Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie laptopa - czy warto?

Ubezpieczenie laptopa - czy warto?

Data aktualizacji: 2021-02-04
Dla wielu Polaków laptop to podstawowe narzędzie pracy, a często także rozrywki. Nic więc dziwnego, że ubezpieczenie laptopa jest dla dużej grupy interesującym produktem. Przed czym jednak faktycznie chroni taka polisa? Czy w praktyce ma ona jakiś sens?

Chwila nieuwagi Twojego współpracownika i kubek z kawą ląduje na klawiaturze laptopa. Pies biegnący za zabawką pociąga za kabel i komputer z impetem spada na podłogę. Nieostrożne zamknięcie komputera przez zdenerwowanego nastolatka powoduje uszkodzenie matrycy. W domu i w pracy na laptopy czyha wiele zagrożeń. Czy dobrym rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie laptopa? Kiedy zapewni ono odszkodowanie?

Spis treści:

 1. Gdzie ubezpieczyć laptopa?
 2. Jak działa przedłużona gwarancja?
 3. Co obejmuje ubezpieczenie laptopa dla firm?
 4. Jakie ubezpieczenie laptopa dla klientów indywidualnych jest dostępne?
 5. Kompleksowe ubezpieczenie laptopa
 6. Kiedy ubezpieczenie laptopa nie zadziała?
 7. Ubezpieczenie laptopa – czy warto?

Gdzie ubezpieczyć laptopa?

Ubezpieczenie laptopa Na rynku można wyróżnić trzy podstawowe sposoby ochrony laptopa:

 • przedłużona gwarancja,
 • ubezpieczenie laptopa w ramach polisy o szerszym zakresie ochrony (np. nieruchomości),
 • dodatkowe ubezpieczenie samego laptopa.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie będą dostępne w każdej sytuacji.

Jak działa przedłużona gwarancja?

Standardowa gwarancja na sprzęt elektroniczny trwa 2 lata. Jeśli w tym czasie Twój komputer ulegnie awarii, możesz oddać go sprzedawcy, który za darmo naprawi laptop lub wymieni na inny.

Kupując nowy komputer, otrzymasz też zapewne propozycję wykupienia przedłużonej gwarancji. Takie wydłużone ubezpieczenie obejmie ochroną sprzęt już np. przez 5 lat.

Zanim jednak skusisz się na taką wydłużoną gwarancję, sprawdź jej dokładne warunki.

Zazwyczaj przedłużona gwarancja chroni Cię bowiem jedynie w razie awarii. Rzadziej zapewnia też odszkodowanie w innych sytuacjach (np. kradzież sprzętu). Przedłużona gwarancja jest więc opcją dla Ciebie, jeśli chcesz się zabezpieczyć przede wszystkim od usterek sprzętu.

Ile kosztuje taka ochrona? Jej koszt jest bardzo zróżnicowany, ale zależy głównie od tego, jak wartościowy sprzęt kupujesz.

Co obejmuje ubezpieczenie laptopa dla firm?

Jeżeli przedłużona gwarancja zapewnia jak na Twój gust zbyt mały zakres ochrony, zastanów się nad zakupieniem ubezpieczeniem laptopa. Jakie opcje masz do wyboru?

Polisę z szerokim zakresem ochrony komputera najłatwiej znaleźć w przypadku ubezpieczeń sprzętu elektronicznego dedykowanych firmom. Taka polisa chroni nie tylko laptopy, lecz także inny sprzęt będący w posiadaniu przedsiębiorstwa (np. komputery stacjonarne i serwery).

Od czego chroni takie ubezpieczenie laptopa? Zapewni ono zazwyczaj odszkodowanie w razie awarii i kradzieży komputera, a także wtedy kiedy laptop zostanie uszkodzony lub zniszczony w wyniku zdarzeń losowych. Polisa może także obejmować pomoc w przypadku utraty danych.

Dodatkowo zazwyczaj można rozszerzyć polisę tak, aby chroniła laptopy także wtedy, kiedy znajdują się one poza biurem. W realiach coraz częstszej pracy zdalnej lub hybrydowej taka opcja jest bardzo przydatna.

Ubezpieczenie laptopa dla firm oferują między innymi PZU oraz Allianz. Poniżej przyglądamy się dokładniej tym propozycjom.

Ubezpieczenie laptopa PZU dla firm

Ta polisa obejmuje zarówno sprzęt, którego właścicielem jest przedsiębiorca, jak i taki, który jest jedynie przez niego wynajmowany. Chroni wszelkie rodzaje urządzeń elektronicznych w przypadku:

 • awarii,
 • zdarzeń losowych (m.in. ogień, powódź i huragan),
 • uszkodzeń będących wynikiem błędów w obsłudze, zaniedbań lub nieostrożności pracowników,
 • kradzieży z włamaniem.

Co ważne PZU pokryje też koszty:

 • odtworzenia utraconych danych,
 • odtworzenia programów stworzonych na zamówienie firmy.

Możesz także wykupić dodatkowe klauzule chroniące sprzęt przenośny poza miejscem ubezpieczenia czy zapewniające zwrot kosztów uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.

Ubezpieczenie laptopa Allianz dla firm

Allianz proponuje firmom ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, które chroni laptopy, nośniki danych, dane oraz oprogramowanie. Ubezpieczyciel zapewni pomoc w razie wszelkich zdarzeń losowych.

Warto zwrócić uwagę, że Allianz może objąć ochroną sprzęt znajdujący się w dowolnym miejscu na świecie.

Co ciekawe, jedną z dodatkowych klauzul do tej polisy jest ubezpieczenie na wypadek utraty zysku i zwiększenia kosztów działalności firmy.

Jakie ubezpieczenie laptopa dla klientów indywidualnych jest dostępne?

Powyższe ubezpieczenia są dedykowane firmom. Klienci indywidualni także jednak chcą zabezpieczać swoje laptopy. Jakie możliwości są dla nich dostępne na rynku?

Pierwszą opcją jest ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej. W tym przypadku nie płacisz oddzielnej składki za ochronę komputera, lecz wykupujesz ubezpieczenie domu czy mieszkania rozszerzone o ochronę ruchomości znajdujących się w pomieszczeniu (w tym m.in. laptopa).

Jaki zakres ma taka polisa? Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy chroniącej nieruchomość zapewni Ci zazwyczaj odszkodowanie w razie zdarzeń losowych. Każdy ubezpieczyciel proponuje nieco inną listę takich zdarzeń. W przypadku ochrony laptopa ważne jest, by znalazły się na niej takie zdarzenia jak:

 • pożar,
 • zalanie,
 • przepięcie.

Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają także zakup polisy nieruchomości w wariancie All Risk. Zyskujesz wtedy ochronę we wszystkich losowych sytuacjach za wyjątkiem tych, które jednoznacznie wymieniono w wyłączeniach odpowiedzialności.

Dodatkowo ubezpieczenie nieruchomości powinno chronić Cię także w razie kradzieży. Ubezpieczenie laptopa od kradzieży jest jednak dość skomplikowaną kwestią. Zazwyczaj, aby móc liczyć na otrzymanie pieniędzy za skradziony komputer, musi dojść do:

 • kradzieży z włamaniem (czyli włamywacz pozostawił po sobie ślady wejścia do nieruchomości, np. rozbił okno lub wyłamał zamek w drzwiach),
 • rabunku (złodziej użył siły, aby odebrać Ci sprzęt).

Nie otrzymasz natomiast pieniędzy, jeśli dojdzie do zwykłej kradzieży. Pozostawiłeś na moment laptop na stoliku w kawiarence? Jeśli po powrocie zastaniesz tylko pusty blat, nie możesz liczyć na otrzymanie pieniędzy od ubezpieczyciela. Odszkodowania nie dostaniesz też wtedy, kiedy złodziej wszedł do mieszkania przez otwarte okno.

Zwróć uwagę, że ubezpieczenie laptopa w ramach polisy nieruchomości nie obejmuje zwykle awarii sprzętu niespowodowanej zdarzeniami losowymi. Jeśli dojdzie po prostu do usterki w działaniu komputera, nie dostaniesz pieniędzy na jego naprawę.

Wykupując ochronę sprzętów elektronicznych w ramach ubezpieczenia nieruchomości, zapoznaj się koniecznie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Sprawdź limity odszkodowań, a także wysokość ewentualnej franszyzy integralnej . Dopiero po poznaniu tych warunków możesz stwierdzić, czy składka jest adekwatna do zapewnianej ochrony.

Kompleksowe ubezpieczenie laptopa

Kupujesz polisę jako indywidualny klient, a masz drogi sprzęt i chcesz mu zapewnić kompleksową ochronę? Na rynku jest obecnie dostępne także osobne ubezpieczenie laptopa. Pamiętaj, że można je kupić tylko w przeciągu trzech miesięcy od zakupu nowego komputera.

Ta polisa zapewni Ci odszkodowanie w razie:

 • pęknięcia ekranu,
 • zalania laptopa,
 • szkód spowodowanych przez osoby trzecie (sabotaż, wandalizm),
 • błędów w obsłudze będących wynikiem niezręczności lub niewiedzy użytkownika,
 • pożaru i innych zdarzeń losowych (przepięcie, zwarcie).

Dodatkowo możesz dokupić ubezpieczenie laptopa od kradzieży.

Kiedy ubezpieczenie laptopa nie zadziała?

Niezależnie od tego, na jaką wersję ubezpieczenia laptopa się zdecydujesz, musisz pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności.

Przede wszystkim ubezpieczenie komputerów przenośnych nie obejmuje zwykle działania wirusów ani utraty danych. Ubezpieczyciel wypłaci Ci więc pieniądze na zakup nowego sprzętu, ale nie pokryje kosztów odzyskiwania danych. Wyjątkiem są ubezpieczenia sprzętu elektronicznego dla firm, które zapewniają niekiedy taką pomoc jako dodatkową opcję.

Ubezpieczenie laptopa nie obejmuje też kradzieży zwykłej ani zagubienia sprzętu.

Wśród wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz też zwykle szkody powstałe w wyniku niedbalstwa.

Dodatkowo zazwyczaj ubezpieczyciele określają do jakiego wieku obejmują ochroną laptopy.

Ubezpieczenie laptopa – czy warto?

Laptopy narażone są na liczne wypadki w domu i w pracy. Jednocześnie jednak ochrona zapewniana przenośnym komputerom przez polisy dla indywidualnych klientów zawiera zwykle wiele wyłączeń odpowiedzialności. Nic więc dziwnego, że dużo osób wpisuje w wyszukiwarkę pytanie „Ubezpieczenie laptopa czy warto”.

Wykupienie polisy zabezpieczającej sprzęt elektroniczny jest na pewno dobrym pomysłem, jeśli jesteś przedsiębiorcą. Ubezpieczenie laptopa dla firm ma bowiem szeroki zakres ochrony i mało wyłączeń odpowiedzialności.

Jeśli kupujesz polisę jako indywidualny klient, zdecyduj się raczej na ubezpieczenie nieruchomości i w jego ramach zabezpiecz cały posiadany sprzęt elektroniczny. Takie rozszerzenie nie będzie zbyt kosztowne w skali roku. Na osobne ubezpieczenie laptopa zdecyduj się natomiast wtedy, kiedy jesteś posiadaczem przenośnego komputera z wyższej półki.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
Komentarze
lipek
2016-05-13 19:29
IP: 91.240.x.x
Uwaga na firmę "Twg Services Limited" Sp. z o.o. Oddział w Polsce współpracującą z MEDIA EXPERT. Firma kłamie i kradnie pieniądze!!!
odpowiedz
Greg Szczecin
2015-11-16 10:27
IP: 5.60.x.x
niestety obydwa banki wycofały opcję ubezpieczenia sprzętu.
odpowiedz