Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny ubezpieczenia OC w listopadzie 2017 r.

Barometr Ubea.pl: ceny ubezpieczenia OC w listopadzie 2017 r.

Data publikacji: 2017-12-08
W październiku kierowcy mogli cieszyć się ze spadków cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czy obniżki składek utrzymały się w listopadzie?

Październikowy barometr cen ubezpieczeń OC przygotowany przez porównywarkę Ubea.pl przyniósł dobre informacje dla polskich kierowców. Okazało się bowiem, że w dziesiątym miesiącu 2017 roku spadł koszt przymusowych polis OC. Wiele osób oczywiście liczyło na to, że spadek średniej składki będzie większy niż 2,4% (względem września 2017 r.).

Cena OC - listopad 2017 Dzięki najnowszym danym Ubea.pl możemy sprawdzić, czy w listopadzie br. ziściły się nadzieje kierowców na dalsze spadki OC.

Wartość barometru cenowego z listopada 2017 r. = 115 ↔ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 115 ↘)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:

Po sprawdzeniu listopadowych wskazań barometru Ubea.pl okazało się, że nowe wyniki są praktycznie takie same, jak w poprzednim miesiącu. Wartość barometru na poziomie 115 oznacza, że w październiku i listopadzie przeciętny koszt ubezpieczeń OC oferowanych osobom korzystającym z kalkulatora Ubea.pl był o 15% większy od analogicznego wyniku ze stycznia 2017 r.

W tym kontekście warto przypomnieć, że średnia składka OC z początku 2017 r. (1666 zł) stanowi punkt odniesienia dla comiesięcznych analiz.

Tak samo obliczona przeciętna składka OC dla października i listopada 2017 r. wyniosła odpowiednio 1914 zł i 1917 zł, co oznacza wzrost o 15% względem stycznia. W szczytowym momencie (sierpień 2017 r.) przeciętna składka OC była o 20% większa od wyniku ze stycznia tego samego roku (wartość barometru cenowego = 120) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Pewnym pocieszeniem dla kierowców może być to, że w listopadzie 2017 r. pomimo utrzymania wskazań barometru na tym samym poziomie co poprzednio, odnotowano obniżki kosztu ubezpieczeń OC oferowanych przez liderów cenowych. Mowa o takich firmach/markach ubezpieczeniowych, jak Benefia, Aviva oraz Link4 - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też:

Wyniki rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych z listopada 2017 roku

Barometr cen ubezpieczenia OC Eksperci porównywarki Ubea.pl w swojej wypowiedzi dla "Pulsu Biznesu" z początku listopada przewidywali, że do końca 2017 roku wartość barometru cenowego OC nie przekroczy 120.

Ten scenariusz oznaczałby roczną podwyżkę przeciętnej składki OC o nie więcej niż 20% względem stycznia 2017 r. Wszystko wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z właśnie takim scenariuszem. Do zahamowania tempa podwyżek w OC przyczynił się bardzo wyraźny wzrost zebranej składki.

Warto wspomnieć, że od stycznia do czerwca 2017 roku krajowi ubezpieczyciele w ramach OC zebrali kwotę o 1,49 mld zł (41%) większą niż przed rokiem.

Powrót cen obowiązkowych polis dla kierowców do poziomu z pierwszej połowy 2016 roku wymagałby spadku półrocznej wartości zadośćuczynień i odszkodowań dla ofiar wypadków drogowych o więcej niż 1,5 mld zł. Trudno sobie wyobrazić taką obniżkę świadczeń ze strony ubezpieczycieli, która w krótkim czasie nastąpi bez zmiany przepisów (dotyczących np. limitu zadośćuczynień) - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź też:

Ile wyniesie składka ubezpieczenia OC, AC oraz NNW

Źródło barometru: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze