Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Nie warto kupować taniego ubezpieczenia AC

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08

Autocasco jest dobrowolne i ma na celu ubezpieczenie samochodu od ściśle określonych ryzyk. Z reguły jest droższe niż OC, dlatego nie wszyscy kierowcy mogą sobie pozwolić na jego zakup. W praktyce tanie ubezpieczenie może nas dalece rozczarować, dlatego zastanówmy się czy warto szukać najtańszej oferty AC na rynku.

Ubezpieczenie AC samochodu, to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych. W przeciwieństwie do OC, nie jest wymagane prawnie, a jego kupno zależy od indywidualnej decyzji właściciela samochodu. Ubezpieczenie AC, czyli AUTOCASCO chroni nas przed szkodami, jakie spotkać mogą nasze auto podczas kolizji spowodowanych z naszej winy. Często ochrona ta jest również rozszerzana na inne przypadki, na przykład kradzież pojazdu. Ponieważ każde AC jest inne, a jego zakres jest szczegółowo opisany w umowie zawieranej z ubezpieczycielem, nie każdy nabywca potrafi precyzyjnie określić co tak naprawdę dobrze wiedzieć podczas kupna takiej ochrony. Co warto wiedzieć o AC? Na co zwrócić uwagę? Jak określić co tak naprawdę będzie odpowiednie dla naszych potrzeb?

Zakres ubezpieczenia AC

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia AC dla naszego pojazdu, dobrze znać kilka standardowych założeń takiej ochrony. Asekuracja w swojej podstawowej formie chroni nas zazwyczaj przed zniszczeniami i uszkodzeniami wynikającymi z:

 • wydarzeń podczas ruchu lub postoju pojazdu
 • nagłego działania siły mechanicznej (tj. zderzeniami z różnymi obiektami)
 • kradzieży pojazdu
 • uszkodzeń przez osoby trzecie (zarysowania lakieru, próba włamania)
 • nagłego działania sił przyrody
 • nagłego działania zewnętrznych czynników termicznych i chemicznych
 • wydarzeń niezawinionych przez kierowcę i jego najbliższych.

Nie we wszystkich wypadkach odszkodowanie zostanie nam wypłacone. Z ochrony nie skorzystamy jeśli:

 • właściciel uszkodzonego pojazdu nie jest tą samą osobą, na którą wskazują dokumenty pojazdu
 • szkody wynikają z winy lub rażącego niedbalstwa właściciela czy innych osób upoważnionych do prowadzenia pojazdu
 • podczas jazdy samochodem kierujący jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych
 • podczas jazdy samochodem kierujący nie posiada do tego uprawnień
 • pojazd nie jest zarejestrowany lub nie legitymuje się ważnym badaniem technicznym
 • okoliczności wypadku były inne niż te podane w zgłoszeniu
 • samochód został przywłaszczony
 • uszkodzenia wynikają z bieżącej eksploatacji pojazdu
 • szkoda powstała w trakcie używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa.

Warto również zwrócić uwagę na wartość minimalnej szkody zawartą w umowie. Uszkodzenia poniżej tej wartości nie będą pokrywane. Wiemy teraz, że ubezpieczenie AC nie chroni nas przed własną niefrasobliwością. Nie spodziewajmy się więc odszkodowania za kradzież samochodu, jeśli zostawiliśmy w nim kluczyki.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie AC?

Przede wszystkim przemyślmy co tak naprawdę jest nam potrzebne. Pamiętajmy, że pełne pakiety ubezpieczeniowe chroniące nasz pojazd przed większością zagrożeń będą też dość kosztowne. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą różnych ubezpieczycieli i dobrać tę, która będzie nas zadowalać zarówno zakresem ochrony, jak i wysokością składki. Istnieją też sprawy wymagające szczególnej uwagi, są to:

 • Suma odszkodowania. Należy zapoznać się z jej wysokością, a także sposobem jej wypłacania. Wiele ubezpieczeń AC pomniejsza sumę odszkodowania o wartość już tych wypłaconych.
 • Część odszkodowania jaką otrzymamy. Zwróćmy uwagę, czy ubezpieczyciel w razie zaistnienia warunków wypłaty odszkodowania, zwróci nam całą sumę zawartą w umowie, czy jej część w zależności od wymiaru naszej winy.
 • Czy i w jaki sposób ubezpieczone są nasze szyby. Dokładnie dowiedzmy się zarówno jak wygląda sprawa ubezpieczenia naszych szyb samochodowych na skutek pęknięć, odprysków, czy wybicia, a co ważniejsze, czy te uszkodzenia są brane pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata zniżek za pęknięcie szyby spowodowane odpryskiem żwiru na drodze może okazać się dotkliwe.
 • Wysokość odszkodowania, a utrata wartości auta. Warto zwrócić uwagę, jaka stawka wypłacana jest w razie kompletnego zniszczenia samochodu lub jego kradzieży. Czy jest to kwota z dnia zakupu, czy obniżona o utratę wartości pojazdu.
 • W jaki sposób dokonana zostanie naprawa uszkodzonego samochodu. Czy wykonywana jest ona w autoryzowanym serwisie pojazdu? Czy części użyte do naprawy będą oryginalnymi zalecanymi przez producenta, czy zamiennikami?

Oczywiście najważniejszą radą przy zakupie polisy AC jest dokładne przeczytanie umowy, regulaminu oraz wszelkich odnośników. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, że w razie uszkodzenia, czy kradzieży ze strony ubezpieczyciela nie spotka nas przykra niespodzianka.

Które ubezpieczenie AC wybrać?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego powinniśmy sugerować się wysokością składki, kupując AC powinniśmy kierować się naszymi oczekiwaniami. Nie kupujmy najtańszego autocasco, bo nie będzie ono po prostu najlepszej jakości. Ustalmy przed czym chcemy chronić nasz samochód i porównajmy odpowiednie oferty cenowe różnych zakładów ubezpieczeń. Szeroki pogląd na propozycje pozwoli nam wybrać atrakcyjne AC zarówno pod względem zakresu, jak i ceny.

Tagi:

Komentarze

2012-04-18 21:59

janusz

Mam pytanie , czy autocasco obejmuje odpryski lakieru ?

2012-04-19 09:43

ipolisa

Witam Autocasco nie obejmuje szkód eksploatacyjnych.

2012-02-19 19:59

Lipczak

Marcin ma racje. trzeba się ubezpieczać od tego, co może się stać, a nie jak leci. Ja dodam, że warto też szukać okazji. TU mają nie tylko obniżki za bazszkodową jazdę itd, ale też inne promocje. Ostatnio ubezpieczalem sie w Liberty Direct. Skorzystalem ze wszystkiego co sie dalo i jestem bardzo zadowolony.

2011-10-08 13:28

marcin

ciekawe kogo stać na autocasco w pełnym zakresie?? gdybym chciał ubezpieczyć się od wszystkich ryzyk, to wydałbym tyle, ile obecnie warte jest moje auto. Ludzie, AC trzeba kupować z głową, jeśli masz chodliwy samochód i mieszkasz w mieście podwyższonego ryzyka, bez KR się nie obejdzie. Ale po co się w to bawić jeśli mieszkasz na wsi, parkujesz auto w garażu i jedyne co może zagrozić Twojemu samochodowi to krowa spacerująca środkiem jezdni. Można kupić dobre i tanie AC - trzeba tylko wiedzieć, czego się od tego ubezpieczenia oczekuje...

2011-06-14 11:20

1229Unio

kiedy kiepski ubezpieczyciel ma wypłacić ubezpieczenie rzędu kilkuset tysięcy, to może spróbować wyprzeć się odpowiedzialności, nawet jeśli ewidentnie się zadośćuczynienie się należy. na zasadzie "a nóż się uda". dlatego akurat kierowanie się rankingami i szukanie uczciwych ubezpieczycieli, których nie brakuje, jest dobrym pomysłem.

2011-06-13 10:22

Konik

Wszystko jest wypisane w umowie, nie ma więc opcji, żeby ubezpieczyciel mógł nas jakoś wykołować. Dodatkowo umowy w ubezpieczeniach OC są regulowane w części ustawą. Jasne, są ubezpieczyciele lepsi i gorsi, ale na tych drucgich też są sposoby.

2011-06-10 11:31

Moim zdaniem

Moim zdaniem, zamiast ceną ubezpieczenia OC, powinniśmy się sugerować rankingiem. Bo wtedy wybierzemy uczciwego ubezpieczyciela, a ceny aż tak strasznie się nie różnią, żeby ryzykować takiego, który nas będzie próbował wykołować w razie gdy będziemy potrzebować jego pomocy...

2011-06-01 11:18

Ipolisa.pl

Tanie ubezpieczenie OC nie znaczy gorsze, bo każde ubezpieczenie OC samochodu jest takie samo. Oczywiście często towarzystwa sprzedając OC dorzucają do niego ASS (assistance) lub NW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Jednak ochrona OC pozostaje taka sama. Jest ona regulowana przez prawo, w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach pojazdów mechanicznych. Niezależnie czy jest to PZU, Warta, czy Liberty Direct - każdy ubezpieczyciel sprzeda nam takie samo ubezpieczenie OC. Czy warto zatem szukać tańszego?

2011-06-01 11:07

Karolina123

Dlaczego przy ubezpieczeniu OC powinniśmy sugerować się wartością składki. Czy ubezpieczenie OC nie jest lepsze, kiedy jest droższe?

2011-06-13 18:19

Wojtek

Dobre pytanie. OC jest dla osoby, która dozna szkody w związku z ruchem bądź posiadaniem czyjegoś pojazdu. Miałem taką sytuację. Wypadek ( kierowca zajechał mi drogę, niby typowe wymuszenie pierwszeństwa) samochód sprawcy ( w/g orzeczenia policji ) miał ubezpieczenie OC w tzw. "tanim" TU. Likwidację szkody wspominam jak koszmar...walka o każdą zł. i typowe nastawienie ubezpieczyciela na wypłacenie jak najmniejszego odszkodowania. W podobnej sytuacji koleżanki samochód został rozjechany przez motor ( bez ofiar..ufff ) Motocyklista miał OC w jednym z renomowanych TU...trzy dni po zdarzeniu koleżanka dostała czek z odszkodowaniem ( 90% wartości szkody ) resztę dopłacono po naprawie. Mam mieszane uczucia...płacić mniej o 100 zł i narażać kogoś na podobną gehennę z odszkodowaniem..w sumie to ja zrobiłem mu "kuku". Wiem..zawsze ktoś może powiedzieć..a co mnie to obchodzi...mnie obchodzi, i chciałbym aby następnym razem jak ktoś na mnie wpadnie..miał dobre, niekoniecznie najtańsze ubezpieczenie. Zdarzenie nie było w Polsce.