Można być już niemal pewnym, że w najbliższym czasie koniunktura gospodarcza na terenie Polski ulegnie pogorszeniu. Nawet prognozy z minionego roku sygnalizowały spadek tempa wzrostu gospodarczego. A te prognozy nie uwzględniały oczywiście zawirowań gospodarczych towarzyszących epidemii koronawirusa. Niektórzy analitycy twierdzą, że w pierwszej połowie 2020 r. polska gospodarka doświadczy pierwszej technicznej recesji od 19 lat.
Taka sytuacja na pewno negatywnie wpłynie na finanse gospodarstw domowych. Będą one jednak musiały ponosić takie same stałe wydatki jak wcześniej. Właściciele samochodów na pewno nie unikną choćby obowiązku związanego z zakupem polisy OC. Gorsza kondycja finansowa gospodarstw domowych zwiększy prawdopodobnie zainteresowanie zakupem obowiązkowych polis OC na raty.
Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, jakie warunki ratalnego zakupu OC oferują ubezpieczyciele.
Sprawdź, jak bezpiecznie kupić i wypowiedzieć OC przez Internet bez wychodzenia z domu.
Spis treści
- Standardem są dwie lub cztery równe raty za ubezpieczenie OC
- Ubezpieczyciel także pożycza pieniądze kierowcy
- Koszt OC na raty
- Cztery raty za OC nie muszą być droższe niż dwie
Standardem są dwie lub cztery równe raty za ubezpieczenie OC
Możliwość zakupu OC na raty jest standardowym elementem oferty ubezpieczycieli komunikacyjnych. Zakłady ubezpieczeń proponują takie rozwiązanie również osobom nabywającym obowiązkowe polisy w trybie online.
Firmy ubezpieczeniowe współpracujące z porównywarką Ubea.pl mogą zaoferować płatność za OC rozłożoną na dwie raty lub cztery raty. Taka liczba równych płatności stanowi rynkowy standard. Podział składki OC na mniejsze części jest o wiele rzadziej spotykany.
Wynika to między innymi z faktu, że miesięczne płatności byłyby uciążliwe dla ubezpieczającego. W praktyce łatwo o nich zapomnieć - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Warto również pamiętać o większym ryzyku finansowym dla ubezpieczyciela związanym z podziałem składki OC na małe części. Firma ubezpieczeniowa nie może zawiesić obowiązkowej ochrony nawet wtedy, gdy kierowca zapłacił tylko jedną ratę i nie zamierza regulować pozostałej części składki.
Takie zachowania niektórych właścicieli aut są niestety czynnikiem, który podwyższa koszty obowiązkowych polis OC dla wszystkich kierowców. Zakłady ubezpieczeń próbują windykacji należnej składki i odmawiają przedłużenia nieopłaconej polisy na kolejny rok. Wspomniane sankcje nie odstraszają jednak nieuczciwych kierowców - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ubezpieczyciel także pożycza pieniądze kierowcy
Właściciele aut mający problem z jednorazowym opłaceniem składki za polisę OC mogą czasem myśleć o sfinansowaniu tego koniecznego wydatku przy pomocy kredytu gotówkowego lub pożyczki pozabankowej.
Takie rozwiązanie będzie jednak generowało pewne koszty. Warto zdawać sobie sprawę, że rozłożenie składki OC na raty również stanowi formę pożyczki (udzielanej przez ubezpieczyciela). W sensie prawnym nie mamy do czynienia z pożyczką, ale z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja właśnie tak wygląda - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Zakład ubezpieczeń oferujący ratalne OC od razu bierze na siebie całe ryzyko i zgadza się na odroczoną płatność 50% lub 75% składki. Dlatego trudno się dziwić, że ubezpieczyciele żądają wynagrodzenia za taką dodatkową usługę. Poniższa tabela przedstawia informacje o kosztach rozłożenia składki OC na raty w przypadku czterdziestoletniego posiadacza Skody Fabia hatchback 1.4 16V Active (z 2012 r.).
Warto dodać, że przykładowy klient ubezpieczyciela ma dobrą historię ubezpieczeniową, bo ostatnią szkodę spowodował sześć lat wcześniej. Pozostałe informacje na temat przykładowego kierowcy z Warszawy i jego pojazdu zostały zaprezentowane poniżej - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Koszt OC na raty
Ubezpieczenia OC: przykładowy wzrost składki związany z płatnością w ratach
Link4:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 475 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 560 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +18%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 640 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +35%
Benefia:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 1 093 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 1 312 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +20%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 1 312 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +20%
Proama:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 1 236 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 1 606 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +30%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 1 606 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +30%
Generali:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 1 331 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 1 730 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +30%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 1 730 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +30%
Aviva:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 1 454 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 1 703 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +17%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 1 703 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +17%
MTU24:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 1 568 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 1 687 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +8%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 2 030 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +29%
UNIQA:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 2 068 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 2 370 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +15%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: brak oferty
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): ---
Wiener:
- Łączna składka w przypadku jednorazowej płatności: 2 312 zł
- Łączna składka w przypadku płatności w 2 ratach: 2 705 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +17%
- Łączna składka w przypadku płatności w 4 ratach: 2 705 zł
- Procentowy wzrost składki (względem jednorazowej płatności): +17%
Założenia: ubezpieczający parkuje czerwoną Skodę Fabia hatchback 1.4 16V Active (86 KM, 63 kW, 1390 cm3) z 2012 r. w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 880) i używa jej regularnie. Samochód jest wykorzystywany tylko w kraju na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. Przebieg Skody Fabia to 80 000 km (spodziewany roczny przebieg wynosi 10 000 km). Auto zostało zakupione jako nowe w salonie Skody, jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Pojazd nie jest tuningowany. Data pierwszej rejestracji Skody to 30 marzec 2012 r. Właścicielem Skody Fabia jest czterdziestolatek (urzędnik), który wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci (8 lat, 10 lat). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 lipca 2000 r. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu. Posiadacz auta przez minione trzy lata ubezpieczał się w Allianz Direct. Zniżka dotycząca wygasającej umowy OC to 50%, bo ostatnia szkoda miała miejsce 6 lat temu. Polisa OC ma obowiązywać od 30 marca 2020 r. Ubezpieczenie (bez dodatkowego NNW) zostanie zakupione przez Internet (na Ubea.pl). Klient akceptuje domyślne pakiety ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl
Cztery raty za OC nie muszą być droższe niż dwie
Powyższe zestawienie bazujące na danych Ubea.pl wskazuje, że dodatkowa podwyżka składki OC związana z jej płatnością w dwóch ratach wynosi od 8% (MTU24) do 30% (Proama i Generali).
W przypadku czterech rat mamy natomiast do czynienia z ciekawym zjawiskiem. Mianowicie okazuje się, że część ubezpieczycieli nie nalicza przykładowemu właścicielowi Skody wyższej składki OC niż przy dwóch ratach. Mowa o następujących markach i firmach ubezpieczeniowych:
- Benefia,
- Proama,
- Generali,
- Aviva
- Wiener.
Gorszą wiadomością dla kierowców jest spora podwyżka związana z opłaceniem składki za najtańsze ubezpieczenie OC od Link4 w czterech ratach (+35% względem jednorazowej płatności). Pomimo tak dużej dopłaty za ratalny wariant polisy Link4 okazują się jednak zdecydowanie najtańsze dla przykładowego warszawiaka - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.