Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czyli jak dobrowolnie ubezpieczyć zdrowie

Data publikacji: 2011-06-07

Ubezpieczenia zdrowotne to coraz bardziej popularny wśród konsumentów temat. Są to jednak polisy o dość dużym stopniu zaawansowania, dlatego warto wiedzieć, co daje nam takie ubezpieczenie i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Ubezpieczenie zdrowotne opłaca każda pracująca osoba w Polsce - jest ono obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych. Osoby, które jednak nie pracują (na przykład rodzice zajmujący się domem i dziećmi), nie są zobligowane do uiszczania comiesięcznych składek ubezpieczenia zdrowotnego pobieranych przez ZUS. W takich przypadkach często zdarza się, że dobrowolnie wykupują ubezpieczenie zdrowotne, aby móc nieodpłatnie korzystać z usług NFZ. Coraz częściej, zarówno osoby objęte obowiązkiem opłaty ubezpieczenia zdrowotnego jak i te, które nie są do tego zobligowane, decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenia zdrowotne

Dlaczego prywatnie?

Optymiści uważają, że zawierane przez Polaków umowy ubezpieczenia zdrowotnego są objawem coraz większej zamożności społeczeństwa oraz odpowiedzialności za przyszłość swoją i swoich bliskich. Oczywiście te czynniki odgrywają niemałą rolę w tym procesie, ale specjaliści i analitycy uważają, że zwiększający się rozmiar tego sektora ubezpieczeniowego ma raczej związek z opłakanym stanem publicznej służby zdrowia.

Trudno się dziwić. Każdy, kto chociaż raz potrzebował pomocy lekarza w okresie wzmożonych zachorowań wie, że często jakość usług państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie dotkliwe są kolejki w których musimy odstać kilkadziesiąt minut w oczekiwaniu na dostęp do lekarza pierwszego kontaktu. W czasie gdy jesteśmy przeziębieni, czekanie na swoją kolej przed gabinetem (i „wymienianie się” przy okazji zarazkami z innymi pacjentami), nie jest najlepszym sposobem na szybki powrót do zdrowia.

Jeszcze gorzej jest w kwestii dostępu do lekarzy specjalistów. Tu kolejki oczekiwania najczęściej mają kilka miesięcy, w ekstremalnych przypadkach - nawet rok. Podobnie sprawy mają się z zabiegami wymagającymi hospitalizacji. Z uwagi na kiepską jakość nieodpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia, coraz większa ilość Polaków decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Co daje nam takie ubezpieczenie? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy warto zapewnić sobie taką ochronę? Które towarzystwa proponują nam taką polisę?

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia zdrowotne najczęściej są nam oferowane w dwóch typach. Pierwszy to tzw. leczenie ambulatoryjne, drugi to leczenie szpitalne.

 • Polisy gwarantujące leczenie ambulatoryjne to ubezpieczenia obejmujące wszystkie zabiegi leczenia nie wymagające całodobowego nadzoru szpitalnego. Najczęściej są to wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, wizyty u specjalistów, szczepienia, proste (nie wymagające hospitalizacji) zabiegi. Powyższe usługi są wykonywane przez współpracujące z towarzystwem ubezpieczeniowym prywatne placówki lecznicze. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają też na wybór dowolnego lekarza, po czym zwracają koszty leczenia.

 • Polisy leczenia szpitalnego gwarantują zwrot kosztów leczenia wymagającego hospitalizacji i całodobowej opieki w szpitalu. Każdy ubezpieczyciel oferuje swoim klientom różny zakres usługi, który obejmuje najczęściej: pokrycie kosztów pobytu w szpitalu (ubezpieczyciel opłaca rachunki za każdy dzień naszego pobytu w szpitalu), pobyt w pokoju o podwyższonym standardzie (najczęściej są to pokoje jednoosobowe z własną toaletą i klimatyzacją), organizacja i pokrycie kosztów operacji (ważne jest, że operacje przeprowadzane są najczęściej „od ręki”, bez jakiegokolwiek czasu oczekiwania), jednorazowa wypłata po zdiagnozowaniu u ubezpieczonego określonej w warunkach umowy choroby.

Pamiętajmy jednak, że oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się od siebie – czasem dość drastycznie, dlatego zawsze upewniajmy się jaka oferta usług jest zapisana w umowie ubezpieczenia.

Gdzie kupić?

Na polskim rynku, wśród najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, ubezpieczenia zdrowotne zaoferują nam: Allianz, Amplico-Life, Aviva CU, AXA, Benefia, Compensa, Hestia, ING, PTU, PZU, Signal Iduna, Uniqa, Warta

Czy warto?

Wiedząc czego możemy się spodziewać po polisach ubezpieczenia zdrowotnego, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto taką kupić? Każda dodatkowa ochrona zdrowia naszego oraz naszych bliskich z pewnością zasługuje na rozważenie. Pamiętać musimy, że z każdym ponadpodstawowym świadczeniem koszt naszej polisy będzie rósł w drastycznym tempie. Dlatego też jak przy każdym dobrowolnym ubezpieczeniu, dobrze jest odnaleźć balans między szerokością parasola ochronnego a zasobnością naszego portfela. Innymi słowy, jeżeli nasza zamożność nie pozwala nam na kupno pełnego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego wybierzmy te jego elementy, z których będziemy mieli największy pożytek. Jeśli zatem jesteśmy zadowoleni z naszej lokalnej państwowej przychodni, może warto pozostać przy jej usługach.

Rozważmy również jak często i z jakiego rodzaju usług służby zdrowia korzystamy, czy jesteśmy często przeziębieni, a może doskwiera nam alergia, czy mamy problemy z kolanem i często korzystamy z usług ortopedy. Duży wpływ na naszą decyzję powinien mieć także fakt, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Jeśli nie pracujemy i nie mamy ochrony ubezpieczenia zdrowotnego, każdorazowa wizyta u lekarza może wiązać się z poważnymi kosztami. Przeanalizowanie wszystkich tych czynników da nam odpowiedź na to, z których elementów ubezpieczenia najlepiej złożyć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy się zakupić ubezpieczenie zdrowotne i poszukujemy lub już znaleźliśmy towarzystwo ubezpieczeniowe, któremu warto zaufać powinniśmy pamiętać o kilku aspektach zanim podpiszemy umowę.

Złotą zasadą, którą winniśmy się kierować jest dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Jest to spis najważniejszych aspektów podpisywanej umowy, z którego dowiemy się kiedy przysługuje nam wypłata odszkodowania, w jakiej kwocie i jakie są jej warunki. Upewnimy się także kiedy ubezpieczyciel może zgodnie z prawem odmówić wypłaty zadośćuczynienia. To najważniejsze aspekty naszej ochrony. Kolejnymi pytaniami, na których odpowiedź ułatwi nam wybór odpowiedniego ubezpieczenia są te o:

 • Placówki, które oferuje nam ubezpieczyciel. To ważne, żebyśmy posiadali w okolicy naszego miejsca zamieszkania przynajmniej jedną przychodnie lub klinikę, z którą umowę ma nasz ubezpieczyciel. Jeśli takowej nie ma, poszukajmy oferty, która pozwoli nam na wybór własnego lekarza (np. naszego lekarza rodzinnego) i zwrot kosztów jego usług.
 • Zasięg naszego ubezpieczenia. Wybierajmy te pakiety, na których najbardziej nam zależy. Jeśli pragniemy głównie łatwego dostępu do internisty w przypadku przeziębienia, nie ma sensu płacić za kosztowne pakiety obejmujące leczenie w szpitalu itp. Przemyślmy to, czy i których specjalistów pomocy będziemy potrzebować.
 • Kto jest chroniony. Dokładnie dowiedzmy się, czy oprócz nas ochroną objęci są również nasi współmałżonkowie oraz dzieci i w jakim stopniu i przez jakich dodatkowych specjalistów (np. ginekolog dla małżonki, pediatra dla dziecka).
 • Nasz stan zdrowia i wiek. Pamiętajmy, że nasz stan zdrowia i wiek ma bezpośredni wpływ na stawkę ubezpieczenia. Starajmy się więc wykupywać ubezpieczenie zdrowotne wtedy, kiedy będzie ono dla nas najtańsze, a zatem jeśli jesteśmy zdrowi a nosimy się z zamiarem kupna takiej ochrony – nie zwlekajmy.
 • Czas obowiązywania naszego ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli określa odpowiedni okres czasowy po zawarciu umowy, w którym ubezpieczenie jeszcze nie działa. Oczywiście dla nas ważne jest, aby ten okres był możliwie najkrótszy.
 • Jakie są limity naszego ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje nam pokrycie finansowe wizyt lekarskich tylko do pewnych kwot, powyżej których resztę dopłacić musimy z własnej kieszeni. Dowiedzmy się zatem jakie są średnie koszty takiej wizyty i wybierzmy ubezpieczenie z odpowiednim limitem.

Pamiętajmy, wszystkie te informacje i usługi muszą znaleźć się w umowie. Sprawdzajmy słowne zapewnienia agenta wnikliwie czytając OWU. Jeśli czegoś nie rozumiemy, prośmy o wyjaśnienia. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Tagi:

Komentarze

2015-07-07 19:23

ub31.11.x.x

gdzie mozna sie ubezpieczyc dodadtkowo.wraz z mezem jestesmy emerytami

2014-04-18 10:41

fcgjjkkll

Mam wrażenie ze większość komentarzy pisali agenci ubezp.

2013-12-04 12:52

AgentWrocław

Jako osoba działająca na rynku ubezpieczeń, polecam ubezpieczenia zdrowotne dla indywidualnych klientów w firmie Allianz, która oferuje możliwość nielimitowanych wizyt lekarskich i badań specjalistycznych w prywatnych placówkach medycznych. Stawki są stałe i nie podlegają podwyższeniu - brak ankiety medycznej. pakiet podstawowy to 102 zł miesięcznie dla jednej osoby a w pakiecie rodzinnym (możliwość objęcia wspólną ochroną partnerów posiadających dzieci) to koszt 216 zł. W przypadku zainteresowania, proszę o kontakt pod j.tartas@interia.pl

2014-04-03 15:23

Boroen

było kiedyś takie powiedzenie "każdy żyd swój towar chwali" - cóż innego mógłby napisać agent ubezpieczeniowy?

2013-12-04 08:24

pacjentka

*to ma znamiona przestępstwa!

2013-12-04 08:18

pacjentka

potworzyły się nowotwory żerujące na słabym systemie. oferują to co nam się nalezy, a państwo nie potrafi zapewnic. złodzieje, korupcja i pasożyty. to kwalifikuje się do łmiana przestępstwa!

2012-08-31 22:17

Niedoszły klient

Ja podpisałem umowę w Signal Iduna... miało być ok. 200zł/mies. za pełny pakiet. po kilku dniach dzwoni agent, że na podstawie prostej ankiety, którą uzupełniałem przy podpisywaniu umowy podnieśli składkę o ok. 80zł/mies... Zrezygnowałem... generalnie uważam, że to podpucha z tymi stawkami - jak można określić ryzyko związane z konkretnym klientem skoro się go nawet nie przebadało... Rozumiem, że jest przeprowadzane szybkie badanie w celu określenia ogólnego stanu zdrowia...a tu nic. Szukam jakiejś innej oferty chociaż ta ze Signal Iduny jest ciekawa.

2014-05-20 20:29

Ewelina .Z

Prosze skontak sie zemna mamnaprwade Fajna propozycjie Pakietw Medycznych prosze pisac na Priv :pandamyszka@o2.pl

2012-05-29 20:18

wandaaa

ja wykupiłam dla rodziny pakiet medyczny w firmie Medicover i jestem bardzo zadowolona z usług tej firmy.Moje dziecko odkąd poszło do przedszkola często chorowało i zawsze spotkałam się z szybkim dostepem do lekarzy oraz profesjonalną opieką

2012-01-19 23:11

Lucy

gdzie można zakupić ubezpieczenie dla osoby pracującej w unii, tak żeby obejmowało opiekę zdrowotną w Polsce i za granicą?

2012-01-20 09:21

Ipolisa.pl

Witam, ubezpieczenie na opiekę zdrowotną za granicą można zakupić u nas na: ipolisa.pl w zakładce turystyczne/narciarskie. Zapraszam.

2012-01-17 15:57

iwcia

ciekawa jestem ile kosztuje takie ubezpieczenie zdrowotno retowo emerytalne

2011-09-29 10:24

Wojtek

Zapraszam na swoja stronę www.allianzpolisa.pl gdzie między innymi są informacje na temat grupowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pakietów medycznych skierowanych do osób indywidualnych.

2011-09-28 12:36

Kryspin Wągielski

A w mojej firmie nie możemy się zdecydować jakie grupowe ubezpieczenie zdrowotne wybrać. Czy posiadają Państwo takie zestawienie? Ja też się zastanawiam nad dobrowolnym ubezpieczeniem swojej rodziny, jesli firmowe nie wypali. Przy dwójce dzieci takie ubezpieczenie zdrowotne ma już duży sens, a dzieci przecież ciągle na coś chorują.

2011-11-02 12:24

Małgorzata Krasucka

Prywatna opieka medyczna to przede wszystkim: • SZYBKO, bez lekceważącego odsyłania Cię od jednych do drugich drzwi • TANIO, bez ukrytych kosztów i wydatków na kolejne wizyty i badania • FACHOWO, u dobrych specjalistów, z nowoczesnym sprzętem medycznym • TERAZ, nie za 4 czy 8 miesięcy • INDYWIDUALNIE, bo takie powinno być podejście do pacjenta • WYGODNIE i przyjemnie, w miłej atmosferze, bez stresującego oczekiwania od świtu w kolejce do rejestracji • PROFESJONALNIE i KONKRETNIE, na określoną godzinę • NOWOCZEŚNIE, bo każdy pacjent zasługuje na właściwą opiekę • KOMPLEKSOWO, bo tylko takie leczenie ma sens. Prywatna Abonamentowa Opieka medyczna SIGNUM to 5 pakietów świadczeń medycznych, w ramach których otrzymujesz dostęp do lekarzy 30 specjalności (na wizytę czeka się max 5 dni!!), 230 badań diagnostycznych, badań laboratoryjnych, szczepień, rehabilitacji, transportu, zabiegów jednego dnia i wielu innych usług, to także Infolinia medyczna czynna 24 godz, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dodatkowo Opieka Medyczna SIGNUM dla FIRM, jest jednostkowo 2-3 razy tańsza niż porównywalny pakiet dla Klienta Indywidualnego i pozwala objąć kompleksową opieką współpracowników i ich najbliższych jednym z 4 wariantów rodzinnych. Cały zakres usług określonych w danym wariancie: konsultacje, badania, itd. są wykonywane w cenie wariantu, bez dodatkowych opłat. Jednak, aby firma mogła podpisać umowę Opieki Medycznej SIGNUM dla Firm musi się do niej zgłosić co najmniej 4 jej pracowników. Jeżeli chcesz poznać szczegóły napisz do mnie: malgorzata.krasucka@o2.pl

2011-06-22 08:38

Zdrowy Polak

Ja już mam dość płacenia na ZUS i lekarzy, którzy faszerują nas antybiotykami bez badań!!!Większość naszej kasy idzie na koncerny farmaceutyczne, które podkupują służbę zdrowia. Alternatywą jest prywatne ubezpieczenie ale dlaczego ja mam płacić 2 razy?! Wiem, że dziś nie da się uleczyć służby zdrowia, bo zajął ją wirus jak HIV - nieuleczalny. Tylko niestety większość z nas będzie musiało mieć z nią stosunek. Zarabiam coraz więcej i mam coraz więcej dość tego systemu. Mam już od dwóch lat wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Allianz, ale co z tego mam? Krótsze kolejki i trochę więcej poczucia godności. Ta sama Pani Doktor jest milsza i bardziej uśmiechnięta. Marzę o tym, że kiedyś przyjdą czasy normalnych rządów i porządku w tym chorym przybytku. Życzę Wam zdrowia!

2011-06-14 11:17

Rysiek

Potwierdzam, sam wraz z żoną i dziećmi korzystamy z abonamentu medycznego zapewnianego przez ubezpieczenie zdrowotne. Niby rzecz bez, której można się obejść, ale kiedy przyjdzie co do czego, to naprawdę ciężko sobie wyobrazić życie bez niego.

2011-06-13 10:21

Kasia

Ten artykuł przekonał mnie o skuteczności ubezpieczenia zdrowotnego, bo ja również nie cierpię stać w kolejce do lekarza pierwszego kontaktu. Po sprawdzeniu okazało się, że cena takiego ubezpieczenia nie jest wygórowana, poważnie przymierzam się do zakupu.

2014-05-20 20:27

Ewelina .Z

zapraszam do zapoznania sie z moja oferta Pakietu zdrowotnego .Prosze pisac na adres:pandamyszka@o2.pl