Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Mieszkasz w mieście? Musisz liczyć się z wyższą składką OC

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-13

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływ ma wiele czynników. Są to między innymi informacje na temat właściciela pojazdu oraz stan techniczny i model samochodu. Decydując się na OC, warto wiedzieć, że na wysokość składki polisy wpływa również miejsce rejestracji auta.

Dwóch kierowców kupuje ten sam model samochodu w salonie i w dodatku z tego samego roku. Czy wysokość ich składki za OC będzie taka sama?

Cena OC w mieście Jest to mało prawdopodobne, nawet jeśli polisę kupują u tego samego ubezpieczyciela. Skąd takie różnice? Podczas szacowania wysokości składki OC bierze się pod uwagę stan techniczny pojazdu, doświadczenie kierowcy i jego ogólny profil, znaczenie ma również miejsce rejestracji samochodu.

Spis treści:

  1. Dlaczego miejsce zamieszkania determinuje wysokość składki OC?
  2. Jak wyglądają różnice w składkach?

Dlaczego miejsce zamieszkania determinuje wysokość składki OC?

Warto zdawać sobie sprawę, że podczas obliczania składki ubezpieczenia tak naprawdę ocenia się ryzyko wystąpienia wypadku. Jest to więc czysta statystyka. Ubezpieczyciele mają szereg danych na temat czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Duże aglomeracje to przede wszystkim więcej samochodów i wyższe natężenie ruchu, a co za tym idzie większe ryzyko wypadku, stąd też wyższe koszty za polisę OC samochodu.

Jak wyglądają różnice w składkach?

Przyjmijmy sytuację, w której dwóch kierowców posiada identyczny profil kierowcy (staż za kółkiem, historię wypadków itp.) oraz identyczne samochody. Pierwszy z nich jest mieszkańcem dużej aglomeracji miejskiej i tam rejestruje swój samochód. Drugi zaś pochodzi z niewielkiej miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Mimo zbieżnych profili oraz samochodów, cena ubezpieczenia dla jednego z właścicieli może być dwukrotnie wyższa! Oczywiście to mieszkaniec bardziej zaludnionego miasta zapłaci wyższą składkę, ponieważ oprócz chłodnej statystyki na cenę wpływają również wyższe koszty życia, usług mechanika oraz wyższe zarobki.

Tagi:

Komentarze