Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile kosztuje wakacyjna ochrona mieszkania?

Ile kosztuje wakacyjna ochrona mieszkania?

Data aktualizacji: 2021-09-23
Niektóre osoby bardzo obawiają się, że podczas urlopowego wyjazdu coś złego może wydarzyć się w ich lokalu. O ubezpieczeniu mieszkania powinni pomyśleć nie tylko tacy zatroskani urlopowicze. Do zakupu polis mieszkaniowych zachęca niewysoka składka. Czasem jej poziom wydaje się nawet zaskakująco niski.

Spis treści:

  1. Za najtańszą polisę mieszkaniową zapłacimy mniej niż 100 zł
  2. Porównanie kosztów ochrony przykładowego mieszkania
  3. Przez pierwszy miesiąc można odstąpić od ubezpieczenia

Za najtańszą polisę mieszkaniową zapłacimy mniej niż 100 zł

Koszty ubezpieczeń mieszkaniowych najlepiej analizować na konkretnym przykładzie (zobacz założenia pod poniższą tabelą). Do celów obliczeniowych można przyjąć, że polisa dotyczy warszawskiego lokalu o powierzchni 55 mkw. Właściciele tego „M” chcą je zabezpieczyć przed pożarem oraz innymi zdarzeniami losowymi (np. wybuchem gazu w budynku). Deklarowane sumy przykładowego ubezpieczenia wynoszą:

ubezpieczenie mieszkania na wakacje

  • 320 000 zł dla murów mieszkania i wbudowanych instalacji
  • 35 000 zł w przypadku elementów stałych (przykład: wanna, drzwi wejściowe, kaloryfery, tynki ścian i sufitów)
  • 20 000 zł dla ruchomości domowych (np. ubrań, komputerów i wolnostojącego sprzętu AGD i RTV)

W sześciu porównywanych towarzystwach, składka przykładowej polisy wynosi od 166,81 zł do 362,00 zł (patrz poniższe zestawienie). Roczny koszt ochrony będzie znacznie niższy, jeżeli klient zrezygnuje z ubezpieczenia ruchomości domowych. Najtańsza z podstawowych polis kosztuje jedynie 86 zł. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to ubezpieczenie oferowane przez UNIQA, nie zabezpiecza np. przed skutkami zalania lokalu.

Zobacz, jak ubezpieczyć mieszkanie od skutków żywiołów

Osoby poszukujące najbardziej kompleksowej ochrony powinny wykupić ubezpieczenie elementów stałych oraz ruchomości domowych przed skutkami włamania, kradzieży i wandalizmu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że rozszerzona polisa bywa nawet dwukrotnie droższa niż ubezpieczenia prezentowane w tabeli. Składkę mogą zwiększyć dodatkowe elementy pakietu (np. ubezpieczenie szyb, OC w życiu prywatnym) lub opcje związane z wykupieniem udziału własnego. Jedno z krajowych towarzystw (Warta), w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej ubezpiecza nawet podręczne przedmioty klienta (np. torebkę).

Porównanie kosztów ochrony przykładowego mieszkania

Nazwa ubezpieczyciela/Nazwa polisy Roczna składka za ubezpieczenie warszawskiego mieszkania* (Składka za podstawową ochronę) Szczegóły polisy
Aviva / Ubezpieczenie domu i mieszkania 233,00 zł (ochrona murów i elementów stałych: 208 zł) Pakiet Assistance jest darmowy. Standardowy udział własny (100 zł) za dopłatą może być obniżony do 0 zł. Składka z dodatkowym ubezpieczeniem od deszczu nawalnego wynosi 292 zł.
Liberty Ubezpieczenia / Ubezpieczenie majątkowe mieszkania i domu 229,35 zł (ochrona murów i elementów stałych: 173,80 zł) Przy płatności kartą kredytową składka będzie o 5% niższa. Po dopłacie, dodatkowa ochrona obejmuje elementy szklane.
Link4 / Ubezpieczenie domu i mieszkania 205,21 zł (ochrona murów i elementów stałych: 177,49 zł) Pakiet Assistance jest darmowy. Porównywany wariant ubezpieczenia chroni przed skutkami powodzi. Po dopłacie, dodatkowa ochrona obejmuje elementy szklane.
Proama / Proama Dom 166,81 zł (ochrona murów i elementów stałych: 130,57 zł) Podana składka zapewnia również ochronę mieszkania przed skutkami kradzieży z włamaniem. Przy płatności kartą kredytową składka będzie o 5% niższa. Po dopłacie, dodatkowa ochrona obejmuje elementy szklane. Odszkodowanie będzie wypłacone w wartości odtworzeniowej.
Warta / Warta Dom24+ 362,00 zł (ochrona murów: 224 zł) Klient Warty dodatkowo może ubezpieczyć m.in. odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, garaż wolnostojący oraz przedmioty podręczne.
Uniqa / Ubezpieczenie mieszkania wariant BASIS 226,00 zł (ochrona murów i elementów stałych: 86 zł) Ubezpieczenie murów w wariancie Basis nie obejmuje części typowych ryzyk (m.in. zalania i przepięcia). Łączna składka uwzględnia najtańsze ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (30 zł), które Uniqa sprzedaje w pakiecie.

Założenia do obliczeń: mieszkanie własnościowe o powierzchni 55 mkw. (4 piętro) znajduje się w warszawskiej dzielnicy Ursus (kod pocztowy: 03-120). Lokal w pięciokondygnacyjnym bloku został wybudowany w 2009 r. i od tego czasu nie wystąpiły szkody. Mieszkanie należy do czteroosobowej rodziny (niepalący rodzice w wieku 34 lata i 35 lat oraz dwoje dzieci). Ubezpieczany lokal nie jest wynajmowany lub wykorzystywany do działalności gospodarczej. Mieszkanie posiada drzwi antywłamaniowe z atestowanym zamkiem. W ramach ochrony właściciele ubezpieczają od zdarzeń losowych: niepalne mury lokalu (suma ubezpieczenia: 320 000 zł), elementy stałe (suma ubezpieczenia: 35 000 zł) oraz ruchomości domowe (suma ubezpieczenia: 20 000 zł). Ochrona ubezpieczeniowa ma się rozpocząć 1 sierpnia 2015 r. Mieszkanie wcześniej nie było ubezpieczone. Klient nie obniża franszyzy lub wkładu własnego i zamierza kupić polisę przez Internet. Roczna składka (bez dodatkowych rabatów) zostanie wpłacona jednorazowym przelewem.

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych ubezpieczycieli i danych Ubea.pl

Oblicz pozostałe ceny ubezpieczeń mieszkania i domu

Przez pierwszy miesiąc można odstąpić od ubezpieczenia

Krajowi ubezpieczyciele w zasadzie nie oferują polis mieszkaniowych na okres krótszy niż jeden rok. Polityka firm ubezpieczeniowych czasem irytuje klientów, którzy chcieliby zabezpieczyć swoje mieszkanie tylko podczas wakacyjnych wojaży. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli właściciel lokalu zakupi polisę zaraz przed wyjazdem, a po urlopie (do 30 dni) odstąpi od umowy ubezpieczenia. W opisywanej sytuacji ubezpieczyciel musi zwrócić składkę pomniejszoną o koszt krótkookresowej ochrony, jeżeli umowa obejmowała okres przekraczający sześć miesięcy (zobacz artykuł 812 paragraf 4 kodeksu cywilnego). Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy próba takiego odzyskania składki będzie potrzebna i zasadna. Koszt ubezpieczeń mieszkaniowych nie jest zbyt wysoki, a ochrona trwająca cały rok zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy: przykry wypadek może się zdarzyć nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-12-28

Upadek na chodniku może nas kosztować 80 000 zł?

Odszkodowania za upadek na śliskim chodniku wcale nie są niskie. Udowadnia to analiza orzecznictwa sądowego z ostatnich lat. Poszkodowani otrzymują nawet 80 000 zł.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-28

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla całej rodziny

Dobrowolne ubezpieczenia OC stają się coraz popularniejsze. Tłumaczymy, czy warto kupić jedną z takich polis dla całej rodziny.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2014-11-21

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Aktualne dane wskazują, że około 67% polskich mieszkań i domów jest objętych ochroną ubezpieczeniową. Na ten wynik pozytywnie wpływa obowiązek ubezpieczania budynków mieszkalnych, które wchodzą...

Czytaj więcej
Komentarze
ustler
2015-08-16 17:39
IP: 31.178.x.x
Przede wszystkim warto szukać ubezpieczenia z formułą all risks, dzięki któremu nie będzie problemów ze strony ubezpieczyciela, no i też np. z dodatkowym np. assistancem rowerowym czy ochroną nawet w razie rażącego zaniedbania.
odpowiedz