Strona główna  |  Wiadomości  |  Dlaczego polscy kierowcy nie kupują OC?

Dlaczego polscy kierowcy nie kupują OC?

Data publikacji: 2013-04-02
Lubuskie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie i świętokszyskie - w tych województwa jeździ najwięcej nieubezpieczonych kierowców. Według raportu UFG OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku do 25 lat. W tej grupie, ryzyko że posiadacz pojazdu nie ma polisy OC, jest aż czterokrotnie większe niż u przeciętnego właściciela pojazdu w Polsce.

Kierowca w aucie Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kierowcy nie kupują polisy OC ponieważ są nieświadomi lub ignorują obowiązek posiadania tego ubezpieczenia. Inne przyczyny, to:

  • wprowadzenie w błąd co do ważności polisy OC poprzedniego właściciela pojazdu w przypadku zakupu samochodu w komisie,
  • korzystanie z pojazdu niezarejestrowanego, co jest niezgodne z przepisami,
  • nieopłacenie wszystkich rat składki i nieprzedłużenie umowy na kolejny okres ubezpieczeniowy,
  • wypowiedzenie umowy poprzedniego właściciela pojazdu i brak zawarcia nowego ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę, że aż 1/3 wypadków, z udziałem pojazdów bez OC, powodują kierowcy nie będący ich właścicielami. Ponoszą oni finansową odpowiedzialność solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC. Zanim wsiądziesz do cudzego samochodu, upewnij się że jego właściciel posiada ważne ubezpieczenie OC.

Wskaźnik nieubezpieczonych w województwach W ubiegłym roku UFG wysłał ponad 40 tys. wezwań do zapłaty kary za brak OC. W roku 2011 było to niecałe 30 tys. Z kar za brak OC Fundusz zebrał ponad 15 mln zł, wobec 13,8 mln zł w 2011.

Sprawdź, ile obecnie zapłacisz za brak OC

Jazda bez OC jest jednak coraz trudniejsza. Spełnienie obowiązku posiadania tego ubezpieczenia kontroluje policja i wydziały komunikacji.

W minionym roku liczba zawiadomień o braku OC, napływających do Funduszu od policji i wydziałów komunikacji wzrosła średnio o 40 procent – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Wykrycie braku OC jest możliwe także bez kontroli drogowej, dzięki uruchomionej przez UFG ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, do której ubezpieczyciele są zobowiązani przesyłać informacje o polisie w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

Źródło: Biuro Prasowe UFG.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-11

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku maksymalna kara za brak OC dla właściciela samochodu osobowego wzrośnie do 3,2 tys. zł, czyli o 7% więcej niż w 2012. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy mający przerwę...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-04

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-06-02

Nie masz ważnego OC? Znajdzie Cię UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje nową platformą, która pozwala na wykrywanie przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W tym roku UFG zidentyfikował już prawie 1,8 tys. nieubezpieczonych...

Czytaj więcej
Komentarze