Strona główna  |  Słownik ubezpieczeniowy  |  Franszyza integralna

Franszyza integralna

Franszyza integralna (inaczej względna lub warunkowa) to kwota do wysokości której towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za zaistniałą szkodę. Jeśli wartość szkody przekroczy franszyzę integralną, poszkodowany otrzyma pełne odszkodowanie. Franszyza może być wyrażona kwotowo (np. 300 zł) lub procentowo (określony procent od sumy ubezpieczenia).

W jakim celu ubezpieczyciele wprowadzają franszyzę integralną? Postępowanie likwidacyjne nawet w przypadku drobnej szkody nieco kosztuje. W przypadku szkód polegających na zbiciu reflektora czy obtarciu auta często okazuje się, że wartość szkody jest mniejsza od kosztu postępowania likwidacyjnego. Aby uniknąć wielu postępowań dotyczących drobnych szkód, ubezpieczyciele wprowadzają franszyzę integralną.

Franszyza integralna zachęca także kierowców do większej ostrożności. Osoba, która wie, że nie otrzyma odszkodowania za drobne obtarcie, będzie zapewne bardziej uważała na parkingu.

Franszyza integralna jest częsta w takich ubezpieczeniach jak:

  • AC,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie ruchomości.

Zazwyczaj istnieje możliwość wybrania większej lub mniejszej franszyzy. Oczywiście wpływa to bezpośrednio na wysokość składki do zapłacenia. Często możesz także w ogóle wykupić franszyzę, aby nie miała ona zastosowania. Wybierając polisę, zastanów się, czy jesteś gotowy zaryzykować konieczność samodzielnego opłacenia drobnych szkód czy wolisz zapłacić wyższą składkę i niczym już się nie martwić.

Aby przekonać się, jak franszyza integralna działa w praktyce, zobaczmy, jakie odszkodowanie otrzyma właściciel samochodu posiadający AC z franszyzą integralną wynoszącą 500 zł.

Przypadek nr 1

Klient doznał szkody oszacowanej przez likwidatora na kwotę 350 zł. Klient nie otrzyma żadnej wypłaty ze względu na fakt, że wartość szkoda jest niższa od franszyzy integralnej (500 zł).

Przypadek nr 2

Klient doznał szkody oszacowanej przez likwidatora na kwotę 650 zł. Wartość szkody jest wyższa od franszyzy integralnej, więc klient otrzyma wypłatę odszkodowania w wysokości 650 zł.

Jak w praktyce działa franszyza integralna wyrażona procentowo? Załóżmy, że franszyza wynosi 5%. W momencie podpisywania umowy ubezpieczenia auto wyceniono na 30 000 zł. Tyle też wynosi suma autocasco. Jeśli przydarzy się szkoda o wartości 1000 zł, poszkodowany nie otrzyma odszkodowania (1000 zł to mniej niż 5% z 30 000 zł).

Sprawdź, czym się różni franszyza integralna od redukcyjnej