Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Data publikacji: 2018-09-06

Ubezpieczenie turystyczne oferują wszyscy ważniejsi ubezpieczyciele w Polsce. Jak wśród tak wielu ofert wybrać tę odpowiednią? W wyborze dobrej polisy pomoże kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Jak działa taka porównywarka?

Czy istnieje najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

W górach przyda się ubezpieczenie turystyczne Czy ubezpieczenie turystyczne PZU jest najlepsze? Jaką polisę wybrać na wyjazd do Hiszpanii? A jaką na podróż do USA?

Internetowe fora pełne są takich pytań. Osoby je zadające często oczekują prostych i jednoznacznych wskazówek. Niestety odpowiedzi w stylu: „Najlepsze ubezpieczenie turystyczne jest w firmie X”, „Jeśli polisa podróżna to tylko w towarzystwie Y” świadczą zazwyczaj jedynie o nieznajomości tematu.

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo elastycznym produktem. Jedynym obowiązkowym elementem polisy jest zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia połączone z assistance. Nawet jednak w tym przypadku ubezpieczyciel pozostawia Tobie ustalenie sumy ubezpieczenia oraz wybranie wariantu assistance. Pozostałe elementy polisy podróżnej (NNW, ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, OC w życiu prywatnym i inne) dobierasz według własnego uznania.

W efekcie dwie polisy turystyczne z tego samego towarzystwa mogą się bardzo znacząco różnić zakresem ochrony. Polisa z ubezpieczeniem kosztów leczenia na sumę 20 000 zł zakupiona nawet w towarzystwie znanym z bardzo dobrej obsługi i szybkiej wypłaty odszkodowań nadal będzie złą polisą. Tworzenie rankingów ubezpieczycieli turystycznych jest więc dość trudne i tak naprawdę nieco mija się z celem. Zamiast szukać najlepszego towarzystwa, zastanów się, jakich dokładnie elementów polisy potrzebujesz i jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia zapewni Ci bezpieczeństwo w danym kraju.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Francji

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych Skoro jednak nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: „Które towarzystwo ma najlepsze ubezpieczenie turystyczne?”, to jak wybrać odpowiednią polisę, nie tracąc kilku dni na przeglądanie ofert wszystkich ubezpieczycieli? W tym momencie z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń podróżnych. Na przykładzie kalkulatora Ubea.pl zobaczmy, jak wygląda proces wyboru i zakupu polisy za pośrednictwem takiego narzędzia.

Aby poznać oferty ubezpieczycieli, należy wypełnić krótki formularz zawierający pytania o:

 • termin wyjazdu – aby ubezpieczenie chroniło Cię od samego początku wyprawy, wystarczy, że zakupisz je na dzień przed rozpoczęciem podróży. Ubezpieczenie turystyczne można zawrzeć maksymalnie na rok;
 • cel podróży – jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową po kilku państwach, zaznacz wszystkie kraje, w których będziesz przebywać;
 • podróżnych – podaj ile osób chcesz objąć ubezpieczeniem oraz daty urodzenia podróżnych. Formularz domyślnie zakłada, że osoba, która ma zostać ubezpieczona:

  1. nie jest ani uczniem, ani studentem;
  2. nie cierpi na choroby przewlekłe;
  3. w czasie wyjazdu nie będzie uprawiać sportu;
  4. w czasie podróży nie będzie pracować zarobkowo.

  Jeśli któraś z tych informacji nie zgadza się z rzeczywistością, musisz ją zmienić. W przypadku sportu możesz wybrać, czy ubezpieczana osoba będzie uprawiała sport rekreacyjnie czy wyczynowo, a także czy będzie uprawiała dyscypliny ekstremalne. Jeżeli natomiast dany człowiek zamierza w trakcie wyjazdu pracować, należy zaznaczyć, czy chodzi o pracę umysłową czy też fizyczną;

 • aktualne miejsce pobytu podróżnych – jeżeli w dniu zakupu polisy podróżni nie przebywają w Polsce, ubezpieczenie nie da pełnej ochrony od razu od następnego dnia. Towarzystwo zastosuje bowiem karencję;
 • status grupy – jeśli kupujesz ubezpieczenie dla przynajmniej dwóch osób, poinformuj towarzystwo, czy są one rodziną czy też jest to niespokrewniona grupa;
 • dodatkowe ubezpieczenia – zaznacz, czy jesteś zainteresowany ubezpieczeniem sprzętu sportowego, bagażu oraz czy chcesz się ubezpieczyć od odwołania lub rezygnacji z wyjazdu.

Na koniec wystarczy wyrazić zgodę na przetwarzanie podanych danych i już można obliczyć składkę.

Kupno ubezpieczenia podróżnego online

Po wypełnieniu formularza zobaczysz tabelę wynikową, w której znajdziesz informacje o pakietach dostępnych u poszczególnych ubezpieczycieli. Uwzględniają one Twoje preferencje zaznaczone w kalkulatorze (np. czy chcesz ubezpieczyć bagaż). Jednocześnie jednak każda z propozycji zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, które stanowią podstawę ochrony. Bardziej rozbudowane oferty mają także polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Kalkulator zaprezentuje Ci kilka ofert od każdego z ubezpieczycieli. Różnią się one przede wszystkim sumą poszczególnych ubezpieczeń, w tym tego najważniejszego, czyli ubezpieczenia kosztów leczenia. Oczywiście mniejsza suma oznacza niższą składkę, ale wybierając polisę turystyczną, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. W razie wypadku mała suma ubezpieczenia bardzo szybko się wyczerpie i będziesz musiał z własnej kieszeni płacić za resztę usług medycznych.

Dlatego warto wybrać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia adekwatną do Twoich potrzeb. Jeśli wybierasz się do jednego z krajów europejskich, suma ubezpieczenia powinna wynosić ok. 200 000 zł. Jeśli jedziesz poza nasz kontynent, lepiej by limit kosztów polisy był wyższy.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla rodziny 2+1

Prezentacje ofert zawierają nie tylko informację o ogólnej sumie ubezpieczenia. Znajdziesz tam też między innymi wiadomość o tym, do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego, a także o tym, czy towarzystwo udzieli pomocy po ataku terrorystycznym. Przedstawione oferty zawierają też link do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dadzą Ci one odpowiedź na wszystkie bardziej szczegółowe pytania dotyczące polisy.

Jeśli któraś z ofert przedstawionych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych odpowiada Twoim potrzebom, możesz przejść na stronę danego towarzystwa i dokończyć kupno ubezpieczenia przez Internet lub zamówić rozmowę telefoniczną z konsultantem ubezpieczyciela. Zdecydowanie się na zakup online pozwoli Ci zamknąć cały proces wyboru i zakupu ubezpieczenia w kilkunastu minutach.

Polisa turystyczna nie tylko na wakacje

Polisa turystyczna kojarzy się przede wszystkim z wakacjami. Tak naprawdę jednak takie ubezpieczenie przyda Ci się w czasie każdej podróży. Jeśli:

 • wyjeżdżasz na narty,
 • jedziesz w podróż służbową,
 • zdecydowałeś się na pracę sezonową za granicą

ubezpieczenie turystyczne jest dla Ciebie. Wejdź już teraz na stronę porównywarki polis podróżnych i wybierz dobry produkt dla siebie.

Przeczytaj także: Dobre ubezpieczenie turystyczne w 10 krokach

O wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego i zakupie polisy online mówiliśmy także w poniższym filmie:

Tagi:

Komentarze