Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Ubezpieczenie turystyczne oferują wszyscy ważniejsi ubezpieczyciele w Polsce. Jak wśród tak wielu ofert wybrać tę odpowiednią? W wyborze dobrej polisy pomoże kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Jak działa taka porównywarka?

Spis treści

 1. Czy istnieje najlepsze ubezpieczenie turystyczne?
 2. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych
 3. Kupno ubezpieczenia podróżnego online
 4. Polisa turystyczna nie tylko na wakacje

Czy istnieje najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

W górach przyda się ubezpieczenie turystyczne Czy ubezpieczenie turystyczne PZU jest najlepsze? Jaką polisę wybrać na wyjazd do Hiszpanii? A jaką na podróż do USA?

Internetowe fora pełne są takich pytań. Osoby je zadające często oczekują prostych i jednoznacznych wskazówek. Niestety odpowiedzi w stylu: „Najlepsze ubezpieczenie turystyczne jest w firmie X”, „Jeśli polisa podróżna to tylko w towarzystwie Y” świadczą zazwyczaj jedynie o nieznajomości tematu.

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo elastycznym produktem. Jedynym obowiązkowym elementem polisy jest zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia połączone z assistance. Nawet jednak w tym przypadku ubezpieczyciel pozostawia Tobie ustalenie sumy ubezpieczenia oraz wybranie wariantu assistance. Pozostałe elementy polisy podróżnej (NNW, ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, OC w życiu prywatnym i inne) dobierasz według własnego uznania.

W efekcie dwie polisy turystyczne z tego samego towarzystwa mogą się bardzo znacząco różnić zakresem ochrony. Polisa z ubezpieczeniem kosztów leczenia na sumę 20 000 zł zakupiona nawet w towarzystwie znanym z bardzo dobrej obsługi i szybkiej wypłaty odszkodowań nadal będzie złą polisą. Tworzenie rankingów ubezpieczycieli turystycznych jest więc dość trudne i tak naprawdę nieco mija się z celem. Zamiast szukać najlepszego towarzystwa, zastanów się, jakich dokładnie elementów polisy potrzebujesz i jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia zapewni Ci bezpieczeństwo w danym kraju.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Francji

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych Skoro jednak nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: „Które towarzystwo ma najlepsze ubezpieczenie turystyczne?”, to jak wybrać odpowiednią polisę, nie tracąc kilku dni na przeglądanie ofert wszystkich ubezpieczycieli? W tym momencie z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń podróżnych. Na przykładzie kalkulatora Ubea.pl zobaczmy, jak wygląda proces wyboru i zakupu polisy za pośrednictwem takiego narzędzia.

Aby poznać oferty ubezpieczycieli, należy wypełnić krótki formularz zawierający pytania o:

 • termin wyjazdu – aby ubezpieczenie chroniło Cię od samego początku wyprawy, wystarczy, że zakupisz je na dzień przed rozpoczęciem podróży. Ubezpieczenie turystyczne można zawrzeć maksymalnie na rok;
 • cel podróży – jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową po kilku państwach, zaznacz wszystkie kraje, w których będziesz przebywać;
 • podróżnych – podaj ile osób chcesz objąć ubezpieczeniem oraz daty urodzenia podróżnych. Formularz domyślnie zakłada, że osoba, która ma zostać ubezpieczona:

  1. nie jest ani uczniem, ani studentem;
  2. nie cierpi na choroby przewlekłe;
  3. w czasie wyjazdu nie będzie uprawiać sportu;
  4. w czasie podróży nie będzie pracować zarobkowo.

  Jeśli któraś z tych informacji nie zgadza się z rzeczywistością, musisz ją zmienić. W przypadku sportu możesz wybrać, czy ubezpieczana osoba będzie uprawiała sport rekreacyjnie czy wyczynowo, a także czy będzie uprawiała dyscypliny ekstremalne. Jeżeli natomiast dany człowiek zamierza w trakcie wyjazdu pracować, należy zaznaczyć, czy chodzi o pracę umysłową czy też fizyczną;

 • aktualne miejsce pobytu podróżnych – jeżeli w dniu zakupu polisy podróżni nie przebywają w Polsce, ubezpieczenie nie da pełnej ochrony od razu od następnego dnia. Towarzystwo zastosuje bowiem karencję;
 • status grupy – jeśli kupujesz ubezpieczenie dla przynajmniej dwóch osób, poinformuj towarzystwo, czy są one rodziną czy też jest to niespokrewniona grupa;
 • dodatkowe ubezpieczenia – zaznacz, czy jesteś zainteresowany ubezpieczeniem sprzętu sportowego, bagażu oraz czy chcesz się ubezpieczyć od odwołania lub rezygnacji z wyjazdu.

Na koniec wystarczy wyrazić zgodę na przetwarzanie podanych danych i już można obliczyć składkę.

Kupno ubezpieczenia podróżnego online

Po wypełnieniu formularza zobaczysz tabelę wynikową, w której znajdziesz informacje o pakietach dostępnych u poszczególnych ubezpieczycieli. Uwzględniają one Twoje preferencje zaznaczone w kalkulatorze (np. czy chcesz ubezpieczyć bagaż). Jednocześnie jednak każda z propozycji zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, które stanowią podstawę ochrony. Bardziej rozbudowane oferty mają także polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Kalkulator zaprezentuje Ci kilka ofert od każdego z ubezpieczycieli. Różnią się one przede wszystkim sumą poszczególnych ubezpieczeń, w tym tego najważniejszego, czyli ubezpieczenia kosztów leczenia. Oczywiście mniejsza suma oznacza niższą składkę, ale wybierając polisę turystyczną, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. W razie wypadku mała suma ubezpieczenia bardzo szybko się wyczerpie i będziesz musiał z własnej kieszeni płacić za resztę usług medycznych.

Dlatego warto wybrać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia adekwatną do Twoich potrzeb. Jeśli wybierasz się do jednego z krajów europejskich, suma ubezpieczenia powinna wynosić ok. 200 000 zł. Jeśli jedziesz poza nasz kontynent, lepiej by limit kosztów polisy był wyższy.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla rodziny 2+1

Prezentacje ofert zawierają nie tylko informację o ogólnej sumie ubezpieczenia. Znajdziesz tam też między innymi wiadomość o tym, do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego, a także o tym, czy towarzystwo udzieli pomocy po ataku terrorystycznym. Przedstawione oferty zawierają też link do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dadzą Ci one odpowiedź na wszystkie bardziej szczegółowe pytania dotyczące polisy.

Jeśli któraś z ofert przedstawionych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych odpowiada Twoim potrzebom, możesz przejść na stronę danego towarzystwa i dokończyć kupno ubezpieczenia przez Internet lub zamówić rozmowę telefoniczną z konsultantem ubezpieczyciela. Zdecydowanie się na zakup online pozwoli Ci zamknąć cały proces wyboru i zakupu ubezpieczenia w kilkunastu minutach.

Polisa turystyczna nie tylko na wakacje

Polisa turystyczna kojarzy się przede wszystkim z wakacjami. Tak naprawdę jednak takie ubezpieczenie przyda Ci się w czasie każdej podróży. Jeśli:

 • wyjeżdżasz na narty,
 • jedziesz w podróż służbową,
 • zdecydowałeś się na pracę sezonową za granicą

ubezpieczenie turystyczne jest dla Ciebie. Wejdź już teraz na stronę porównywarki polis podróżnych i wybierz dobry produkt dla siebie.

Przeczytaj także: Dobre ubezpieczenie turystyczne w 10 krokach

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje na Sardynii - jakie ubezpieczenie turystyczne się przyda?

Polacy dość często chcą spędzać wakacje na słonecznej Sardynii. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto kupić przed wyprawą na tę włoską wyspę.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje na Majorce - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Wielu Polaków w czasie wakacji wybierze się na słoneczną Majorkę. Tłumaczymy, jakie ubezpieczenie warto kupić przed odwiedzeniem tej hiszpańskiej wyspy.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Tajlandii?

Wakacyjny wyjazd do Tajlandii to coraz popularniejsza opcja. Informujemy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto zakupić przed wycieczką do tego egzotycznego kraju.

Czytaj więcej
Komentarze