Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Najtańsze OC nie istnieje!

Ostatnia aktualizacja: 2014-04-30

Komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie OC, zobligowany jest zawrzeć każdy posiadacz zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Temat tak samo znany, jak i nielubiany. Nie tylko ze względu na obowiązek zakupu, ale również chaos wprowadzany przez ubezpieczycieli krzyczących każdy z osobna, acz jednym chórem: U mnie najtaniej!

Najtańsze OC nie istnieje

Rynek ubezpieczeń Polsce rozwija się dynamicznie. Walka o klienta trwa. Towarzystwa prześcigają się w coraz to nowych promocyjnych ofertach. Wszystko po to, by ów trafił właśnie do nich.

Obowiązkowe, niechciane, ale jakże przydatne

Każdy kierowca jest prawnie zobligowany do zakupu polisy OC. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu wysoka kara. Zakres ubezpieczenia OC regulują przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 Nr 124, poz. 1152 ze zm.). W praktyce zawarcie umowy ubezpieczenia OC następuje z chwilą wykupienia przez posiadacza pojazdu polisy OC i opłacenia składki. Chociaż jej koszt w momencie zakupu wydaje się wysoki, to już przy pierwszym zdarzeniu zauważamy, że był niewspółmierny do wysokości odszkodowania, jakie ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić poszkodowanemu za poniesione straty.

Czy istnieje najtańsze OC dla wszystkich?

Propozycje Towarzystw są zindywidualizowane, ponieważ kierowane są do różnych osób i to zarówno pod względem wieku, płci, miejsca zamieszkania, czy choćby okresu posiadania prawa jazdy. Kierowcy mają też inne potrzeby, sytuację rodzinną (stan cywilny, ilość dzieci, ich wiek), niejednolitą historię przebiegu ubezpieczenia, mogą korzystać z auta samodzielnie lub wspólnie. Co równie istotne, posiadane przez nich pojazdy zarejestrowane są w różnych rejonach Polski i poruszają się z różną intensywnością poza jej granicami. Dodatkowo różnią się między sobą marką, rodzajem, pojemnością silnika i wiekiem.

Trudno więc stwierdzić, które OC jest najtańsze. Koszt polisy OC wygląda bowiem zupełnie inaczej dla każdego z nas w tym samym zakładzie ubezpieczeń.

Dla Kowalskiego z dużej aglomeracji OC będzie prawdopodobnie droższe ze względu na dużą wypadkowość tego rejonu, ale dla Nowaka z małej wsi może być nawet kilkukrotnie niższe. Dlatego przed zakupem polisy należy wszystko dokładnie sprawdzić i przeliczyć.

Mądry ubezpieczony? Tak, ale przed szkodą!

Uczymy się. Często na własnych błędach, ale zawsze. Zmienia się świadomość potencjalnego klienta. Coraz częściej sprawdza on oferty i zaczyna rozumieć, że pomimo obowiązku ubezpieczenia, ma możliwość wyboru ubezpieczyciela i znalezienia dla siebie jak najkorzystniejszej oferty.

Warto wiedzieć, że każdy zakład ubezpieczeń wybiera sobie docelową grupę klientów i dla niej rzeczywiście stosuje niskie taryfy wyjściowe. Za przykład posłużyć może osoba w wieku 35 lat, posiadająca maksymalne zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia, mieszkająca w małej miejscowości do 10 tys. mieszkańców. Dlaczego akurat taka grupa? Dlatego, że w oparciu o statystyki dotyczące szkodowości widać, że w tym wieku najczęściej mamy już rodzinę i dzieci z którymi jeździmy wolniej, przez co bezpieczniej. Ponadto mieszkając w niewielkiej miejscowości, gdzie ruch pojazdów ma mniejsze natężenie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy sprawcami zdarzenia powodującego konieczność wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Jak znaleźć polisę idealną?

Pierwsza zasada brzmi – „Kto pyta, mniej płaci” i trzymanie się jej jest w tym przypadku zasadne. W gąszczu reklam kuszących promocjami czy popularnych rankingów stosujmy rozwiązania, które pozwolą nam znaleźć tanią polisę OC dla siebie.

Metod na ustalenie wysokości składki jest wiele. Możemy telefonicznie uzyskać u każdego ubezpieczyciela informacje na ten temat, ale są już także prostsze i mniej czasochłonne metody. Korzystając z dobrodziejstw techniki i Internetu, bez wychodzenia z domu, możemy porównać oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń lub kalkulatorów OC. To nic nie kosztuje, a pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze

Tagi:

Komentarze