Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy polisa OC nie uratuje Ci skóry?

Kiedy polisa OC nie uratuje Ci skóry?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Wypiłeś piwko, siadłeś za kółkiem i spowodowałeś wypadek – mimo że masz OC nie pozostaniesz bezkarny, ubezpieczyciel ma prawo żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania. Z polisy OC nie naprawisz również szkód w swoim samochodzie, jeśli sam spowodowałeś wypadek. Dlaczego?

ubezpieczenie OC

Polisa OC? Wiemy wszystko na ten temat – twierdzą kierowcy. Przez „wszystko” najczęściej rozumieją fakt, że przy zakupie samochodu muszą kupić jeszcze ubezpieczenie OC, bo jak zdarzy się wypadek to z tej polisy zostanie wypłacone jakieś odszkodowanie. Komu? Dlaczego? W jakich sytuacjach? Tego już zwykle nie wiedzą. Nie każdy czyta uważnie umowę polisy OC przed podpisaniem, mało który kierowca zawraca sobie głowę czytaniem ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. W efekcie, gdy zdarzy się wypadek, właściciel pojazdu niejednokrotnie bywa zaskoczony konsekwencjami nieprzyjemnego zdarzenia na drodze.

Spis treści:

  1. Pijany kierowca a odszkodowanie z ubezpieczenia OC
  2. Wjechałem na drzewo, jestem ranny i uszkodziłem swój samochód

Pijany kierowca a odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Stało się. Kierowca X usiadł za kierownicą po „paru piwkach” i spowodował wypadek będąc pod wpływem alkoholu. Dwie osoby zostały poważnie ranne, pojazd w który uderzył sprawca nadaje się już tylko do kasacji.

Za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwym grozi:

  • kara pozbawienia wolności do 2 lat
  • zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenie we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu lub
  • obecność w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1dm³.

Poza konsekwencjami karnymi winnego kierowcę czeka jeszcze jedna niemiła niespodzianka – odszkodowanie z OC dla poszkodowanych. Sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie OC, ale okazuje się w zaistniałej sytuacji będzie musiał ponieść także finansowe konsekwencje zdarzenia. Dlaczego?

W ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych mieści się zapis mówiący o tym, że zakład ubezpieczeń lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na prawo dochodzenia od ubezpieczonego lub osób, za które ponosi odpowiedzialność, zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych odszkodowania za szkody, jeśli te wyrządził ubezpieczony (bądź osoba za którą ponosi on odpowiedzialność) będąc:

  • w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości
  • po użyciu środków odurzających
  • pod wpływem substancji psychotropowych.

Wjechałem na drzewo, jestem ranny i uszkodziłem swój samochód

Jazda w mglisty, deszczowy wieczór po nieznanej drodze może się skończyć tragicznie dla niewystarczająco ostrożnego kierowcy. Za duża prędkość, słaba widoczność. W takiej chwili nie trudno o wypadek. Co się stanie w sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek, w którym poszkodowany będzie on sam i jego samochód? Nie ma się czym martwić, bo przecież mamy polisę OC?

Błąd! Ubezpieczenie OC chroni tych, którym wyrządzimy szkodę w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym osobom trzecim (za szkody osobowe i szkody w mieniu). Jeśli sprawca jest jednocześnie poszkodowanym, nie otrzyma odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC. Polisa OC nie chroni również naszego samochodu.

Co może zatem zrobić kierowca, który znalazł się w powyższej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem będzie kupno polisy NNW kierowcy oraz ubezpieczenia Autocasco dla pełnej ochrony samochodu. Ile kosztuje ochrona kierowcy? Dla przykładu: koszt ubezpieczenia NNW np. w Liberty Direct na kwotę 20 000 zł za osobę, która swoim zakresem ochrony obejmie zarówno kierowcę jak i pasażerów pojazdu wynosi ok. 69 zł. Polisa Autocasco to znaczny wydatek, sięgający nawet kilku tysięcy złotych, ale możemy wiele oszczędzić kupując ubezpieczenia w pakiecie OC AC + NNW (czytaj więcej: Ubezpieczenie OC i AC - dlaczego warto kupować w pakiecie?

Wiedza z zakresu ubezpieczenia OC pomoże nam ustrzec się przed wieloma problemami oraz pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji na skutek spowodowanego przez nas zdarzenia na drodze.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-02

Auto zastępcze z OC sprawcy – dla kogo? Na jak długo? Na co uważać?

Jeśli Twój samochód został uszkodzony z winny innego kierowcy, możesz skorzystać z opcji wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Czy jednak taki pojazd zastępczy przysługuje każdemu? Jak długo...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-06

Ubezpieczenie OC Nissan – ile kosztuje?

Japońska marka Nissan kojarzy się w Europie głównie z samochodami terenowymi oraz sportowymi. A ile zapłaci się za ubezpieczenie OC Nissana Qashqai oraz innych modeli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-02

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Fiat 126p, czyli popularny Maluch, to auto, które rozpozna nawet osoba nieinteresująca się w ogóle motoryzacją. A jaka jest cena ubezpieczenia OC dla Fiata 126p oraz innych modeli włoskiej marki,...

Czytaj więcej
Komentarze
Irena
2014-12-02 10:10
a jak to się ma do ponad 7 dniowego naruszenia czynności ciała lub rozstroju zdrowia? czy też z OC sprawcy jest wypłacana kwota odszkodowania?
odpowiedz
AgentWrocław
2013-12-09 14:43
Ja zapraszam do zapoznania się z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu oc posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ani UFG ani TU nie odpowie za szkody: polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona; wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty; polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych; polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska. A drugą sprawą jest regres ubezpieczeniowy, tzn. UFG lub TU wypłacą odszkodowanie ale mogą ściągnąć pieniądze od sprawcy gdy: kierujący wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomani; wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa; nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa; zbiegł z miejsca zdarzenia. Jak macie jakieś pytania zapraszam do kontaktu: j.tartas@interia.pl
odpowiedz
J.
2012-10-15 10:20
Czyli Mateo jak ktoś zimą jeździ na letnich oponach i spowoduje wypadek to płaci z własnej kieszeni? Fajne, że kierowcy są tego świadomi i wielu jeździ dalej w zaparte na letnich oponach.
odpowiedz
XYZOL
2013-12-07 15:53
Zwykła bzdura. Nie ma obowiązku jazdy na letnich, nie ma też zapisu o taki wymogu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zwykła miejska legenda
odpowiedz
Mateo
2012-10-08 11:35
Wielkie trudności z uzyskaniem świadczenia będzie się miało w przypadku braku aktualnego przeglądu technicznego, posiadania łysych opon (czy jazdy na letnich oponach w zimie) albo przy szkodzie powstałej wskutek zjechania auta z górki z powodu niezaciągniętego hamulca awaryjnego. http://www.comperia.pl/ubezpieczenie-ac-na-co-uwazac-jak-nie-pasc-ofiara-wylaczenia-cz-1.html. Oczywiście odszkodowanie nie przysługuje też, jeśli pojazdem jechała osoba nieposiadająca do tego uprawnień (chyba, że w bardzo szczególnych sytuacjach), lub jeśli zbiegła z miejsca kolizji.
odpowiedz
Wiola
2012-10-08 10:21
Że po pijanemu będą problemu to raczej każdy wie. Ale że jeśli kierowca jedzie po nieznanym terenie w złych warunkach i sam będzie poszkodowany, a nic nie dostanie? OC powinno działać w obie strony.
odpowiedz
Józek
2012-10-08 09:14
No, mój szwagier tego nie wiedział zanim go nie złapali za jazdę po pijaku. Dobrze że tylko stłuczkę miał, bo by poszedł z torbami. Mało kto wie, że w takim przypadku OC nie pomaga!
odpowiedz