Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2018 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2018 r.

Data publikacji: 2018-04-05
Dane Ubea.pl z lutego 2018 r.wykazały ponad pięcioprocentowy spadek średniej składki za OC. Czy ceny za ubezpieczenie spadały również w marcu?

Lutowa edycja barometru Ubea.pl na pewno ucieszyła polskich kierowców, którzy z niecierpliwością oczekiwali na spadek kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wspomniany barometr wykazał bowiem ponad pięcioprocentowy spadek średniej składki za OC w najkrótszym miesiącu roku.

Cena OC - marzec 2018 Marcowe dane porównywarki Ubea.pl nie są już niestety tak pomyślne dla kierowców jak informacje z lutego br.

Wartość barometru cenowego z marca 2018 r. = 97↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 95↓)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:

Wielu kierowców mogło oczekiwać, że po lutowym spadku średniej składki za ubezpieczenie marcowy barometr OC porównywarki Ubea.pl znów zasygnalizuje obniżki. Tacy właściciele samochodów na pewno mogą poczuć się nieco zawiedzeni wynikami nowego rankingu.

Sprawdź, który ubezpieczyciel miał w marcu najtańsze OC, AC i NNW

Po sprawdzeniu tysięcy anonimowych kalkulacji wykonywanych przez użytkowników kalkulatora Ubea.pl okazało się bowiem, że przeciętna składka OC w marcu wzrosła o 2,9%. Mowa o wzroście z 1753 zł do 1804 zł. Warto dodać, że marcowa składka stanowi około 97% analogicznego wyniku ze stycznia 2018 roku, który jest punktem odniesienia dla barometru Ubea.pl. Właśnie dlatego odczyt wspomnianego barometru z marca wynosi 97.

Barometr cen ubezpieczenia OC Taki wynik oznacza, że mamy do czynienia z przeciętnym kosztem składki OC, który jest o 3% niższy od wyniku dla stycznia br. Kierowcy mogli mieć jednak nadzieję na kontynuację spadkowego trendu i większe obniżki składek - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Oczekiwania właścicieli aut dotyczące obniżek średniej składki za OC mogły zostać rozbudzone przez doniesienia o rekordowym wyniku ubezpieczycieli ze sprzedaży obowiązkowych polis. Rodzime zakłady ubezpieczeń w 2017 r. po raz pierwszy od dziesięciu lat osiągnęły techniczny zysk na OC dla kierowców i zarobiły około 0,5 mld zł dzięki sprzedaży takich polis.

Marcowe dane porównywarki Ubea.pl pokazują jednak, że dobre wyniki ubezpieczycieli niekoniecznie muszą się przełożyć na obniżki składek OC. Zakłady ubezpieczeń biorą bowiem pod uwagę perspektywę dalszego wzrostu odszkodowań i zadośćuczynień z polis OC. Takie świadczenia w 2017 r. wzrosły o 1,03 mld zł (14,6%).

Można oczekiwać, że wzrosty wartości wypłat z OC nie wyhamują również w bieżącym roku. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego motywuje zakłady ubezpieczeń do utrzymywania dodatniego wyniku technicznego ze sprzedaży obowiązkowych polis dla kierowców.

Dlatego nadzieje na spore obniżki składek OC wydają się płonne. Kierowcy będą mogli się cieszyć, jeśli w 2018 r. nie nastąpią znaczące podwyżki cen obowiązkowych polis - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najtańsze OC

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2019 r.

Ponownie sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia cena OC dla kierowców. Tym razem właścicieli aut czeka miła niespodzianka cenowa.

Czytaj więcej
Komentarze