Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak przygotować auto na wakacje?

Jak przygotować auto na wakacje?

Data publikacji: 2021-08-03
Z niecierpliwością odliczasz dni do początku urlopu? Nie możesz się doczekać, kiedy przekręcisz kluczyk w stacyjce i ruszysz w drogę? Stop! Zanim wyjedziesz na wakacje, warto sprawdzić swoje auto. Jak przygotować samochód na długą podróż?

Podróż samochodem na wakacje ma niewątpliwie wiele zalet. Możesz się zatrzymywać tam, gdzie chcesz, zwiedzać po drodze to, co cię zainteresuje, a także zabrać więcej bagaży. Przed długą podróżą warto jednak odhaczyć kilka punktów na liście rzeczy do zrobienia. Ważne jest zarówno przygotowanie kierowcy, jak i samochodu. Co należy sprawdzić?

Spis treści:

  1. Badanie techniczne i ubezpieczenie OC – sprawdź terminy
  2. Serwis auta przed wyjazdem – co warto skontrolować?
  3. Zaplanowanie trasy podróży
  4. Przepisy i niezbędne wyposażenie
  5. Co i jak zapakować w długą podróż?
  6. Opłaty i dokumenty
  7. Ubezpieczenie assistance na wypadek awarii
  8. Odpoczynek przed podróżą

Badanie techniczne i ubezpieczenie OC – sprawdź terminy

Samochód na wakacje Przygotowania do wyjazdu autem na wakacje zacznij od podstaw, czyli sprawdzenia, do kiedy samochód ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie. Jeśli termin wypada w trakcie urlopu lub tuż po planowanym powrocie do domu, zajmij się tym jeszcze przed wyjazdem. Jeśli coś pójdzie nie tak i będziesz musiał zostać za granicą kilka dni dłużej, nie będziesz się stresować, że za moment badanie straci ważność.

Serwis auta przed wyjazdem – co warto skontrolować?

Obowiązkowe badanie techniczne jest często niezbyt dokładne. Jeśli więc nawet Twoje auto było niedawno na takim badaniu, przed wyjazdem lepiej sprawdzić dodatkowo najważniejsze płyny oraz układy. Dużo rzeczy dasz radę skontrolować samodzielnie. Możesz też jednak podjechać do serwisu lub skorzystać ze specjalnych akcji organizowanych w wielu miastach przez policję przed i w trakcie wakacji.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem?


  • Poziom oleju silnikowego - możesz go sprawdzić samodzielnie na bagnecie pomiarowym, na którym oznaczono poziom minimum i maksimum. Pamiętaj, by robić to na zimnym silniku! Jeśli poziom oleju jest za niski, ekonomiczna i bezpieczna dla silnika jazda nie jest możliwa. Staraj się zawsze lać olej polecany przez producenta pojazdu.
  • Poziom płynów chłodniczego, hamulcowego i do spryskiwaczy – pamiętaj, że płynu chłodniczego nie można zastępować wodą! Najlepiej kupuj gotowy do użycia płyn, a nie koncentrat. Płyn do spryskiwaczy należy natomiast dopasować do warunków pogodowych. Latem nie jest ci w końcu potrzebny płyn zimowy. Szybki ubytek płynu hamulcowego wiąże się z kolei zwykle z nieszczelnością układu hamulcowego. Koniecznie sprawdź szybko przyczynę w serwisie.
  • Oświetlenie – zobacz, czy światła stopu, do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgielne, cofania oraz kierunkowskazy świecą i są ustawione prawidłowo. Nie możesz oślepiać innych uczestników ruchu drogowego! Pamiętaj, że w niektórych krajach wymagane jest posiadanie w aucie kompletu zapasowych żarówek i bezpieczników.
  • Ciśnienie w oponach – ten niepozorny detal ma wpływ na zużycie paliwa oraz bezpieczeństwo jazdy. Za niskie ciśnienie wydłuża drogę hamowania oraz zmniejsza możliwość wykonania gwałtownych manewrów. Przed dłuższą podróżą warto się więc upewnić, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe. W instrukcji obsługi, a także na naklejce na słupku auta znajdziesz informację, jakie ciśnienie zaleca producent. Pamiętaj także, by sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym lub datę ważności na zestawie z pianką uszczelniającą.
  • Szyby i reflektory – upewnij się, że nie ma żadnych zarysowań i przeczyść dokładnie szyby. Twoje auto powinno się w końcu dobrze prezentować na wyjeździe.

Powyższe czynności bez problemu wykonasz samodzielnie. Do specjalistów trzeba się natomiast zwrócić, jeśli chcesz sprawdzić:


  • poziom oleju w skrzyni biegów,
  • poziom płynu wspomagania kierownicy,
  • stan hamulców,
  • stan zawieszenia,
  • stan układu chłodzenia.

Zaplanowanie trasy podróży

Obecnie zdecydowana większość kierowców korzysta z nawigacji w trakcie dalekiej jazdy. Elektroniczne urządzenia mogą się jednak zepsuć lub rozładować. Warto więc mimo wszystko mieć ze sobą również atlas samochodowy, niezależnie jak staroświeckie ci się to nie wydaje.

Pamiętaj, że poza granicami Unii Europejskiej opłaty za transmisję danych są bardzo wysokie. W krajach leżących poza wspólnotą przyda się więc nawigacja, która działa również w trybie offline.

Warto też popatrzeć na dostępność stacji po drodze. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz auto z instalacją gazową. Poza Polską stacji LPG jest bowiem stosunkowo mało.

Przepisy i niezbędne wyposażenie

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Szczególną uwagę zwróć na ograniczenia prędkości oraz na to, czy w ciągu dnia musisz mieć włączone światła. Poczytaj także, jakie są zwyczaje drogowe w danym kraju. Jakiego sygnału używają kierowcy, by sobie podziękować? Jakie zachowania, mimo że nieobowiązkowe, są mile widziane na drogach?

Sprawdź także, jakie wyposażenie auta jest wymagane w danym kraju. W Polsce obowiązkowe jest jedynie posiadanie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy z aktualną homologacją. W zdecydowanej większości europejskich krajów ta lista jest dłuższa.

Nawet jeśli prawo tego nie wymaga, na daleką podróż na pewno warto zapakować do samochodu apteczkę oraz kamizelki odblaskowe. Pamiętaj, że w niektórych państwach (np. Czechach) kamizelka musi znajdować się w miejscu dostępnym z siedzenia kierowcy. Nie można więc trzymać jej w bagażniku.

Jeżeli posiadasz już w aucie apteczkę, sprawdź, czy zawiera ona wszystko co potrzebne oraz czy leki nie są przypadkiem przeterminowane.

W długiej trasie przydać się może także komplet podstawowych narzędzi i linka holownicza.

Co i jak zapakować w długą podróż?

Wybierając się w długą podróż z wieloma bagażami, pamiętaj o ich odpowiednim rozlokowaniu. Najcięższe rzeczy umieść na dole bagażnika, jak najbliżej tylnej kanapy. Zapewni to odpowiedni rozkład masy w aucie. Postaraj się obciążyć równomiernie lewą i prawą stronę samochodu.

Małe przedmioty umieść w schowkach bagażnika, a na wierzchu połóż te rzeczy, które mogą się przydać w trakcie podróży. Nic nie powinno leżeć luzem w kabinie, bo w razie gwałtownego hamowania takie drobiazgi stają się śmiertelnymi pociskami. Dzieciom na drogę daj przytulanki, a nie twarde zabawki.

Jeśli nie jesteś w stanie zmieścić wszystkiego w bagażniku, zastanów się najpierw, czy na pewno te wszystkie rzeczy są ci potrzebne. Jeśli tak, rozważ zakup lub wypożyczenie bagażnika dachowego. Pamiętaj o jego dobrym przymocowaniu!

Na trasę zapakuj napoje i przekąski. Miej też zawsze ze sobą gotówkę. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz szukać pomocy w malutkiej wiosce po drodze albo czy na bramkach autostrady nie dojdzie akurat do awarii terminalu.

Na drogę najlepiej załóż wygodne buty i ubrania, które nie ograniczają swobody ruchów. Szpilki i elegancki kostium to nie najlepszy wybór dla kierowcy.

Opłaty i dokumenty

Przed wyjazdem sprawdź, jakie opłaty i dokumenty są wymagane w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Nie pozwól, by całe Twoje wakacje zostały zniszczone przez brak jakiegoś jednego papierka.

Koniecznie weź ze sobą:


  • dowód osobisty / paszport
  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny
  • potwierdzenie OC
  • Zieloną Kartę jeśli jedziesz do kraju, w którym jest ona wymagana – większość towarzystw oferuje obecnie Zieloną Kartę gratis do posiadanego OC. Wystarczy zgłosić się po nią przed wyjazdem. Jeśli zapomnisz o Zielonej Karcie, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne, a ono bywa bardzo drogie.
  • oświadczenie o kolizji drogowej w języku angielskim.

Sprawdź także, jak się płaci za autostrady w poszczególnych krajach. Możliwe, że trzeba wcześniej zadbać o wykupienie winiety.

Sprawdź, ile kosztuje Zielona Karta?

Ubezpieczenie assistance na wypadek awarii

Na co dzień posiadasz jedynie ubezpieczenie OC? A może Twoje assistance obejmuje tylko podróże krajowe? Jeżeli wybierasz się za granicę, koniecznie wykup krótkoterminowe assistance, które pomoże w razie awarii lub kolizji.

Holowanie, organizacja i opłacenie noclegu, samochód zastępczy – usługi, które może zapewnić polisa assistance w razie niespodziewanego zdarzenia, są bardzo różnorodne. Postaraj się więc dopasować wariant do swoich potrzeb, tak aby nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się spokojem w trakcie podróży.

Wybierając polisę, zwróć uwagę na:

  • obejmowany obszar terytorialny,
  • zakres i rodzaj świadczeń,
  • limity holowania.

Pamiętaj, by po zakupie polisy, zanotować numer ubezpieczenia oraz numer telefonu do centrum alarmowego towarzystwa.

Zobacz, gdzie można teraz kupić ubezpieczenie assistance krótkoterminowe

Odpoczynek przed podróżą

Pośpiech jest złym doradcą, szczególnie na drodze. Przed długą podróżą wyśpij się więc dobrze i nie wyjeżdżaj od razu w piątek po pracy z planem, że będziesz jechać całe popołudnie i noc. Ewentualnie przejedź kilka godzin i zatrzymaj się gdzieś na noc.

W trakcie podróży rób regularnie piętnastominutowe przerwy. Przejdź się, rozprostuj kości, popatrz na zielony krajobraz wokół, aby Twój wzrok odpoczął. Co jakiś czas zatrzymaj się na dłuższą przerwę, w trakcie której zjesz choćby obiad lub zwiedzisz atrakcyjny obiekt leżący na trasie.

Najlepiej jeśli autem jadą co najmniej dwie osoby posiadające prawo jazdy. Można się wtedy swobodnie wymieniać za kółkiem w trakcie podróży. Pamiętaj, że bardo zmęczony kierowca stwarza podobne zagrożenie jak nietrzeźwy. Spowolnione reakcje, roztargnienie, mniejsza spostrzegawczość – to wszystko ci grozi, kiedy zaczyna Cię ogarniać zmęczenie.

Odpoczynek jest szczególnie ważny, jeśli podróżujesz w upalny dzień. Oczywiście, klimatyzacja ułatwia taką trasę, ale ją także trzeba stosować w odpowiedni sposób, szczególnie jeśli jedziesz z dziećmi. Długotrwałe używanie klimatyzacji może spowodować przeziębienie czy problemy z zatokami. Nie ustawiaj więc temperatury na bardzo niską, a strumień powietrza skieruj do góry oraz na szyby, a nie prosto na twarz.

Pamiętaj, że upał wpływa źle również na auto. Aby uniknąć zagotowania silnika, jedź równomiernym tempem i nie przekraczaj 3000 obrotów na minutę. Co pewien czas kontroluj temperaturę płynu chłodzącego. Jeśli zaczyna przekraczać 90 stopni, to jest to sygnał, że coś jest nie tak.

Silnik samochodu również będzie wdzięczny za regularne przerwy. Pamiętaj jednak, by po zatrzymaniu nie wyłączać od razu silnika.

Podróżowanie autem na wakacje jest niewątpliwie wygodne. Przed ruszeniem w trasę zadbaj jednak o odpowiednie przygotowanie siebie oraz samochodu. I pamiętaj o najważniejszym: lepiej do celu dojechać godzinę później niż wcale.

Na wakacjach przyda się również ubezpieczenie turystyczne. Skorzystaj z porównywarki i znajdź najkorzystniejszą ofertę dla siebie i rodziny.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-16

Brak ubezpieczenia OC samochodu nieużywanego

Uszkodzone auto stoi od roku w garażu? A może właściciel wyjechał za granicę i samochód tymczasowo nie jest używany? Kusi Cię więc, by zrezygnować z ubezpieczenia OC? Uważaj! Jeśli nieużywany...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-18

Beesafe – nowy kalkulator ubezpieczeniowy. Opinie, zalety, wady

Beesafe to nowa marka ubezpieczeniowa na polskim rynku oferująca polisy komunikacyjne. Sprawdzamy, jakie są jej zalety i wady oraz jak kupić ubezpieczenie, wypowiedzieć OC i zgłosić szkodę w Beesafe.

Czytaj więcej
Komentarze