Strona główna  |  Wiadomości  |  Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej zapoznaj się z OWU

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej zapoznaj się z OWU

Data aktualizacji: 2021-09-10
Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Umowy. OWU to zbiór przepisów prawnych, którym posługuje się określone towarzystwo ubezpieczeniowe. Przepisy te regulują obowiązki obu stron umowy ubezpieczenia.

Ogólne Warunki Umowy to dokument, po przeczytaniu którego zapoznasz się z najistotniejszymi postanowieniami umowy ubezpieczeniowej bez względu, czy dotyczy ona samochodu, czy jest to polisa na życie albo ubezpieczenie mieszkania.

Spis treści:

  1. Informacje zawarte w OWU
  2. Zawsze czytaj OWU

Informacje zawarte w OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia ściśle, jasno i czytelnie określają przedmiot i zakres ubezpieczenia, a więc: co i od czego ubezpieczamy, w jakim zakresie, sposób naliczania wysokości szkody oraz wypłaty należnego odszkodowania, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia.

Dokumenty czytanie Bardzo ważnym rozdziałem w OWU jest część zatytułowana "Wyłączenia odpowiedzialności". To właśnie tutaj ubezpieczyciel wymienia sytuacje, w których nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe informuje też tutaj, kiedy ma prawo zmniejszyć świadczenie.

Zgodność z prawem

Kształt Ogólnych Warunków Ubezpieczenia regulowany jest przez liczne ustawy polskiego prawa (zwłaszcza przez kodeks cywilny i ustawę ubezpieczeniową). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi sporządzać OWU zgodnie z prawem. W przypadkach, kiedy którykolwiek z punktów OWU jest niejasny zazwyczaj interpretuje się go zwykle na korzyść osoby ubezpieczonej. Oczywiście zdarzają się przypadki, że zapisy OWU są niejasne, krzywdzące bądź niezgodne z prawem. W takich okolicznościach trzeba udać się do rzecznika ubezpieczonych lub rzecznika konsumenta, który stanie w obronie twoich racji. W kontrowersyjnych przypadkach zapis może zostać unieważniony.

Zawsze czytaj OWU

Wybór dobrego ubezpieczenia jest bardzo istotny. Bez względu, czy chodzi o OC, AC, ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie zawsze wiąże się to z finansami twoimi i twojej rodziny. Nie należy więc podpisywać umowy w ciemno, zwłaszcza że ubezpieczyciel ma w obowiązku przedstawić ci OWU przed sfinalizowaniem umowy. Warto również przed wyborem najlepszego ubezpieczenia skorzystać z narzędzia takiego jak kalkulator ubezpieczeń na ubea.pl, aby porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-05-17

Przez uchwałę Sądu Najwyższego znów wzrosną składki za OC?

Rzecznik Finansowy złożył niedawno wniosek o kolejną uchwałę Sądu Najwyższego. Wyjaśniamy, dlaczego ta uchwała może wpłynąć na koszty polis OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-04-13

Skarżymy się tylko na tanie OC?

Rzecznik Finansowy niedawno opublikował dane dotyczące skarg na ubezpieczycieli. Warto sprawdzić, czy częściej skarżymy się na firmy sprzedające tanie polisy OC i AC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-04-23

Ranking ubezpieczeń samochodu - ilość skarg na ubezpieczycieli

Rzecznik Ubezpieczonych (RU) regularnie informuje o liczbie napływających skarg. Dzięki danym z ostatniego raportu RU można sprawdzić, ile zgłoszeń o nieprawidłowościach wysłali klienci oraz...

Czytaj więcej
Komentarze