Strona główna  |  Wiadomości  |  Skarżymy się tylko na tanie OC?

Skarżymy się tylko na tanie OC?

Data publikacji: 2018-04-13
Rzecznik Finansowy niedawno opublikował dane dotyczące skarg na ubezpieczycieli. Warto sprawdzić, czy częściej skarżymy się na firmy sprzedające tanie polisy OC i AC.

Dla większości kierowców kupujących obowiązkowe OC wysokość rocznej składki jest kluczowym kryterium wyboru. Trudno się temu dziwić, bo wszyscy ubezpieczyciele oferują taki sam (określony ustawą) zakres ochrony odpowiedzialności cywilnej, a ewentualne problemy z likwidacją szkody stają się problemem osoby poszkodowanej w wypadku.

Koszt ochrony ma również spore znaczenie w przypadku ubezpieczeń autocasco. Dzięki najnowszym danym Rzecznika Finansowego możemy sprawdzić, czy skargi kierowane do tej instytucji częściej dotyczyły firm sprzedających tanie polisy komunikacyjne.

Sprawdź, ile kosztuje OC i AC

Ile osób skarżyło się na PZU?

Skarga na ubezpieczyciela Ze względu na znaczenie polis komunikacyjnych na rynku Rzecznik Finansowy (RF) osobno podaje liczbę skarg dotyczących właśnie takich ubezpieczeń. Pod potoczną nazwą „skarga” rozumiemy tutaj wniosek do RF o interwencję w związku z niewłaściwym działaniem ubezpieczyciela.

W 2017 r. aż 77% takich wniosków do Rzecznika Finansowego dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych miało związek z obowiązkowym OC dla kierowców. Poniższa tabela prezentuje dokładne dane o „komunikacyjnych” skargach klientów i poszkodowanych na firmy ubezpieczeniowe z siedzibą w Polsce.

Statystyki Rzecznika Finansowego wskazują, że w ujęciu liczbowym najwięcej skarg (1703) na ubezpieczenia komunikacyjne dotyczyło polis sprzedawanych przez PZU S.A. Tak wysoki wynik nie powinien dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę duży udział największego ubezpieczyciela majątkowego w łącznej składce zebranej w 2017 r. z tytułu polis komunikacyjnych (ok. 34%).

Ze względu na zróżnicowaną skalę działalności poszczególnych firm sprzedających ubezpieczenia dla kierowców najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem jest przeliczenie liczby skarg na 1% udziału rynkowego w 2017 r. (mierzonego przypisaną składką brutto).

Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazuje się, że skargi na PZU S.A. wcale nie były szczególnie częste. Wręcz przeciwnie - lider rynku ubezpieczeń majątkowych odnotował dość niski wynik - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W 2017 r. rzadko skarżyli się klienci Warty

Pod względem częstotliwości skarg dotyczących polis komunikacyjnych (50 skarg na 1% udziału rynkowego) PZU S.A. prezentuje się jednak znacznie gorzej niż towarzystwo ubezpieczeniowe z najlepszym wynikiem (20 skarg na 1% udziału rynkowego). Mowa o TUiR WARTA S.A..

Na drugim końcu rankingu dotyczącego częstotliwości skarg w 2017 r. uplasował się TUZ TUW. Wynik tej instytucji (124 skargi na 1% udziału w rynku) trudno z pewnością określić jako dobry - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Liczba oraz częstość skarg na zakłady ubezpieczeniowe w 2017 r. (ubezpieczenia komunikacyjne)

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Liczba skarg w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych (od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.) Udział rynkowy mierzony wartością składki przypisanej brutto (wynik dla polis komunikacyjnych od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.) Liczba skarg przypadająca na każdy 1% udziału rynkowego

AVIVA TU Ogólnych S.A.

97

0,91%

107

AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

413

5,53%

75

Concordia Polska TUW

25

0,54%

46

Generali TU S.A.

376

4,03%

93

Gothaer TU S.A.

92

1,65%

56

Link 4 TU S.A.

287

4,20%

68

Pocztowe TUW

10

0,36%

28

PZU S.A.

1703

34,16%

50

STU Ergo Hestia S.A.

504

15,53%

32

TU Compensa S.A. VIG

201

4,13%

49

TU Europa S.A.

4

0,00%

-

TU INTERRISK S.A. VIG

132

1,96%

67

TUiR Allianz Polska S.A.

229

4,57%

50

TUiR Partner S.A.

1

0,00%

-

TUiR WARTA S.A.

342

16,90%

20

TUW TUW

114

2,26%

50

TUZ TUW

78

0,63%

124

UNIQA TU S.A.

200

2,59%

77

Uwaga! Tabela uwzględnia zakłady ubezpieczeń z siedzibą w Polsce.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Rzecznika Finansowego i KNF

Sprawdź aktualny ranking OC, AC, NNW ubezpieczycieli w Polsce

„Tani” ubezpieczyciele wypadają dość dobrze

Interesująco prezentują się również wyniki firm ubezpieczeniowych, które w świetle analiz Ubea.pl są konkurencyjne pod względem wysokości składek ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, OC + NNW, OC + AC, OC + AC + NNW). Mowa o takich ubezpieczycielach jak Link4, Aviva, Benefia (marka Compensa TU VIG), MTU (marka STU Ergo Hestia) oraz You Can Drive (marka STU Ergo Hestia dla młodych kierowców).

Prawie żaden z wymienionych ubezpieczycieli nie odnotował złego wyniku po uwzględnieniu liczby skarg i udziału w rynku polis komunikacyjnych. Wyjątek stanowi Aviva, która zanotowała drugą najwyższą częstotliwość skarg (po TUZ TUW). Natomiast Ergo Hestia pod względem liczby skarg przeliczonej na 1% udziału rynkowego uplasowała się na wysokim trzecim miejscu (za TUiR WARTA S.A. i Pocztowe TUW).

Takie wyniki udowadniają, że trudno jest wykazać wyraźny związek pomiędzy cenami ubezpieczeń komunikacyjnych i częstością wniosków, w którym klienci lub poszkodowani proszą Rzecznika Finansowego o interwencję - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-02

OC i autocasco - czy firmy to ważny klient dla ubezpieczycieli?

Nie tylko gospodarstwa domowe kupują ubezpieczenia komunikacyjne. Czy polisy dotyczące pojazdów firmowych są ważne dla ubezpieczycieli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-29

Spadek sprzedaży nowych aut = problem dla ubezpieczycieli?

Na skutek pandemii oraz kryzysu gospodarczego sprzedaż nowych aut w Polsce mocno spadła. Czy jednak ma to duże znaczenie z punktu widzenia ubezpieczycieli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-22

Rynek OC jest coraz mniej konkurencyjny?

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość mocno skoncentrowany wokół kilku liderów. Sprawdzamy, jak przez ostatnie lata zmieniała się konkurencja w tym sektorze.

Czytaj więcej
Komentarze