Spis treści
Po co kupować OC?
Takie pytanie mogą zadać ludzie, którym nigdy nie ponieśli szkód materialnych od osób trzecich lub też sami nigdy nikomu szkody nie wyrządzili. Życie jednak to nie bajka i każdego dnia zalewają nas informacje o nieszczęśliwych wypadkach na drogach, błędach w sztuce lekarskiej lub wśród przedstawicieli innych zawodów, nie wspominając już o szkodach wyrządzanych przez dzieci (wybite szyby to czasami mało istotny problem).
Ubezpieczenie OC zabezpiecza przed poniesieniem kosztów odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych osobom trzecim przez nas, przez osoby pozostające pod naszą opieką (dzieci), czy przez zwierzęta.
Podział ubezpieczenia OC
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej skierowane są to bardzo szerokiej grupy zainteresowanych, a co za tym idzie posiadają zróżnicowaną ofertę. Najprostszy podział tego typu ubezpieczeń dotyczy zobowiązania jego posiadania i tak mamy do czynienia z:
- obowiązkowymi ubezpieczeniami OC
- nieobowiązkowym OC
Dla kogo ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów zmotoryzowanych. Obowiązek jest uregulowany przez ustawę, a jego brak może narazić kierowcę na kary finansowe. W przypadku braku ubezpieczenia samochodu kierowca musi się liczyć z podstawową karą w wysokości 3360 zł.
Oprócz kierowców ubezpieczenie OC za szkody wynikłe w trakcie wykonywania działalności zawodowej zobowiązani są posiadać przedstawiciele kilku grup zawodowych, których wykonywanie wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności osobistej. Obowiązkiem posiadania OC objęci są między innymi:
- doradcy podatkowi
- notariusze
- komornicy
- adwokaci
- architekci oraz inżynierowie budowlani
- zarządcy nieruchomości
- zakłady opieki zdrowotnej
Aktualnie na liście zawodów objętych obowiązkowym OC znajdują się 24 pozycje, ale w przyszłości liczba ta ma być jeszcze większa. Jest to dobra wiadomość dla poszkodowanych klientów, którzy będą mogli ubiegać się o odszkodowania z tytułu poniesionych szkód.
Nieobowiązkowe OC
Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej mogą wykupić osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć się w życiu codziennym od konieczności wypłacania odszkodowania za ewentualne szkody wyrządzone osobą trzecim.
Dobrowolne OC wykupują również osoby prowadzące działalność gospodarczą, które ustawowo nie są zobowiązane do posiadania ubezpieczenia OC, ale pragną zabezpieczyć się na przykład na wypadek nieterminowego wywiązania się z umowy lub nienależytego wykonania usługi.
Często ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wykupują:
- nauczyciele lub wychowawcy kolonijni
- właściciele parkingów strzeżonych
- członkowie zarządu spółek kapitałowych