Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy przyda Ci się Autocasco za granicą?

Kiedy przyda Ci się Autocasco za granicą?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Chcesz jechać za granicę samochodem? Masz stosunkowo nowe auto, w bardzo dobrym stanie technicznym? Dobrym rozwiązaniem jest zakup polisy Autocasco. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, dowiedz się na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia i co zrobić by polisa AC za granicą należycie chroniła pojazd.

samochodem na wakacje

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę własnym pojazdem: zarówno w celach zarobkowych, służbowych jak i turystycznych. Jak chronić samochód będąc za granicą? Kupić polisę AC. Jak mieć pewność że auto jest należycie chronione?

  1. Zakres odpowiedzialności Autocasco za granicą
  2. Zgłoszenie szkody do której doszło za granicą

Zakres odpowiedzialności Autocasco za granicą

Na początek należy upewnić się czy kupowana polisa AC będzie ważna poza granicami Polski, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Kierowcy, który jeżdżą za granicę raz w roku w okresie wakacyjnym, nie kupują polisy z myślą o wyjazdach zagranicznych. Dopiero w momencie gdy np. zaplanują pojechać samochodem do Chorwacji zaczynają się zastanawiać czy posiadane ubezpieczenie będzie pomocne w trakcie wyjazdu. Gdy okaże się, że są ich Autocasco za granicą na niewiele się zda, muszą dokupić dodatkową ochronę.

Nasza rada: Przed zakupem AC zastanów się czy planujesz wyjazd samochodem za granicę np. na wakacje. Jeżeli masz w planach taką wyprawę, to już podczas porównywania polis komunikacyjnych sprawdź zakres ubezpieczenia (porównać oferty i zakresy ubezpieczeń Autocasco możesz za pomocą porównywarki OC AC). Na terenie jakich państw polisa będzie chronić pojazd oraz w jakim zakresie? Przeczytaj wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela!

Przykładowo może się okazać że Autocasco będzie ważne na terenie całej Europy za wyjątkiem Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. W innej umowie AC wyczytasz w wyłączeniach odpowiedzialności że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za kradzież pojazdu na Ukrainie, ale w innym zakresie np. uszkodzeń pojazdu już tak. W razie potrzeby zapytaj o możliwość zakupu dodatkowej ochrony, która obejmie państwo wspomniane w wyłączeniach.

Zgłoszenie szkody do której doszło za granicą

Przed zakupem AC nie wystarczy dowiedzieć się jedynie kiedy polisa chroni nasz pojazd a kiedy nie. Musisz wiedzieć jak wygląda proces zgłaszania szkody z Autocasco za granicą oraz w jakim zakresie ubezpieczyciel jest zobowiązany ci pomóc. Powstałe szkody za granicą powinny być naprawione w Polsce.

Nasza rada: Przy zakupie polisy poznaj zasady zgłaszania szkody, dowiedz się czy ubezpieczyciel pozwala na naprawę samochodu w zagranicznym warsztacie oraz jakie warunki należy wypełnić by uzyskać zwrot kosztów takiej naprawy. Najczęstsze warunki to:

  • szkoda musi zostać niezwłocznie zgłoszona ubezpieczycielowi,
  • naprawa musi być niezbędna,
  • szkoda uniemożliwia kierowcy bezpieczne dotarcie do celu,
  • koszt naprawy mieści się w kwocie ustalonej przez ubezpieczyciela (w zależności od warunków umowy są to kwoty rzędu ok. 1000 Euro).

Pamiętaj, że ubezpieczenie AC nie obejmuje standardowo w swym zakresie ochrony w razie awarii samochodu. Dlatego dobrze wykupić Autocasco w pakiecie z polisą Assistance. Gdy samochód zepsuje się w połowie drogi do Chorwacji, skontaktujesz się z ubezpieczycielem, po czym uzyskasz pomoc w holowaniu pojazdu do kraju lub będzie ci przysługiwać auto zastępcze. Autocasco za granicą powinno spełniać swoją rolę, a więc być zabezpieczeniem w razie rozmaitych uszkodzeń i zniszczeń samochodu oraz służyć pomocą w razie kradzieży pojazdu.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-06

Ubezpieczenie OC Nissan – ile kosztuje?

Japońska marka Nissan kojarzy się w Europie głównie z samochodami terenowymi oraz sportowymi. A ile zapłaci się za ubezpieczenie OC Nissana Qashqai oraz innych modeli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-02

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Fiat 126p, czyli popularny Maluch, to auto, które rozpozna nawet osoba nieinteresująca się w ogóle motoryzacją. A jaka jest cena ubezpieczenia OC dla Fiata 126p oraz innych modeli włoskiej marki,...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie AC w MTU

Ubezpieczenie AC w MTU jest dostępne w dwóch wariantach. Maxicasco zapewni kompleksową ochronę, a minicasco zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej.

Czytaj więcej
Komentarze
DZIEWASKI
2014-12-26 18:48
Wprowadź treść postu... Posiadam ubezpieczenie AC i mam awarie samochodu w Paryzu czy wystarczy sama polisa czy musze placic i w Polsce ubiegać się o zwrot ?
odpowiedz