Strona główna  |  Wiadomości  |  Gdzie kierowcy lubią diesla i auta na gaz?

Gdzie kierowcy lubią diesla i auta na gaz?

Data publikacji: 2020-05-19
Dzięki danym GUS można sprawdzić, gdzie kierowcy najczęściej używają samochodów z silnikiem diesla oraz aut na gaz. Prezentujemy popularność takich pojazdów w każdym powiecie.

Rodzaj paliwa to jedna z informacji wymaganych przez ubezpieczycieli podczas zakupu obowiązkowego OC lub autocasco. Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili zatem sprawdzić, czy właściciele aut napędzanych mniej popularnymi rodzajami paliw (czyli olej napędowy oraz gaz LPG) zapłacą więcej za ubezpieczenie OC.


Paliwo i stacja benzynowa

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl na podstawie danych GUS sprawdzili również popularność samochodów zasilanych olejem napędowym i gazem w każdym polskim mieście oraz powiecie. Obliczenia Ubea.pl wskazują, że w skali powiatów odsetek aut napędzanych gazem może różnić się nawet ośmiokrotnie.

Spis treści:

  1. Udział aut na benzynę zmalał przez 4 lata
  2. Gdzie są popularne silniki diesla?
  3. Kierowcy ze wschodu znacznie bardziej cenią auta na gaz
  4. Auta na gaz mają droższe ubezpieczenie OC

Udział aut na benzynę zmalał przez 4 lata

Przed zaprezentowaniem informacji dotyczących poszczególnych powiatów i większych miast warto sprawdzić ogólnopolską popularność samochodów osobowych na różne rodzaje paliw. W tym przypadku dysponujemy danymi GUS z lat 2015 - 2018. Mówią one, że odsetek zarejestrowanych aut pod względem rodzaju paliwa zmieniał się następująco:

Rok Benzyna Olej napędowy Gaz
(auto z instalacją LPG)
Inny rodzaj paliwa
2015 r. 55% 29% 14% 2%
2016 r. 54% 30% 14% 2%
2017 r. 54% 31% 14% 2%
2018 r. 53% 31% 14% 2%


Powyższe dane wskazują na zdecydowaną przewagę samochodów osobowych napędzanych tylko benzyną. Udział takich samochodów powoli jednak malał na korzyść aut z silnikiem diesla. Jeżeli chodzi o odsetek samochodów osobowych posiadających instalację gazową, to przez 4 lata utrzymywał się on na identycznym poziomie.

Warto nadmienić, że pod koniec 2018 r. w Polsce było zarejestrowanych około 3,3 mln aut na gaz. Od 2015 r. do 2018 r. przybyło ponad 300 000 samochodów osobowych z instalacją LPG - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Gdzie są popularne silniki diesla?

Eksperci Ubea.pl zdecydowali się na dokładniejsze przeanalizowanie popularności samochodów napędzanych dwoma mniej popularnymi rodzajami paliw, czyli olejem napędowym i gazem. Poniższa mapa prezentuje udział samochodów osobowych z silnikiem diesla, które w 2018 r. były zarejestrowane na terenie poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu. Dzięki prezentacji danych GUS na mapie można zauważyć ciekawą kwestię.

Popularność aut z silnikiem diesla na olej napędowy - mapa

Auta z silnikiem na olej napędowy są stosunkowo mało popularne w centralnej Polsce, a także w sporej części Małopolski, Opolszczyzny i Górnego Śląska - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Oblicz ubezpieczenie samochodu

Podwyższonym udziałem samochodów osobowych z silnikiem diesla cechują się natomiast niektóre powiaty na terenie województwa pomorskiego, małopolskiego (południowa część) oraz tzw. ściany wschodniej. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli potwierdzają, że zróżnicowanie skrajnych wyników jest duże. Za przykład mogą posłużyć między innymi następujące części kraju:

  • pow. starogardzki: 52% samochodów osobowych napędzanych olejem napędowym w 2018 r.
  • pow. kościerski: 48%
  • pow. nowosądecki: 48%
  • pow. bolesławiecki: 46%
  • pow. bytowski: 43%
  • Chorzów: 23%
  • Siemianowice Śląskie: 23%
  • Ruda Śląska: 22%
  • Bytom: 22%
  • Świętochłowice: 22%

Nie wydaje się, aby preferencje kierowców dotyczące posiadania samochodu z silnikiem dieslowskim miały wiele wspólnego z ogólnym poziomem zamożności poszczególnych regionów - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, który powiat ma najbezpieczniejsze drogi

Kierowcy ze wschodu znacznie bardziej cenią auta na gaz

Informacje GUS posłużyły analitykom Ubea.pl do przeanalizowania także udziału samochodów osobowych z instalacją gazową (LPG). Druga poniższa mapa przedstawia odsetek wspomnianych aut w skali miast na prawach powiatu oraz powiatów.

Popularność aut na gaz - mapa

Warto porównać obydwie mapy, ponieważ okazuje się, że w niektórych regionach niższy udział samochodów z silnikiem diesla jest kompensowany popularnością autogazu. Taka sytuacja dotyczy między innymi części centralnej Polski - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Druga mapa wskazuje również, że instalacje gazowe w samochodach osobowych są znacznie bardziej popularne we wschodniej części kraju. Pod względem popularności aut na gaz wyróżnia się województwo lubelskie, łódzkie oraz mazowieckie. Dane GUS informują również, że regionalne zróżnicowanie udziału aut zasilanych gazem jest bardzo duże. Dowód stanowią skrajne wyniki z następujących lokalizacji:

  • pow. sierpecki: 51% samochodów osobowych napędzanych gazem (LPG) w 2018 r.
  • pow. płocki: 44%
  • pow. zwoleński: 44%
  • pow. mławski: 41%
  • pow. ciechanowski: 39%
  • pow. międzychodzki: 6%
  • pow. chodzieski: 6%
  • Poznań: 6%
  • Sopot: 6%
  • pow. krapkowicki: 6%

W celu wyjaśnienia regionalnych różnic popularności samochodów osobowych z instalacją gazową trzeba się z pewnością odwołać do różnych czynników. Samo zróżnicowanie zamożności kierowców nie jest wystarczającym wytłumaczeniem - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Auta na gaz mają droższe ubezpieczenie OC

Tytułem podsumowania warto powołać się na dane zgromadzone samodzielnie przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl. Dotyczą one zależności między kosztem obowiązkowego ubezpieczenia OC i rodzajem paliwa napędzającego samochód osobowy. Dane Ubea.pl z kwietnia i maja 2020 r. wskazują, że przeciętna najniższa składka OC w zależności od rodzaju paliwa wynosiła:

  • olej napędowy: 781,76 zł
  • benzyna: 813,22 zł
  • gaz (LPG): 879,91 zł

Większy przeciętny koszt polis OC w przypadku aut napędzanych gazem można wytłumaczyć relatywnie dużą pojemnością skokową i mocą silnika. To właśnie ona w kontekście zużycia paliwa jest czynnikiem skłaniającym wiele osób do założenia instalacji gazowej w swoim samochodzie - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenia OC

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-02-07

Tanie OC, AC, NNW - ranking styczeń 2020 r.

Bieżący rok rozpoczął się od obniżek średniego kosztu polis OC. Sprawdzamy, które firmy w takich warunkach sprzedawały najtańsze ubezpieczenia OC, AC oraz NNW.

Czytaj więcej
Komentarze