Ogólne Warunki Umowy to dokument, po przeczytaniu którego zapoznasz się z najistotniejszymi postanowieniami umowy ubezpieczeniowej bez względu, czy dotyczy ona samochodu, czy jest to polisa na życie albo ubezpieczenie mieszkania.
Spis treści:
Informacje zawarte w OWU
Ogólne Warunki Ubezpieczenia ściśle, jasno i czytelnie określają przedmiot i zakres ubezpieczenia, a więc: co i od czego ubezpieczamy, w jakim zakresie, sposób naliczania wysokości szkody oraz wypłaty należnego odszkodowania, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia.
Bardzo ważnym rozdziałem w OWU jest część zatytułowana "Wyłączenia odpowiedzialności". To właśnie tutaj ubezpieczyciel wymienia sytuacje, w których nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe informuje też tutaj, kiedy ma prawo zmniejszyć świadczenie.
Zgodność z prawem
Kształt Ogólnych Warunków Ubezpieczenia regulowany jest przez liczne ustawy polskiego prawa (zwłaszcza przez kodeks cywilny i ustawę ubezpieczeniową). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi sporządzać OWU zgodnie z prawem. W przypadkach, kiedy którykolwiek z punktów OWU jest niejasny zazwyczaj interpretuje się go zwykle na korzyść osoby ubezpieczonej. Oczywiście zdarzają się przypadki, że zapisy OWU są niejasne, krzywdzące bądź niezgodne z prawem. W takich okolicznościach trzeba udać się do rzecznika ubezpieczonych lub rzecznika konsumenta, który stanie w obronie twoich racji. W kontrowersyjnych przypadkach zapis może zostać unieważniony.
Zawsze czytaj OWU
Wybór dobrego ubezpieczenia jest bardzo istotny. Bez względu, czy chodzi o OC, AC, ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie zawsze wiąże się to z finansami twoimi i twojej rodziny. Nie należy więc podpisywać umowy w ciemno, zwłaszcza że ubezpieczyciel ma w obowiązku przedstawić ci OWU przed sfinalizowaniem umowy. Warto również przed wyborem najlepszego ubezpieczenia skorzystać z narzędzia takiego jak kalkulator ubezpieczeń na ubea.pl, aby porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych.