Strona główna  |  Wiadomości  |  NNW dla ucznia z Ukrainy to nie problem?

NNW dla ucznia z Ukrainy to nie problem?

Data publikacji: 2022-08-17
Pod koniec wakacji zawsze wzrasta zainteresowanie polisami szkolnymi. Wyjaśniamy, czy uczniowie z Ukrainy też mogą być objęci takimi ubezpieczeniami NNW.

Nadchodzący rok szkolny z całą pewnością może być szczególny. Będzie on bowiem pierwszym, w którym od początku w zajęciach zacznie uczestniczyć tak duża liczba uczniów z Ukrainy. Podobnie jak polscy koledzy, biorą oni udział we wszystkich obowiązkowych zajęciach (m.in. lekcjach WF i wycieczkach szkolnych), co może sugerować wykupienie nieobowiązkowej polisy NNW. Tak samo jak w poprzednich latach, szkoły będą mocno polecały zakup wspomnianego ubezpieczenia. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają zatem, czy szkolna ochrona z tytułu NNW może objąć ucznia pochodzącego z Ukrainy. To kwestia ważna również w kontekście kolejnych lat, bo można przypuszczać, że spora część ukraińskich dzieci zostanie u nas na dłużej.

NNW dla ukraińskiego ucznia jest dobrowolne

Rodzice ukraińskich dzieci na pewno powinni wiedzieć, że nadal aktualne jest Pismo MEN z dnia 1 października 2018 r. opatrzone znakiem DWKI-WPB.5013.22.2018.BN. Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało w tym dokumencie, że nie ma prawnego obowiązku wykupywania ubezpieczenia NNW dla uczniów. Taka zasada dotyczy również uczniów z Ukrainy. „W tym kontekście warto dodać, że ukraińskie dzieci mogą korzystać z opieki medycznej zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia - z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej oraz specjalnych programów lekowych Ministra Zdrowia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej przez ukraińskich uchodźców zapewnia im ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022 poz. 583). Wspomniany akt prawny zalegalizował na 18 miesięcy pobyt ukraińskich uchodźców - w tym również dzieci. „Pobyt w Polsce rodziców i dzieci uciekających przed wojną może zostać przedłużony o kolejne 3 lata w ramach czasowego zezwolenia” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Narodowość dziecka nie ma żadnego znaczenia

Ważne informacje znajdziemy również w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dla polis NNW obejmujących uczniów. Chodzi zarówno o ubezpieczenia indywidualne, jak i polisy grupowe. Okazuje się bowiem, że rodzime zakłady ubezpieczeń obejmują ochroną nie tylko uczniów posiadających polskie obywatelstwo. To zasada stosowana od lat. Warto bowiem pamiętać, że już w poprzedniej dekadzie rosła liczba uczniów nieposiadających polskiego obywatelstwa. „Wszystkie zamieszczone w tym artykule uwagi oraz informacje dotyczą również dzieci posiadających np. obywatelstwo białoruskie oraz ich rodziców” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

NNW dla ucznia z Ukrainy można kupić samemu

Cudzoziemcy posiadający dzieci w wieku szkolnym, podobnie jak polscy rodzice powinni wiedzieć, że posiadają prawo samodzielnego wyboru ubezpieczenia NNW dla ucznia. Nie trzeba się godzić na polisy grupowe, które dość często cechują się niskim poziomem ochrony. Indywidualna polisa NNW może zapewniać ochronę samemu uczniowi lub wszystkim członkom rodziny. Dla cudzoziemców istotne może być to, czy ochrona ich dziecka będzie aktywna nie tylko poza zajęciami szkolnymi, ale również podczas pobytu za granicą. „Trzeba jednak mieć świadomość, że ubezpieczyciele standardowo nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wypadków mających związek z wojną” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto zapytać o ewentualne składkowe zniżki …

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przypominają, że niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie pojawiły się ubezpieczeniowe propozycje pomocy dla uchodźców wojennych. Przykładem była bezskładkowa (darmowa) ochrona ukraińskich uczniów w ramach grupowych polis szkolnych. Nie można wykluczyć, że na początku nowego roku szkolnego też pojawią się preferencyjne propozycje dla uchodźców z Ukrainy. „Takie osoby przed wyborem polisy NNW dla dziecka, na pewno powinny sprawdzić co najmniej kilka ofert” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dzieci szkoła

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-28

Ubezpieczyciele już nie zarabiają na OC

Pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się nietypową sytuacją, czyli praktycznie zerowym zyskiem ze sprzedaży OC. Jeśli ubezpieczyciele nie zwiększą składek, to poniosą straty.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-31

Średnia szkoda z OC: znów padł rekord

Już wcześniej można było sądzić, że mocno wzrosła średnia wartość szkody z OC. Analizujemy skalę tego wzrostu w 2022 roku i przedstawiamy pewne prognozy.

Czytaj więcej
Komentarze