Strona główna  |  Wiadomości  |  Klasyfikacja ubezpieczeń w Polsce

Klasyfikacja ubezpieczeń w Polsce

Data aktualizacji: 2020-03-30
Liczba ofert agencji ubezpieczeniowych może niektórych przyprawić o ból głowy. Jak wśród tych wszystkich propozycji wybrać ubezpieczenie korzystne dla Ciebie oraz Twojej rodziny? Na sam początek warto poznać klasyfikację ubezpieczeń, by wiedzieć, od czego tak właściwie można się ubezpieczyć.

O tym, że istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko sami kierowcy doskonale wiedzą, że ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC, ale również ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance. A jest tego znacznie więcej.

Spis treści

  1. Ubezpieczenia społeczne
  2. Ubezpieczenia gospodarcze
  3. Jak wybrać optymalną ofertę ubezpieczeniową?

Ubezpieczenia społeczne

Jedną z głównych klasyfikacji ubezpieczeń jest podział na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia gospodarcze. Wszyscy obywatele Polski są objęci ubezpieczeniem społecznym z mocy prawa w ramach tak zwanej polityki socjalnej państwa. Co to oznacza? Ubezpieczenie tego typu ma charakter powszechny i obowiązkowy.

Starsza para na emeryturze Wśród ubezpieczeń społecznych można wyróżnić między innymi ubezpieczenia:

  • emerytalne,
  • rentowe,
  • chorobowe.

Wypłaty z tych ubezpieczeń mogą mieć charakter krótkoterminowy, długoterminowy lub dożywotni.

Ubezpieczenia gospodarcze

Ubezpieczenia gospodarcze to polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W tej grupie znajdują się ubezpieczenia interesujące posiadaczy pojazdów, nieruchomości oraz wszystkich tych, którzy pragną zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich w razie nieszczęśliwych wypadków.

Podstawową różnicą między ubezpieczeniem gospodarczym a społecznym jest, że w przypadku tych pierwszych ubezpieczonym zostaje się w chwili podpisania odpowiedniej umowy z konkretną agencją ubezpieczeniową.

Ubezpieczenia gospodarcze dzielimy na:

  • majątkowe
  • osobowe

Ubezpieczenie majątkowe

Do ubezpieczeń majątkowych zalicza się ubezpieczenia chroniące konkretne mienie (na przykład ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenie mieszkania oraz odpowiedzialności cywilnej. Te polisy zabezpieczają przed koniecznością wypłaty odszkodowania osobie, której przypadkiem wyrządzimy szkodę (np. OC posiadacza pojazdu, OC zawodowe, OC w życiu prywatnym).

Niektóre z ubezpieczeń majątkowych są obowiązkowe dla danych grup społecznych. Właściciel samochodu musi wykupić OC, podobnie przedstawiciele takich zawodów, jak adwokat, architekt czy księgowy.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenia osobowe to natomiast taki rodzaj ubezpieczeń, którego przedmiotem są dobra o charakterze osobistym (zdrowie lub / i życie).

Obejmują one:

  • ubezpieczenia na życie,
  • ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jak wybrać optymalną ofertę ubezpieczeniową?

Wybierając dla siebie pakiet ubezpieczeń, warto przede wszystkim rozeznać się w tematyce. Wiedza na temat ubezpieczeń zdecydowanie ułatwia podejmowanie decyzji. Ponadto warto skorzystać z licznych narzędzi internetowych takich jak porównywarka ubezpieczeń lub kalkulator ubezpieczenia, by wstępnie wyselekcjonować oferty agencji ubezpieczeniowych.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-28

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla całej rodziny

Dobrowolne ubezpieczenia OC stają się coraz popularniejsze. Tłumaczymy, czy warto kupić jedną z takich polis dla całej rodziny.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2016-10-10

Polak ubezpiecza swój majątek na 154 euro

Polski rynek ubezpieczeniowy wciąż należy do najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Według danych organizacji Insurance Europe ubezpieczenia samochodu w naszym kraju pochłaniają ponad połowę...

Czytaj więcej
Komentarze