Kary za brak OC w 2013 roku
Kara za brak OC wzrośnie wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Maksymalna kara dla samochodów osobowych, czyli nakładana na kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni, będzie wynosić 3,2 tys. zł, czyli równowartość dwóch minimalnych płac. Dla samochodów ciężarowych pełna kara wynosić będzie 4,8 tys. zł, a więc trzykrotność minimalnego wynagrodzenia).
Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu będzie krótsza niż 14 dni, właściciel pojazdu otrzyma tylko część kary: do 3 dni - 20% kary, do 14 dni - 50% kary.
"Obowiązek ubezpieczenia dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC i to w ściśle określonym terminie" – przypomina Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.
"Polisa OC to nie jest kolejny podatek, ale realna ochrona przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. To z tego ubezpieczenia bowiem wypłacane są odszkodowania ofiarom wypadku, spowodowanego przez dany pojazd" – wyjaśnia.
Nieubezpieczeni strzeżcie się!
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o braku ubezpieczenia OC od policji i wydziałów komunikacji. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku liczba zgłoszeń wzrosła odpowiednio o 30 i 60%.
"Nie wszystkie jednak zawiadomienia skutkują nałożeniem kary. Często kierujący pojazdem nie ma przy sobie dowodu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie i naraża się tylko na 50 złotowy mandat. Należy jednak mieć świadomość coraz częstszych kontroli" – wyjaśnia Hubert Stoklas.
Aktualizacja: Od 1 października 2018 r. nie trzeba już wozić ze sobą w samochodzie potwierdzenia ubezpieczenia OC. Policja sprawdza tę informację w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nadal jednak istnieje oczywiście obowiązek zachowania ciągłości OC.
Wykrycie braku OC jest możliwe jednak także bez kontroli drogowej! UFG uruchomił w 2011 roku największą w Polsce bazę danych polis komunikacyjnych, w której znajduje się już ponad 200 milionów rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC - także w latach poprzednich.
W połowie 2012 roku Fundusz uruchomił tzw. wirtualnego policjanta - narzędzie wykrywające przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stale monitorujące bazę polis OC. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie obowiązkowego OC sięga 98%. Ubezpieczyciele zobowiązani są bowiem do przesłania do UFG informacji o polisie w ciągu 14 dni od daty jej sprzedaży.
Obecnie po polskich drogach porusza się ok. 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów, które powodują ok. 5,5 tys. wypadków rocznie. Mamy nadzieję, że już wkrótce te liczby się zmniejszą.
Artykuły powiązane:
- Kara za brak OC w 2021 i 2020 roku - kontrole coraz skuteczniej wychwytują kierowców niemających OC. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o karę za brak ubezpieczenia OC
- Jak zapłacić mandat i karę za brak OC w 2021 roku? - temat płatności mandatów i kar za brak OC wywołuje wśród kierowców wiele pytań. Odpowiadamy na nie w tym artykule