć szkody do ustalonych ustawowo sum gwarancyjnych, a te wynoszą aktualnie:

  • 5 mln euro za szkody na osobach
  • 1 mln euro za szkody w mieniu

Należy pamiętać, w powyższe sumy gwarancyjne odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Tanie i dobre ubezpieczenie OC

O ile w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych np. Autocasco, NNW czy Assistance, tanie ubezpieczenie niekoniecznie jest dobrym wyborem, o tyle w przypadku obowiązkowej polisy OC możemy z czystym sumieniem powiedzieć: tanie jest dobre. Tymczasem wielu kierowców przepłaca za OC. Niektórzy z wygody, bo nie mają chęci ani czasu na szukanie najlepszej oferty. Inni żyją w przekonaniu, że skoro polisa OC to obowiązek każdego kierowcy, więc pewnie firmy ubezpieczeniowe zaproponują nam zbliżone wysokości składek. Nic bardziej mylnego. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC, żeby przekonać się jaka różnica dzieli najtańszą propozycję składki od najdroższej.

Oto przykład: 35-letni właściciel samochodu marki Skoda Fabia, rocznik 2003, o wartości 15 000 zł, zamieszkały we Wrocławiu, postanowił porównać ceny ubezpieczeń OC i wykonał kalkulację dla swojego auta. Kierowcy przysługiwała zniżka 60% z tytułu bezszkodowej jazdy. Najtańsza z proponowanych składek wynosiła 478 zł, najwyższa 902 zł. Kupując najtańsze ubezpieczenie OC, właściciel Skody Fabia zaoszczędził ponad 430 zł.

Jak widać, warto kupić taniej, a posiadać identyczną ochronę. W końcu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas, właścicieli samochodów, od konsekwencji szkód jakie spowodujemy w trakcie ruchu pojazdu. Ubezpieczenie OC nie chroni natomiast naszego pojazdu. Dlatego nie przepłacajmy za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową, a raczej pomyślmy o dodatkowej ochronie dla samego auta. Kompleksowa ochrona pojazdu pozwoli nam czuć się pewniej i bezpieczniej na drodze.

Zobacz, jakie są sposoby na tanie OC:

Tagi:

Komentarze

2013-09-28 18:20

w

różnica w cenie wynika z wliczenia sobie kosztów wypłaty odszkodowania - firmy proponujące drogie OC z reguły nie sprawiają problemów przy wypłacie, bo i tak mają to wliczone w koszty. Tanie często kombinują i wertują po 10x OWU żeby tylko kasa została u nich... to nie ma magii - tylko czysty biznes.

2013-01-21 09:31

Koksu

@Racja, Tomek. Przy tym nie oszukujmy się, OC mogę mieć najtańsze i gdziekolwiek, bo to poszkodowany będzie potem się starał o odszkodowanie a nie ja, więc mi to rybka w sumie. Gorzej z takim AC.

2012-09-25 13:05

tomek

warunki ubezpieczenia masz wszędzie takie same przecież… cena pozostaje jedynym kryterium jak dla mnie… ja mam w mniejszej firmie ubezpieczenie, ale nie miałem kiedyś z wypłatą AC z hdi najmniejszych problemów. często ludzie kierują się emocjami po takich zdarzeniach a nie opierają się na jasnych faktach z umowy i wychodzą właśnie takie żale w necie.

2012-09-11 12:27

adsf

Tak, tylko że jak ubezpieczysz auto tanio w pierwszym lepszym TUW to w razie wypadku musisz się bujać po sądach, bo niektóre ubezpieczalnie zrobią wszystko, żeby tylko nie wypłacić odszkodowania. wystarczy poczytać niektóre fora ...

2012-08-27 16:16

Nero

Też mam Skodę Fabia, rocznik 2004, mieszkam w Tróójmieście. Płacę 654 zł za OC. Czyżbym przepłacał?