Strona główna  |  Wiadomości  |  Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia OC zawodowe?

Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia OC zawodowe?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, ale nie tylko. Pewne grupy zawodowe również zobligowane są do posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej. Są to przede wszystkim zawody o wysokiej specjalizacji oraz takie, które wymagają odpowiednich licencji.

Istnieje pewna grupa zawodów, wśród których niedopatrzenie lub błąd w sztuce mogą spowodować bardzo przykre konsekwencje u potencjalnego klienta. Są to działalności opatrzone dużym ryzykiem, które wymagają certyfikatów i licencji, by móc je wykonywać, dlatego też ustawowo wymaga się od osób wykonujących dany zawód, by wykupiły ubezpieczenie zawodowe OC. Taka polisa jest zabezpieczeniem finansowym pozwalającym uporać się miedzy innymi z rekompensatą strat poniesionych przez klienta.

  1. Zawody z obowiązkowym OC
  2. Dlaczego OC zawodowe jest takie ważne?

Zawody z obowiązkowym OC

Architekt Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powinni posiadać ci, którzy są czynnymi przedstawicielami między innymi następujących profesji:

  • lekarz
  • weterynarz
  • architekt
  • inżynier budownictwa
  • adwokat
  • doradcy podatkowy
  • radca prawny
  • broker ubezpieczeniowy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC od wykonywanego zawodu powinni posiadać również organizatorzy imprez masowych, rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy nieruchomości czy detektywi.

Dlaczego OC zawodowe jest takie ważne?

Niektóre zawody wymagają polisy odpowiedzialności cywilnej, by móc uzyskać pozwolenie na wykonywanie danej profesji. Oczywiście bywa i tak, że po uzyskaniu pozwolenia na działalność zawodową, specjaliści zapominają o przedłużeniu polisy. Jeżeli chcemy być pewni, że w razie problemów otrzymamy zadośćuczynienie, które pozwoli nam pokryć wszelkie straty, warto zapytać fachowca o stan jego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku może okazać się, że zostaniemy z kwitkiem.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-06

Odpowiedzialność cywilna: ponosimy ją nie tylko na drodze

Odpowiedzialność cywilna to przedmiot ochrony zapewnianej przez różne polisy. Wyjaśniamy zatem, na czym polega odpowiedzialność cywilna i jej rodzaje.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-28

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla całej rodziny

Dobrowolne ubezpieczenia OC stają się coraz popularniejsze. Tłumaczymy, czy warto kupić jedną z takich polis dla całej rodziny.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-11-16

Polacy kupują głównie ubezpieczenie OC i AC

W Polsce ubezpieczyciele wciąż mocno opierają się na polisach komunikacyjnych. To nie jedyna różnica między rynkiem ubezpieczeń z Polski i Europy Zachodniej.

Czytaj więcej
Komentarze
franasbeata@wp.pl
2019-04-09 10:58
IP: 46.76.x.x
W Państwa artykule znalazłam informację , że weterynarze podlegają obowiązkowemu oc zawodowemu. Z informacji z PZU wynika, że weterynarza jednak nie podlegają obowiązkowi a jedynie mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Proszę o informację jak jest faktycznie?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-04-09 15:56
IP: 81.190.x.x
Dzień dobry, w artykule wystąpił błąd. W przypadku weterynarzy zawodowe ubezpieczenie oc nie jest obowiązkowe. Zawarcie takiej polisy jest jednak zalecane. Przepraszamy za błąd i dziękujemy za jego zgłoszenie. Treść została już odpowiednio poprawiona.
odpowiedz