Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Data publikacji: 2021-09-08
Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Poprzedni barometr cen OC porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wzbudził spore zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, skoro średnia składka ubezpieczeń OC oferowanych przez Internet wzrosła gwałtownie w przeciągu miesiąca aż o 5%. Eksperci Ubea.pl już wcześniej ostrzegali jednak, że inflacja w połączeniu ze wzrostem średniej wartości szkody spowodują podwyżkę cen obowiązkowych polis OC.

Ze względu na sytuację z lipca br. kolejny barometr cenowy Ubea.pl jest bardzo ważny. Warto sprawdzić, czy drugi miesiąc wakacji przyniósł kolejne podwyżki OC.

Wejdź na kalkulator OC i przekonaj się, ile kosztuje OC dla Ciebie

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2021 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↑)

Spis treści:

  1. Jak powstaje barometr cen OC?
  2. Podwyżki OC wyhamowały
  3. Czy ceny OC spadną?

Jak powstaje barometr cen OC?

Samochód na ulicy Na początek warto przypomnieć skąd się biorą wyniki barometru cen OC przygotowywanego przez Ubea.pl. Niezmieniona już od lat metodologia opiera się na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji, które co miesiąc wykonują użytkownicy kalkulatora OC. Na podstawie tych rzeczywistych wyliczeń składki analitycy Ubea.pl ustalają później średni koszt OC oferowanego przez Internet. Taką składkę porównuje się następnie do wyjściowej wartości ze stycznia tego samego roku.

Jeżeli składka z danego miesiąca jest o 1% wyższa niż w styczniu, to najnowszy odczyt barometru cenowego będzie wynosił 101 (101% składki styczniowej) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Podwyżki OC wyhamowały

Barometr OC sierpień 2021 Po opracowaniu sierpniowych danych okazało się, że w tym drugim miesiącu wakacji ubezpieczyciele współpracujący z Ubea.pl wyceniali przeciętnie roczne OC na 1232 zł. Był to wynik nieco mniejszy od lipcowej średniej (1248 zł) i jednocześnie lokujący się poniżej wartości ze stycznia 2021 r. Właśnie dlatego sierpniowy odczyt barometru Ubea.pl (poziom: 99) wskazuje na niewielki spadek cen OC.

Warto jednak odnotować, że jeszcze w maju 2021 r. przeciętne OC kosztowało 1170 zł.

Można zatem powiedzieć, że sierpniowa, mała obniżka składek OC tylko w niewielkim stopniu skompensowała skutki wcześniejszego wzrostu - ocenia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy ceny OC spadną?

Perspektywy cenowe na rynku OC wydają się nieszczególnie pomyślne dla kierowców. Chodzi nie tylko o stosunkowo wysoki poziom inflacji, który na razie akceptują władze monetarne. Niezbyt dobrze wyglądają również kwartalne dane o stłuczkach, które niedawno opublikował GUS. Liczba takich zdarzeń drogowych z I kw. oraz II kw. 2021 r. w relacji do pierwszej połowy 2020 r. wzrosła o 14%.

Liczba stłuczek z minionego półrocza była tylko o 4% mniejsza od wartości dotyczącej drugiej połowy 2020 r. - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
Komentarze