Strona główna  |  Wiadomości  |  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Czy warto je wykupić?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Czy warto je wykupić?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Stan polskiej publicznej służby zdrowia sprawia, że coraz więcej osób decyduje się kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Czy warto kupić taką polisę dla swojego dziecka?

3 miesiące oczekiwania do dziecięcego endokrynologa czy alergologa, pół roku czekania na rehabilitację – po usłyszeniu takiej informacji wielu rodziców zacznie się pewnie zastanawiać, czy jest możliwe lepsze zabezpieczenie swojej pociechy. Czy dobrym rozwiązaniem będzie prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka? Co daje taka medyczna polisa?

Spis treści:

  1. Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Ubezpieczenie medyczne dla dziecka: grupowe czy indywidualne?
  3. Oferty ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka
  4. Jakich specjalistów wybrać, kupując ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka?
  5. Przychodnie i kliniki oferowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pokryje też kontrolę u dentysty W Polsce jest oczywiście dostępna bezpłatna opieka lekarska oferowana przez publiczną służbę zdrowia.Niestety, bardzo często dostęp do niej jest jedynie teoretyczny. Długie kolejki, czekanie przez rok na wizytę u specjalisty, a potem kolejne 12 miesięcy na zabieg – wielu Polaków zna to doskonale z doświadczenia. Nic dziwnego, że dynamicznie wzrasta liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które ma za zadanie dopełnić ochronę zapewnianą przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dopełnić, a nie zastąpić. Prywatna polisa nigdy nie będzie bowiem substytutem dla publicznej służby zdrowia. Nawet najbardziej rozbudowane produkty nie oferują dostępu do wszystkich badań i procedur medycznych. Na wiele innych świadczeń są z kolei ustalane restrykcyjne limity finansowe. Po ich wyczerpaniu (co w przypadku wielomiesięcznej ciężkiej choroby nastąpi szybciej niż później) trzeba już samemu płacić za prywatne leczenie lub skorzystać z usług publicznej służby zdrowia.

Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe niekiedy w ogóle nie zgodzą się ubezpieczyć niektórych osób. Jeżeli ktoś chce kupić polisę już po otrzymaniu wieści, że jest ciężko chory, spotka się z odmową towarzystwa lub otrzyma propozycję składki o zaporowej sumie.

Zobacz także:

Ile ubezpieczeń zdrowotnych mają Polacy?

Ubezpieczenie medyczne dla dziecka: grupowe czy indywidualne?

Istnieją dwa podstawowe sposoby zakupu prywatnej polisy zdrowotnej: grupowo lub indywidualnie. Nie inaczej jest, jeżeli ochronę dawaną przez ubezpieczenie chcesz rozszerzyć także na dziecko.

Większość medycznych ubezpieczeń w Polsce to grupowe polisy zapewniane przez pracodawców. Według danych z końca III kwartału 2016 r. już ponad 1,4 mln Polaków było ubezpieczonych w ten sposób.

Bardzo często pracowniczym ubezpieczeniem można objąć także współmałżonka lub dziecko. Wszystko jednak zależy od tego, jaki dokładnie wariant polisy wybrał pracodawca. Jeśli zatem w Twojej firmie jest dostępne prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zorientuj się, kogo dokładnie możesz objąć ochroną.

Jeżeli jednak nie masz możliwości zawarcia grupowego ubezpieczenia lub warunki oferowanej polisy nie są dla Ciebie wystarczające, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie i całej swojej rodziny.

Oferty ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka

Większość ubezpieczycieli umożliwia ubezpieczenie na jednej polisie kilku osób: głównego ubezpieczającego, jego współmałżonka oraz dzieci. Już jednak tylko niektóre towarzystwa oferują specjalne warianty rodzinne, w których zamiast płacić za każdą osobę oddzielnie, opłaca się jedną składkę. Jej wysokość jest stała: nie zależy od liczebności rodziny. Jeżeli kupujesz polisę dla 3 lub więcej osób, takie rozwiązanie będzie na pewno najbardziej opłacalne.

Jacy ubezpieczyciele proponują polisę zdrowotną w wariancie rodzinnym?

  • InterRisk: ubezpieczenie zdrowotne Antidotum Plus
  • Signal Iduna: ubezpieczenie Pełnia Zdrowia Polmed
  • AXA: ubezpieczenie zdrowotne Vitalité

Warto także zwrócić na propozycję Avivy: pakiet medyczny Bądź zdrów. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej ubezpieczeń nie jest to samodzielny produkt, lecz dodatkowa umowa do ubezpieczenia na życie Nowa Perspektywa. Polisa zdrowotna Avivy także jest dostępna w wersji rodzinnej. Dodatkowo osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na 20% zniżki.

Sprawdź także:

Ranking ochronnych polis na życie

Jakich specjalistów wybrać, kupując ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka?

Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla swojej rodziny, zwróć przede wszystkim uwagę na to, do jakich specjalistów polisa da Ci dostęp.

W przypadku produktu mającego zapewnić ochronę dla dziecka najważniejszy jest oczywiście nielimitowany dostęp do lekarza pediatrii. Na pewno warto zwrócić także uwagę na dostęp do takich specjalistów jak:

  • okulista,
  • laryngolog,
  • stomatolog,
  • ortopeda,
  • ginekolog.

To właśnie ich pomocy będziesz najprawdopodobniej najczęściej potrzebować.

Pamiętaj, że ubezpieczyciele zazwyczaj oferują różne warianty polisy zdrowotnej, które różnią się m.in. właśnie liczbą specjalistów, do których dają dostęp. Zawierając ubezpieczenie w wersji rodzinnej, dla wszystkich osób musisz wybrać ten sam wariant.

Przychodnie i kliniki oferowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Oprócz listy specjalistów dostępnych w poszczególnych wariantach polisy zdrowotnej warto przyjrzeć się także uważnie liście placówek medycznych.

Wielu ubezpieczycieli kusi klientów dużą liczbą przychodni i klinik, z którymi ma zawartą umowę. Jednak tak naprawdę od liczby ważniejsza jest lokalizacja tych placówek. Przed zawarciem umowy sprawdź koniecznie, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się choć jedna przychodnia, zapewniająca dobry poziom opieki, która współpracuje jednocześnie z danym ubezpieczycielem. Długa podróż to ostatnia rzecz, na którą ma się ochotę w razie choroby dziecka.

Zwróć także uwagę na lokalizację specjalistów współpracujących z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie zdrowotne jest polisą, z której praktycznie na pewno kiedyś skorzystasz, zwłaszcza jeśli ochroną obejmujesz także swoje dziecko. Przyjrzyj się zatem uważnie warunkom ubezpieczenia, aby kupić produkt, który faktycznie dopełni usługi oferowane przez publiczną służbę zdrowia.

Zobacz też:

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie zdrowotne?

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-29

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Do Polski przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy. Czy takie osoby potrzebują dodatkowego ubezpieczenia?

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-29

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Długie kolejki do lekarzy sprawiają, że dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz popularniejsze. Jak wybrać prywatną polisę i ile ona kosztuje? Sprawdzamy dostępne oferty.

Czytaj więcej
Komentarze