Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Ubezpieczenie OC i AC - dlaczego warto kupować w pakiecie

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-09

Kierowcy, którym zależy na pełnej ochronie ubezpieczeniowej, co roku stają przed dylematem: Kupować tylko polisę OC czy może wybrać pakiet OC i AC? Opinie na temat ubezpieczeń pakietowych są różne. Jedni twierdzą, że warto je kupować, bo w pakiecie jest taniej, inni zwracają uwagę, że firma ubezpieczeniowa może proponować najniższe OC, ale za to bardzo drogie AC. Jak jest w istocie?

Najlepiej przeanalizować problem na konkretnym przykładzie.

32-letni właściciel samochodu Honda Civic o wartości 37 900 zł, wyprodukowanego w 2007 roku, uprawniony do zniżki 60% za bezszkodową jazdę, rozpatrywał kupno zarówno ubezpieczenia OC jak i Autocasco. Nie był pewien, u kogo otrzyma najlepszą ofertę, czy opłaca się mu wybrać pakiet OC i AC u jednego ubezpieczyciela czy lepiej kupić polisę OC i Autocasco osobno w dwóch firmach ubezpieczeniowych. Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeniowego, wykonaliśmy dla tego kierowcy trzy kalkulacje: osobno obliczyliśmy składki OC samochodu, osobno składki za ubezpieczenie AC oraz składkę OC i AC w pakiecie.

Spis treści:

 1. Czy warto kupować ubezpieczenie OC i AC w pakiecie?
 2. Skąd się biorą takie różnice cenowe?

Czy warto kupować ubezpieczenie OC i AC w pakiecie?

Ubezpieczenie OC i AC dla samochodu Po obliczeniu składki OC, właścicielowi pięcioletniej Hondy Civic najlepsze oferty ubezpieczenia OC, zaproponował:

 • mBank (497 zł)
 • Liberty Direct (556 zł)
 • Allianz (632 zł)

Wynik drugiej kalkulacji, czyli przeliczenia składki Autocasco jako samodzielnego produktu dał następujące rezultaty, czyli składkę w wysokości:

 • Uniqa (2733 zł)
 • mBank (3336 zł)
 • PZM (3503 zł)

Powiedzmy, że kierowca chce kupić najtańsze OC i AC z powyższych propozycji. W takiej sytuacji na ubezpieczenie komunikacyjne przeznaczy sumę 3475 zł jeśli skorzysta z propozycji dwóch różnych ubezpieczycieli.

Nabycie najtańszego Autocasco niekoniecznie jest dobrą decyzją. Patrząc tylko na koszty, kierowca może zapomnieć o kwestii najważniejszej czyli zakresie oczekiwanej ochrony ubezpieczeniowej. Po zapoznaniu się z OWU danego ubezpieczyciela właściciel Hondy najlepiej ocenił zakres Autocasco w PZM. Szybkie obliczenie pokazało, że najtańsze OC w mBank oraz AC w PZM, to wydatek rzędu 4000 zł.

Tymczasem wykonaliśmy dla właściciela Hondy trzecią kalkulację – tym razem obliczyliśmy składki OC i AC w pakiecie. Jakie najlepsze cenowo oferty uzyskaliśmy w tym szczególnym przypadku? Po pierwsze:

 • Liberty Direct (1852 zł)
 • mBank (2440 zł)
 • Concordia (2560 zł)

Różnice były znaczące. Okazało się, że najtańsze oferty pakietowe OC AC kosztują mniej niż polisy OC i Autocasco kupowane oddzielnie. Kierowca 5-letniej Hondy po ponownym rozpatrzeniu ofert ubezpieczeń pakietowych podjął decyzję o kupnie polisy OC i AC w Concordii za 2560 zł. Ile pieniędzy zaoszczędził? Zestawiając dwie propozycje ubezpieczycieli, które rozpatrywał (OC w mBank wraz z AC w PZM i pakiet OC i AC w Concordii) właściciel Hondy zyskał na kupnie ubezpieczenia w pakiecie 1440 zł!

Skąd się biorą takie różnice cenowe?

Ubezpieczyciele chcą nas przyciągnąć atrakcyjną ofertą i proponują np. zniżki w granicach 5-10%, jeżeli wykupimy ubezpieczenie OC i Autocasco w jednym pakiecie. Jeżeli kierowca jest uprawniony do pełnej zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy za OC, niektóre firmy ubezpieczeniowe za kupno pakietu OC i AC mogą np.: przenieść tę zniżkę również na ryzyko AC. Pamiętajmy jednak, że w przypadku polisy AC, cena nie powinna być pierwszym kryterium naszego wyboru. Rozpatrując różne oferty ubezpieczeń, powinniśmy w pierwszej kolejności dopasować zakres AC do naszych potrzeb, później porównać ceny, przyjrzeć się promocją ubezpieczycieli i ostatecznie wybrać dla siebie najlepszy pakiet.

Tagi:

Komentarze

2012-08-09 17:13

Cebularz

A ja jeszcze mialem kod od znajomka i za pakiet w Liberty jeszcze o stówkę taniej zabuliłem! Jak ktoś chce, to może skorzystać z mojego 69399569

2012-06-22 14:06

Ola

Chyba ma znaczenie w jakim mieście facet kupował ten pakiet?