Strona główna  |  Wiadomości  |  Mieszkasz w mieście? Musisz liczyć się z wyższą składką OC

Mieszkasz w mieście? Musisz liczyć się z wyższą składką OC

Data aktualizacji: 2021-09-13
Na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływ ma wiele czynników. Są to między innymi informacje na temat właściciela pojazdu oraz stan techniczny i model samochodu. Decydując się na OC, warto wiedzieć, że na wysokość składki polisy wpływa również miejsce rejestracji auta.

Dwóch kierowców kupuje ten sam model samochodu w salonie i w dodatku z tego samego roku. Czy wysokość ich składki za OC będzie taka sama?

Cena OC w mieście Jest to mało prawdopodobne, nawet jeśli polisę kupują u tego samego ubezpieczyciela. Skąd takie różnice? Podczas szacowania wysokości składki OC bierze się pod uwagę stan techniczny pojazdu, doświadczenie kierowcy i jego ogólny profil, znaczenie ma również miejsce rejestracji samochodu.

Spis treści:

  1. Dlaczego miejsce zamieszkania determinuje wysokość składki OC?
  2. Jak wyglądają różnice w składkach?

Dlaczego miejsce zamieszkania determinuje wysokość składki OC?

Warto zdawać sobie sprawę, że podczas obliczania składki ubezpieczenia tak naprawdę ocenia się ryzyko wystąpienia wypadku. Jest to więc czysta statystyka. Ubezpieczyciele mają szereg danych na temat czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Duże aglomeracje to przede wszystkim więcej samochodów i wyższe natężenie ruchu, a co za tym idzie większe ryzyko wypadku, stąd też wyższe koszty za polisę OC samochodu.

Jak wyglądają różnice w składkach?

Przyjmijmy sytuację, w której dwóch kierowców posiada identyczny profil kierowcy (staż za kółkiem, historię wypadków itp.) oraz identyczne samochody. Pierwszy z nich jest mieszkańcem dużej aglomeracji miejskiej i tam rejestruje swój samochód. Drugi zaś pochodzi z niewielkiej miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Mimo zbieżnych profili oraz samochodów, cena ubezpieczenia dla jednego z właścicieli może być dwukrotnie wyższa! Oczywiście to mieszkaniec bardziej zaludnionego miasta zapłaci wyższą składkę, ponieważ oprócz chłodnej statystyki na cenę wpływają również wyższe koszty życia, usług mechanika oraz wyższe zarobki.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Jak działa kalkulator ubezpieczeń?

Kalkulatory ubezpieczeń są obecnie niesamowicie popularnym sposobem na sprawdzenie składki ubezpieczenie pojazdu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one dostępne o każdej porze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
Komentarze