Strona główna  |  Wiadomości  |  Lecę do USA - jakie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Lecę do USA - jakie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Wielu Polaków marzy o wycieczce do Stanów Zjednoczonych. Do takiej wyprawy trzeba się gruntownie przygotować, począwszy od uzyskania wizy, a skończywszy na zakupie dobrego ubezpieczenia, które będzie honorowane na terytorium USA. Kwestie ubezpieczeniowe są bardzo ważne, ponieważ w Stanach opieka zdrowotna działa na innych zasadach niż w Polsce a leczenie jest bardzo kosztowne. Jak i gdzie się ubezpieczyć przed wyjazdem?

flaga amerykańska

W Stanach Zjednoczonych obowiązuje rynkowy model opieki zdrowotnej, w których 40 proc. wydatków finansowanych jest przez władze federalne lub stanowe. Pozostałe 60 proc. finansuje sektor prywatny czyli towarzystwa ubezpieczeniowe oraz sami pacjenci. Koszty opieki medycznej w USA są bardzo wysokie w porównaniu do innych krajów i nie powinno nas dziwić, gdy polski ubezpieczyciel na wieść o tym, że jedziemy do Stanów zaproponuje nam dużą wyższą sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie, wyższą składkę ubezpieczenia turystycznego niż gdybyśmy podróżowali po krajach europejskich.

Spis treści:

  1. USA jednym z najdroższych rynków usług medycznych na świecie
  2. Kupujemy ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do USA
  3. Kosztowna polisa turystyczna do USA

USA jednym z najdroższych rynków usług medycznych na świecie

Wielu turystów dość lekko podchodzi do tematu ubezpieczenia zdrowotnego i turystycznego. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy w kraju np. złamiemy nogę, a jesteśmy ubezpieczeni i uprawnieni do korzystania z usług NFZ, to udamy się do szpitala na prześwietlenie i zostaniemy zbadani przez lekarza, który założy gips. W USA po złamaniu nogi za jednodniową wizytę szpital może wystawić nam rachunek opiewający na kwotę kilku tysięcy dolarów. Nie mówiąc już o tym, co będzie gdy nagle zachorujemy i pobyt w szpitalu się wydłuży. Koszty różnych usług medycznych, zabiegów i konsultacji lekarskich mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy dolarów! Rekordzistom za kompleksowe badania podczas jednodniowego pobytu w szpitalu przyszło zapłacić nawet do 40-50 tys. dolarów. Wysokimi kosztami (np. 100 USD - 150 USD) cechują się również standardowe wizyty u amerykańskich lekarzy. Dlatego też decyzji o zakupie ubezpieczenia turystycznego przed wylotem do USA nie należy odkładać na ostatni moment.

Kupujemy ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do USA

Na początek warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i porównać oferty towarzystw. Uzupełniamy najważniejsze dane w formularzu – miejsce docelowe, termin wyjazdu, datę urodzenia oraz liczbę osób, których ma objąć ochrona ubezpieczeniowa. Następnie dostosowujemy zakres ubezpieczenia. Jadąc do Stanów nie oszczędzajmy na sumie ubezpieczenia. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne dla Polaka wyjeżdżającego do Stanów Zjednoczonych musi gwarantować zwrot kosztów medycznych na poziomie co najmniej 80 000 USD - 100 000 USD. Taka suma powinna odpowiednio wzrosnąć w razie większej liczby osób ubezpieczonych i pobytu dłuższego niż np. 2 - 4 tygodnie.

Następnie możemy wybierać pośród innych dodatkowych polis wchodzących w zakres ubezpieczenia turystycznego np. NNW, ubezpieczenia bagażu, ubezpieczenia kosztów odwołania imprezy turystycznej czy ubezpieczenia obejmującego zakresem bierne uczestnictwo w aktach terroru.

Polisa obejmująca zakresem bierne uczestnictwo w aktach terroru wydaje się wielu Polakom czymś zbędnym, bo „przecież u nas nie ma zamachów”, a gdy media informują o alarmie bombowym zwykle chodzi o głupie dowcipy anonimowych „żartownisiów”. Ryzyko ataków terrorystycznych w USA jest jednak znacznie wyższe niż w Polsce, a obywatele i służby federalne traktują temat bardzo poważnie (o czym można się przekonać chociażby w czasie kontroli na lotnisku). Warto więc rozważyć skorzystanie z takiej ochrony, gdy wybieramy się na drugą stronę Atlantyku.

Kosztowna polisa turystyczna do USA

Dobre ubezpieczenie turystyczne do USA będzie kosztować dużo więcej niż najzwyklejsza polisa turystyczna na parę dni za granicą w Europie. Dla 30-letniego mężczyzny, który wybiera się na 2-tygodniową wycieczkę do Stanów propozycje składek będą wynosić np.:

  • Generali – 531 zł - koszty leczenia + Assistance (200 000 zł) + NNW (50 000 zł)
  • Allianz – 767 zł - koszty leczenia + Assistance (50 000 €) + NNW (20 000 €)
  • Elvia – 857 zł - koszty leczenia + Assistance (400 000 zł) + NNW (20 000 zł) +OC (100 000 zł) + ubezpieczenie bagażu (2 000 zł) + ubezpieczenie sprzętu sportowego (4 000 zł)

Przed zakupem ubezpieczenia trzeba koniecznie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i znać odpowiedzi na takie pytania np.:

  • Jakie zabiegi i usługi medyczne opłaci ubezpieczyciel w ramach kosztów leczenia i Assistance?
  • Jak wygląda procedura zgłaszania wypadku lub choroby?
  • Czy ubezpieczyciel od razu pokryje wszelkie wydatki i załatwi formalności czy rozliczy się z ubezpieczonym dopiero po powrocie do kraju?

Na te i wiele innych pytań musimy znać odpowiedź w momencie podpisywania umowy, a nie dopiero po fakcie, gdy zachorujemy i znajdziemy się w zagranicznej placówce medycznej. Tylko w ten sposób unikniemy dodatkowych stresów i nieoczekiwanych trudności, gdy przyjdzie skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze
Andrzej NYC
2018-04-12 18:00
IP: 89.76.x.x
ludzie nie wiezcie ubezpieczycielom jak 1 raz jechalismy do usa mowili -porod w usa 10000$ a jest 3000$ opieka i warunki lepsze niz w 5 gwiazdkowym hotelu --poza tym np w usa nikt nie respektuje POLSKICH ubezpieczen A pomoc udzielą ci za darmo
odpowiedz
Ubea.pl
2018-04-13 08:28
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczenie turystyczne kupione w Polsce będzie działało w USA, pod warunkiem że zakres danej polisy obejmuje ten kraj. Oczywiście mowa o wyjeździe turystycznym do USA, a nie o stałym pobycie w tym kraju.
odpowiedz
Jan
2018-05-25 18:01
IP: 188.191.x.x
Za darmo, to wieszcz możesz dostać ...
odpowiedz
agent
2017-07-06 20:46
IP: 178.235.x.x
jestem agentem ubezpieczeniowym i już kilka razy z rzędu w tym tygodniu odebrałem telefony w sprawie ubezpieczenia KL za granicą - co ciekawe 80% to zapytanie o polisę bo choroba wypadek za granicą i rachunki .... trzeba być debilem aby nie kupić polisy na su 30000 E za 50 zł a potem dzwonić i błagać o polisę. . operacja wyrostka w RFN plus 4 dni w szpitalu min. 5-6 tys. e , udar Węgry leczenie 7 tys. E plus transport do PL samolotem medycznym 46 tys. zł . wasze życie wasze pieniądze ....
odpowiedz
jozio
2014-09-12 03:17
zadne! nic ci nie pomoze... w usa na wizie turystycznej mozesz wracac do domu albo isc do prywatnego lekarza.. zadne miedzynarodowe ubezpieczenie ci niczego nie pokryje.
odpowiedz
mina
2014-03-02 07:15
taksa za całkowity poród, osobna porodówka, stała pielęgniarka, monitoring na sali u techników, anastezjolog, znieczulenie, lekarz dodatkowo dzień pobytu -5000 $ . można spłacać w ratach przez 10 lat odsetki prawie żadne.
odpowiedz
Arka Nsas
2013-11-08 09:47
Ile by kosztowało ubezpieczenia obejmujące zakresem CZYNNE uczestnictwo w aktach terroru?
odpowiedz
no HARD
2013-05-06 21:49
z tą sumą 200 tys złotych itp... to najwyzej do lekarza pierwszego kontaktu aby cie osłuchał mozesz iść... potem sa takie historie ze sie ludzie po programie TV zrzucaja na przywiezienie człowieka do kraju.... jak cie walnie udar albo cos innego i prywatny lot z opieka medyczna beda ci organizowac to może pół miliona złotych wystarczy. pewnie można jechac i bez ubezpieczenia kazdy ma wybór, ale jak ktos na tydzien leci na wakacje za kilka kilkanascie tysiecy złotych a żydzi na polisie za 500-1000 zł to powodzenia a za te 140 zł z pasta do zebów sie ubezpieczać to trzeba byc HARDCOREM pewnie
odpowiedz
Holender
2013-02-22 14:51
Hehe i macie swój american dream. Tam żyją miliony ludzi bez ubezpieczenia, którzy nie mają co liczyć na pomoc w przypadku poważnej choroby!!! Terroryzm, zezwolenie na broń, jakiś psychopata może przynieść do szkoły broń i powystrzelać dzieci. No ale Polacy i tak wierzą w american dream i chcą się pchać do Stanów. Powodzenia
odpowiedz
mpd@
2014-07-13 09:04
Tak u nas z ubezpieczeniem nie dostaniesz się do lekarza wcześniej niż za kilka miesięcy ,tam bez ubezpieczenia od reki a koszt takiego leczenia to koszt szpitala który odpisuje od przychodu ,bo szpital to firma a nie studnia bez dna.
odpowiedz
Tomek
2016-08-18 12:36
IP: 193.91.x.x
,,znafco" bądź ,,Januszu", proponuje najpierw odwiedzić wyżej wymieniony kraj zanim wystukasz swoje wypociny tutaj, u siebie masz za to,,polish dream" i wszyscy za to zyja z ubezpieczeniem,jasne....... nastepna sprawa,,znafco" to nikt nie daje ci gwarancji ze tutaj jakiś wariat nie zrobi ci krzywdy.Ale ty,,Januszu" wiesz lepiej oczywiście,ze w przypadku poważnej choroby polska sluzba zdrowia pomoze ci i doprowadzi do zdrowia,taaaaa.......
odpowiedz
master
2014-01-13 00:07
jakbys czytal do uwaznie to "kompleksowe" oznacza pelne, zapewniam Cie ze w polskim prywatnym szpitalu zapłaciłbys troche wiecej. A to , ze panstwo zabiera Ci w postaci podatku pieniadze na opieke i jest ona tania i musisz stac 2 miesiace na rezonans kolana to powodzenia . Moze przyniesc pistolet do szkoly, ale drugi madrzejszy moze odstrzelic debila i po problemie :)
odpowiedz