Strona główna  |  Wiadomości  |  Nie posiadasz ważnego OC? Uważaj, bo kary są teraz wyższe

Nie posiadasz ważnego OC? Uważaj, bo kary są teraz wyższe

Data aktualizacji: 2019-10-15
Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ważnego ubezpieczenia samochodu. Za brak OC grożą kary finansowe. Od 2014 roku właściciel pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC zapłaci karę aż o 5 % wyższą.

Pomimo obowiązku posiadania przez kierowców ważnego ubezpieczenia OC, wielu z nich rezygnuje z ubezpieczenia samochodu. W trzech pierwszych kwartałach 2013 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trafiło ponad 50 tys. zgłoszeń o braku OC – głównie od policji i od organów ds. rejestracji pojazdów – a łączna kwota zapłaconych kar przekroczyła 26 mln złotych.

Kary wyższe o 160 zł

Z roku na rok kary naliczane kierowcom za brak posiadania ubezpieczenia samochodu są coraz wyższe.

Portfel i karta płatnicza Do końca 2011 roku kara naliczana była w odniesieniu do kursu euro i wynosiła 500 euro pełnej kary w przypadku samochodów osobowych.

Od 2012 roku zmienił się sposób naliczania kar, co związane było z silną pozycja złotego w stosunku do euro, i od tej pory naliczana jest w odniesieniu dominialnej płacy w Polsce. Nic wiec dziwnego, że wysokość kar wzrasta. Im lepiej zarabiamy, tym więcej płacimy w przypadku braku ubezpieczenia.

W 2012 roku kara wzrosła z 1980 do 3000 zł. W 2013 roku posiadacz nieubezpieczonego samochodu musiał zapłacić pełną karę w wysokości 3200 zł, a od stycznia 2014 roku kara wzrosła o 5% i wynosi aktualnie 3360 zł.

Dlaczego kierowcy unikają OC?

Łączna wartość kar za brak ważnego OC wzrosła o blisko 10 mln zł w porównania do 2012 roku. Dlaczego kierowcy uchylają się od obowiązku opłacania ubezpieczenia samochodu? Większość tłumaczy się oszczędnościami i wysoką składką ubezpieczenia.

Uchylanie się od obowiązku posiadania OC to iluzoryczna oszczędność. Roczna polisa waha się od 500 do 1200 zł w zależności od pojemności silnika i bezszkodowego stażu kierowcy. W razie wypadku odszkodowanie za spowodowanie szkód mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. Do tego dochodzi jeszcze kara za brak ważnego OC.

Jeżeli nie chcesz płacić kar za brak posiadania ubezpieczonego auta, nie czekaj do ostatniej chwili i wykup ubezpieczenie już teraz. W Ubea znajdziesz pełen pakiet ofert wszystkich ubezpieczycieli w Polsce, więc zaoszczędzisz czas na szukanie idealnego ubezpieczenia. Skontaktuj się z multiagentem Ubea i wybierz najtańsze OC dla siebie**.

Artykuły powiązane:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-30

Jeździsz bez OC? - sprawdź, o ile wzrosną kary z UFG

Mimo wzrastającej skuteczności wykrywania kierowców bez OC wciąż wiele osób nie wykupuje ubezpieczenia. W przyszłym roku słono zapłaci się za taką niefrasobliwość, bo kary z UFG ponownie wzrosną.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-09-13

Kara za brak OC wyniesie aż 8000 zł?

Od niedawna wiemy, ile ma wynosić płaca minimalna w 2020 roku. Na tej podstawie można już wyliczyć przyszłe kary dla kierowców za brak polisy OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Jak zapłacić mandat i karę za brak OC w 2020 i 2021 roku?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda płatność kary za brak ubezpieczenia OC. Eksperci Ubea.pl tłumaczą tę kwestię, a także wyjaśniają, czy istnieje szansa na umorzenie kary po jej otrzymaniu.

Czytaj więcej
Komentarze