Strona główna  |  Wiadomości  |  Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Data publikacji: 2022-06-17
Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Wzmianki o rzeczoznawcy samochodowym czasem pojawiają się w artykułach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. Internauci często pytają też, czy ubezpieczyciel powinien zapłacić za ekspertyzę, którą wykonał niezależny rzeczoznawca samochodowy. Przed odpowiedzią na takie nierzadko zadawane pytanie, warto najpierw wyjaśnić, kim jest rzeczoznawca samochodowy (rzeczoznawca motoryzacyjny). To ciekawa informacja, mimo że wiele osób domyśla się, jakie zadania pełni taki niezależny rzeczoznawca. Nie są one związane tylko i wyłącznie z oceną szkód w ramach sporów kierowców z ubezpieczycielami.

Rzeczoznawca samochodowy - kto może nim zostać?

Jak nietrudno się domyślić, rzeczoznawca samochodowy to osoba, która musiała spełnić specjalne wymagania. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) wskazuje, że jako rzeczoznawca samochodowy może przedstawiać się ekspert, który:

  • przynajmniej przez 2 lata zbierał praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe
  • nie był karany wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne
  • ma prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C
  • posiada specjalny certyfikat rzeczoznawstwa samochodowego
  • widnieje na liście rzeczoznawców samochodowych

Wymogu praktyki zawodowej nie stosuje się do osób, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów technicznych związany z motoryzacją. Niezależnie od wykształcenia, konieczne jest natomiast uzyskanie certyfikatu rzeczoznawcy. Jednostka akredytowana (np. PZM Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców) wydaje certyfikat po zdaniu egzaminu przez kandydata. Warto pamiętać, że lista rzeczoznawców motoryzacyjnych jest powszechnie dostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. „Można zatem łatwo sprawdzić, czy osoba przedstawiająca się jako niezależny rzeczoznawca samochodowy faktycznie ma odpowiednie uprawnienia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczyciel musi płacić za opinię rzeczoznawcy

Rzeczoznawcy samochodowi dzięki swoim kompetencjom mogą pomóc posiadaczom polis AC i osobom poszkodowanym przez kierowcę ubezpieczonego w ramach OC. Chodzi oczywiście o spór z ubezpieczycielem dotyczący na przykład zbyt niskiej wartości przyznanego odszkodowania. Jeśli opinia, którą przedstawił niezależny rzeczoznawca samochodowy nie przekonała ubezpieczyciela, to można ją wykorzystać w czasie sporu przed sądem cywilnym. W kontekście zwrotu kosztów opinii rzeczoznawcy przez zakład ubezpieczeń, decydujące będzie to, czy ekspertyza przyczyniła się do efektywnego dochodzenia przez poszkodowanego wypłaty z OC. „Takie korzystne dla poszkodowanych stanowisko prezentuje uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2019 r. (sygn. akt III CZP 99/18)” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Rekomendacje nadzoru finansowego dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają zostać wdrożone przez ubezpieczycieli jeszcze w 2022 roku, również odnoszą się do ekspertyz, które wykonuje niezależny rzeczoznawca samochodowy. Według KNF-u, jeżeli taki rzeczoznawca motoryzacyjny wykonał własną kalkulację kosztów naprawy auta w ramach OC, to zakład ubezpieczeń w ramach odpowiedzi powinien wyjaśnić, dlaczego nie zgadza się z wyliczeniami eksperta. „Zgodnie z nową rekomendacją KNF-u, odpowiednie uzasadnienie powinno dotyczyć każdej pozycji kosztowej, którą zakwestionował zakład ubezpieczeń” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rzeczoznawca zajmuje się nie tylko szkodami z OC

Tytułem podsumowania, warto zwrócić uwagę, że rzeczoznawcy samochodowi nie zajmują się wyłącznie pomocą kierowcom w sporach z towarzystwami ubezpieczeń. W praktyce zakres działania takich ekspertów jest znacznie szerszy. Wycena rzeczoznawcy dotyczy również nieuszkodzonych pojazdów i jest wykonywana na przykład dla urzędów celnych, banków oraz leasingodawców. Ekspertyzy z zakresu ruchu drogowego (np. rekonstrukcje wypadków) to kolejny wariant usług, które oferuje typowy rzeczoznawca motoryzacyjny. „Taki ekspert może też wykonywać różnego rodzaju oceny stanu technicznego pojazdów, a nawet pomagać w zakupie używanych aut” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rzeczoznawca

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-20

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?

Wynajem aut w czasie wakacji stanowi częste rozwiązanie. Wyjaśniamy zatem, czy wypadek wynajętym autem może skutkować poważnymi kosztami dla kierującego.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-02

OC i autocasco - czy firmy to ważny klient dla ubezpieczycieli?

Nie tylko gospodarstwa domowe kupują ubezpieczenia komunikacyjne. Czy polisy dotyczące pojazdów firmowych są ważne dla ubezpieczycieli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-29

Przeciętna kolizja kosztuje ubezpieczyciela już prawie 8000 zł

W minionym roku na drogach miało miejsce stosunkowo niewiele kolizji. Znacząco wzrósł natomiast średni koszt wypadku lub stłuczki dla ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
Komentarze