Strona główna  |  Wiadomości  |  Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Data publikacji: 2021-10-08
Niewielka sierpniowa obniżka średniej składki za OC była pozytywnym sygnałem dla kierowców. Niestety, wrześniowe dane nie napawają już optymizmem. Czemu ceny OC znowu rosną?

Eksperci Ubea.pl już kilka miesięcy temu sugerowali, że inflacja w połączeniu ze wzrostem wartości średniej szkody wpłynie na poziom składek za obowiązkowe OC. Słuszność takich prognoz potwierdziły dane z lipca 2021 r. W tym pierwszym wakacyjnym miesiącu średni koszt obowiązkowych polis dla kierowców wzrósł o rekordowe 6,2%.

Sierpień przyniósł uspokojenie sytuacji i obniżkę przeciętnej składki OC oferowanej online o 1,3%. Wieści z barometru z września 2021 roku nie są już niestety tak optymistyczne dla kierowców.

Poziom barometru cenowego z września 2021 r. = 102↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 99↘)

Spis treści:

  1. Jak tworzymy barometr OC?
  2. We wrześniu składki OC najdroższe w tym roku

Jak tworzymy barometr OC?

Samochód jesienią na drodze Przed zaprezentowaniem informacji o skali wrześniowej podwyżki średniej składki OC warto wyjaśnić, w jaki sposób obliczono zmianę cen. Podobnie jak w poprzednich miesiącach eksperci Ubea.pl wzięli pod uwagę ponad 100 000 wyników kalkulacji internautów.

Rzeczywiste i anonimowe dane z kalkulatora OC portalu Ubea.pl posłużyły do obliczenia średniego kosztu obowiązkowych polis. Warto podkreślić, że chodzi tylko o ubezpieczenia OC dla kierowców, które współpracujące firmy oferują przez Internet - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wrześniowy wynik, podobnie jak każdy inny, został następnie porównany do średniej składki OC ze stycznia tego samego roku. Ta referencyjna składka wyznacza początkowy wynik barometru na poziomie 100.

We wrześniu składki OC najdroższe w tym roku

Barometr OC wrzesień 2021 Po sprawdzeniu danych z września 2021 r. okazało się, że średnia miesięczna składka jest znacznie wyższa niż w styczniu.

Średnia cena OC z września stanowiła około 102% styczniowego wyniku. Właśnie dlatego na wykresie obok widzimy wynik 102 - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Miesiąc temu eksperci Ubea.pl zasugerowali, że lipcowa podwyżka OC nie będzie ostatnią w najbliższym czasie. Wrześniowy wzrost przeciętnej składki OC o pokaźne 3,4% stanowi potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń. Ubezpieczyciele prawdopodobnie biorą pod uwagę wysoką inflację oraz spływające do nich na bieżąco dane na temat wypadków drogowych.

W III kw. 2021 r. wypadków i stłuczek było najprawdopodobniej dużo ze względu na wakacyjną mobilność naszych rodaków - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto pamiętać, że barometr pokazuje średnie składki OC. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń i porównując składki przed zakupem, wielu kierowców nadal może znaleźć atrakcyjne propozycje ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić prosty formularz, aby się przekonać, kto oferuje jeszcze tanie ubezpieczenie OC.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-20

W którym mieście jest najtańsze OC? - ceny OC październik 2021

W skali całego kraju OC drożało przez ostatnie miesiące. Warto sprawdzić, czy właściciele aut z większych miast też mieli powody do narzekań.

Czytaj więcej
Komentarze