Telefony komórkowe - urządzenia, które zabieramy ze sobą praktycznie wszędzie – są jednocześnie potężne i delikatne. Dają dostęp do informacji z całego świata, ale wystarczy chwila nieuwagi, by ich wyświetlacze roztrzaskały się o podłogę. Czy zatem warto zainwestować w ubezpieczenie telefonu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć, co tak naprawdę obejmuje taka polisa.
Spis treści:
- Co obejmuje ubezpieczenie telefonu?
- Gdzie kupić ubezpieczenie telefonu?
- Ubezpieczenie telefonu u operatora
- Jak działa rozszerzona gwarancja?
- Ubezpieczenie telefonu w ramach polisy nieruchomości
- Dedykowane ubezpieczenie telefonu
- Ubezpieczenie wyświetlacza telefonu
- Ubezpieczenie telefonu dla firm
- Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?
- Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia telefonu?
- Ubezpieczenie telefonu czy warto?
Co obejmuje ubezpieczenie telefonu?
Ubezpieczenie telefonu zapewni Ci zazwyczaj odszkodowanie w razie:
- uszkodzenia wyświetlacza smartfona,
- zalania telefonu.
W wielu przypadkach można również rozszerzyć ochronę o kradzież komórki.
Co jednak ze zgubieniem telefonu? Czy ubezpieczyciel pomoże, jeśli smartfon wypadnie ci w parku z kieszeni? Nie. Żadne ubezpieczenie telefonu nie zapewni odszkodowania, jeśli po prostu zgubisz urządzenie.
Polisa nie pomoże też wtedy, kiedy ubezpieczyciel uzna, że doszło do rażącego niedbalstwa z Twojej strony. Dodatkowo ubezpieczenie nie obejmuje ładowarki, baterii, karty pamięci ani innych akcesoriów.
Kupując ubezpieczenie telefonu, sprawdź więc zawsze:
- dokładny zakres ochrony,
- sumę ubezpieczenia – upewnij się, że suma ubezpieczenia odpowiada wartości telefonu. Pamiętaj, że jeśli kupujesz ubezpieczenie dla urządzenia, które nie jest już całkiem nowe, towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni dotychczasowy spadek wartości smartfona.
- czy ubezpieczyciel stosuje udział własny w szkodzie i jaka jest jego wysokość,
- czy ubezpieczyciel wyznaczył franszyzę integralną.
Gdzie kupić ubezpieczenie telefonu?
U operatora, w sklepie z elektroniką, prywatnie – obecnie ubezpieczenie telefonu można zakupić w różny sposób.
Podstawowe możliwości są następujące:
- ubezpieczenie przy zakupie telefonu za pośrednictwem operatora,
- rozszerzona gwarancja,
- ubezpieczenie w ramach polisy nieruchomości,
- osobne ubezpieczenie telefonu.
Poniżej tłumaczymy dokładniej, przed czym ochroni każdy z tych rodzajów polisy.
Ubezpieczenie telefonu u operatora
Jeśli kupujesz telefon w salonie sieci komórkowej wraz z abonamentem lub kartą, praktycznie na pewno otrzymasz ofertę ubezpieczenia urządzenia.
Taka polisa zapewnia zazwyczaj naprawę smartfona w razie uszkodzenia wyświetlacza lub zalania wodą. Jeśli w trakcie likwidacji szkody okaże się, że naprawa nie jest możliwa, otrzymasz nowe urządzenie.
Jakie dokładnie polisy oferują poszczególni operatorzy?
Ubezpieczenie telefonu Orange
Orange proponuje usługę Smart Care dostępną w dwóch wariantach różniących się nieznacznie zakresem ochrony. Polisa chroni w przypadku:
- uszkodzenia telefonu
- zalania smartfona wodą.
Ubezpieczenie telefonu Play
W Play możesz wybrać, czy chcesz ubezpieczyć cały telefon, czy sam wyświetlacz:
- Bezpieczny telefon – zapewnia odszkodowanie w razie przypadkowego zniszczenia urządzenia.
- Ochrona wyświetlacza – gwarantuje naprawę w przypadku uszkodzenia ekranu lub jego zalania.
Ubezpieczenie telefonu Plus
W Plus znajdziesz usługę Serwis urządzenia. Gwarantuje ona naprawę telefonu lub wymianę na nowy w przypadku jego mechanicznego uszkodzenia lub zalania.
Ubezpieczenie telefonu T-Mobile
Ubezpieczenie telefonu dostępne jest też w T-Mobile pod nazwą Ubezpieczenie urządzenia Basic. Polisa zapewni naprawę w razie uszkodzeń mechanicznych, a także pomoc w przypadku zalania lub zatopienia telefonu.
Zwróć uwagę, że ubezpieczenia telefonów proponowane przez operatorów nie zapewnią Ci wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży urządzenia.
Jak działa rozszerzona gwarancja?
Kupujesz telefon w sklepie z elektroniką, takim jak Media Markt, RTV Euro AGD czy Neonet? W momencie zakupu praktycznie na pewno otrzymasz ofertę rozszerzenia gwarancji.
Taka rozszerzona gwarancja to w praktyce ubezpieczenie telefonu chroniące Cię w razie przypadkowego uszkodzenia urządzenia. Co ważne, niektóre sklepy pozwalają wykupić gwarancję jeszcze kilka miesięcy po nabyciu telefonu.
Zanim jednak zdecydujesz się na taką ofertę, przeanalizuj dokładnie zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności. Inaczej możesz się poczuć niemile zaskoczony, kiedy już dojdzie do szkody i będziesz chcieć faktycznie skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie telefonu w ramach polisy nieruchomości
Czy na polskim rynku jest w ogóle możliwe ubezpieczenie telefonu bez pośrednictwa operatorów komórkowych czy marketów? Jak najbardziej tak.
Po pierwsze, telefon możesz ubezpieczyć po prostu jako jedną z ruchomości w ubezpieczeniu domu czy mieszkania. Taka polisa pomoże Ci w przypadku:
- uszkodzenia telefonu w miejscu zamieszkania w wyniku zdarzeń losowych (np. pożar, zalanie, przepięcie);
- utraty smartfona w wyniku kradzieży z włamaniem.
Ubezpieczenie domu można także zazwyczaj rozszerzyć o rabunek rzeczy osobistych (np. telefonu) poza miejscem zamieszkania. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie pomoże Ci w razie zwykłej kradzieży. Aby mieć szansę na odszkodowanie, musi dojść do rabunku. Mówimy o nim, kiedy złodziej użyje siły lub zagrozi jej użyciem, aby odebrać Ci komórkę.
Zwróć uwagę, że w przypadku takiej polisy nie płacisz oddzielnie za ubezpieczenie telefonu. Wystarczy, że podstawowe ubezpieczenie mieszkania rozszerzysz o ochronę wszelkich ruchomości.
Kiedy ubezpieczenie telefonu w ramach polisy chroniącej nieruchomość nie zadziała? Ubezpieczyciel nie pomoże w razie:
- utraty danych ze smartfona;
- działania wirusów komputerowych;
- kradzieży telefonu z domku letniskowego, piwnicy, garażu itp.;
- szkody spowodowanej umyślnie.
Dedykowane ubezpieczenie telefonu
Dedykowane ubezpieczenie telefonu jest przeznaczone dla tych, którym zależy na szerokiej ochronie smartfona w każdym miejscu na świecie, nie tylko we własnych czterech kątach.
Takie ubezpieczenie telefonu pomoże np. w razie:
- pęknięcia wyświetlacza,
- zalania telefonu,
- szkód obcych (sabotaż, akty wandalizmu),
- błędów w obsłudze wynikających z niezręczności czy niewiedzy,
- przepięć i zwarć.
Zazwyczaj można także rozszerzyć polisę o ochronę w razie kradzieży.
Co ważne, takie ubezpieczenie możesz zwykle zakupić w ciągu 3 miesięcy od nabycia telefonu.
Ubezpieczenie wyświetlacza telefonu
Obecnie można też już zakupić specjalne ubezpieczenie wyświetlacza. Proponuje je TU Europa i w ramach tej polisy zapewnia wymianę ekranu na nowy w razie jego zniszczenia. Ochrona obejmuje każde przypadkowe uszkodzenie wyświetlacza.
Co ważne, ubezpieczenie wyświetlacza jest przeznaczone zarówno dla nowych, jak i nieco starszych urządzeń.
Zwróć jednak uwagę, że ubezpieczenie obejmuje jedynie takie pęknięcia, które mają wpływ na funkcjonowanie telefonu. Jeśli dojdzie tylko do szkody estetycznej (np. zadrapania), ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy urządzenia.
Ubezpieczenie telefonu dla firm
Szczególnie atrakcyjne warunki ubezpieczenia telefonów ubezpieczyciele proponują firmom.
Szerokie ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firm (w którego skład wchodzi także ochrona telefonów pracowników) oferuje m.in. PZU. Dokładne warunki tej polisy przedstawiamy w artykule, w którym opisujemy ubezpieczenie laptopa.
Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?
Osoby kupujące polisę są oczywiście zainteresowane, ile kosztuje ubezpieczenie telefonu na rok. Cena zależy od dwóch czynników:
- zakres ochrony,
- wartość telefonu.
Zazwyczaj polisa kosztuje ok. 15 – 30 zł miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie w formie rozszerzenia gwarancji przygotuj się natomiast na koszt wynoszący ok. 10% wartości urządzenia.
Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia telefonu?
Stało się: telefon wyślizgnął się z palców i uderzył o kant biurka. W efekcie cały wyświetlacz jest zniszczony. Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia telefonu? Co powiedzieć?
W przypadku takich polis ubezpieczyciele umożliwiają zazwyczaj zgłoszenie szkody przez Internet oraz jej bezgotówkową likwidację. Jak zatem zgłosić szkodę?
1. Wejdź na stronę ubezpieczyciela lub operatora, u którego wykupiłeś ubezpieczenie telefonu.
2. Wypełnij formularz zgłoszenia szkody: opisz, co się stało i do jakich zniszczeń doszło.
3. Kurier odbierze od Ciebie telefon i przekaże do naprawy.
4. Z powrotem dostaniesz naprawiony smartfon lub nowe urządzenie, jeśli okaże się, że naprawa jest niemożliwa.
W przypadku kradzieży zacznij natomiast od zgłoszenia tego zdarzenia na policję. Koniecznie poproś funkcjonariusza o wydanie Ci zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie kradzieży. Aby bowiem mieć szansę na odszkodowanie z ubezpieczenia od kradzieży telefonu, musisz udowodnić ubezpieczycielowi, że bez zwłoki zgłosiłeś zdarzenie na policję.
Ubezpieczenie telefonu czy warto?
Po przedstawieniu wszystkich opcji pora odpowiedzieć na pytanie: Czy warto kupić ubezpieczenie telefonu? Czy jest ono opłacalne?
Z pewnością warto zaopatrzyć się w taką polisę, jeśli posiadasz drogi telefon z wyższej półki. Dodatkowe ubezpieczenie smartfona przyda się też tym osobom, których urządzenia są bardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli masz dzieci, zwierzęta albo smartfon towarzyszy Ci często na aktywnych wypadach, ubezpieczenie telefonu (lub przynajmniej ubezpieczenie wyświetlacza) może być dobrym pomysłem.
Co jednak jeżeli jesteś właścicielem budżetowego smartfona i twój telefon nie jest narażony na żadne większe zagrożenia? W takim przypadku wystarczy raczej, że zadbasz o akcesoria ochronne (etui, hartowane szkło) i ubezpieczysz telefon w ramach polisy nieruchomości.