Strona główna  |  Wiadomości  |  Auto zabytkowe i historyczne - jakie są koszty ubezpieczenia OC?

Auto zabytkowe i historyczne - jakie są koszty ubezpieczenia OC?

Data aktualizacji: 2021-09-29
Pasja związana z zabytkowymi pojazdami jest bez wątpienia ciekawa. Informujemy, jakie są koszty i zasady działania ubezpieczenia OC dla posiadaczy takich samochodów.

Auta ciągle stają się nowocześniejsze, bardziej wygodne oraz bezpieczniejsze. Wiele osób twierdzi jednak, że nowe konstrukcje, coraz bardziej przypominające komputery na kołach, zatraciły pierwotnego ducha motoryzacji. Pojawiają się również negatywne opinie dotyczące trwałości współczesnych samochodów.

Właśnie dlatego niektóre osoby z zainteresowaniem spoglądają na zabytkowe auta. Takie samochody niekoniecznie nadają się do codziennej eksploatacji. Ich użytkowanie „od święta” połączone z renowacją może jednak sprawiać wiele przyjemności.

Rosnąca popularność oldtimerów sprawia, że coraz większa grupa Polaków jest zainteresowana ubezpieczeniami OC dla pojazdów zabytkowych. Warto zdawać sobie sprawę, że takie polisy funkcjonują w nieco inny sposób niż typowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, na czym polegają różnice.

Spis treści:

 1. Historyczne auto musi spełnić jeden z trzech warunków
 2. Dla zabytkowego pojazdu jest dostępne OC krótkoterminowe (na 30 dni)
 3. Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód historyczny?
 4. Jak można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?
 5. Niektóre firmy stosują zaporową składkę dla oldtimerów
 6. Ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodu zabytkowego?

Historyczne auto musi spełnić jeden z trzech warunków

Zabytkowy samochód Posiadacze zabytkowych samochodów mogą być zadowoleni, że ustawodawca wziął pod uwagę specyfikę takich aut. Specjalne regulacje dotyczące polis OC dla właścicieli starych samochodów znajdziemy w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (pełna nazwa aktu prawnego: Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Warto wiedzieć, że wspomniany akt prawny posługuje się określeniem „pojazd historyczny”. Historycznym autem w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jest samochód spełniający jeden z poniższych warunków:

 • osiągnięcie wieku wynoszącego przynajmniej 25 lat i uznanie przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla dokumentowania rozwoju motoryzacji (np. ze względu na wcześniejsze wykorzystanie w formie prototypu),
 • przekroczenie wieku 40 lat (w takim przypadku nie jest wymagane spełnienie dodatkowych warunków),
 • wpisanie do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.

Najłatwiejsze wydaje się spełnienie warunku związanego z wiekiem samochodu. Upływ czasu sprawił, że pojazdem historycznym w rozumieniu obowiązujących przepisów może być np. Polonez z samego początku produkcji.

Dla zabytkowego pojazdu jest dostępne OC krótkoterminowe (na 30 dni)

Posiadacze historycznych samochodów wedle obowiązujących przepisów posiadają kilka przywilejów, których mogą zazdrościć im pozostali kierowcy.

Najważniejszym przykładem takiego przywileju jest możliwość zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC na okres krótszy niż jeden rok. Warto jednak zwrócić uwagę, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala minimalną długość okresu obowiązywania krótkoterminowej ochrony na 30 dni - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się, kto jeszcze może zakupić OC na miesiąc

Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód historyczny?

Co ważne, obowiązujące przepisy zwalniają właścicieli pojazdów historycznych z obowiązku posiadania polisy OC przez cały okres rejestracji. W związku z tym istnieje możliwość niewykupywania obowiązkowego ubezpieczenia nawet przez cały rok (o ile samochód zabytkowy nie znajdzie się na drodze publicznej).

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że umowę polisy OC trzeba zawrzeć przed wprowadzeniem pojazdu historycznego do ruchu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel samochodu historycznego wykupił zwykłe ubezpieczenie całoroczne. Taki wariant opłaca się wtedy, gdy auto będzie użytkowane przez cały rok albo jego większą część - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jak można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Wariant związany z zakupem rocznego ubezpieczenia OC przez posiadacza pojazdu zabytkowego ma pewną praktyczną zaletę. Mianowicie takie roczne ubezpieczenie bywa dostępne przez Internet. Jedyne trudności mogą się pojawić, jeżeli dany samochód ze względu na swój wiek nie został uwzględniony w bazie modeli stosowanej przez ubezpieczyciela.

W przypadku polis krótkoterminowych zwykle konieczny będzie zakup stacjonarny (poprzez placówkę ubezpieczyciela albo agenta / multiagenta). Polisy OC na okres krótszy niż 12 miesięcy nie należą bowiem do standardowej oferty zakładów ubezpieczeń.

Posiadacze historycznych aut powinni również zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel raczej nie sprzeda im autocasco. Warunki polis AC zwykle przewidują ograniczenie wiekowe dla ubezpieczanych pojazdów (wynoszące np. 12 lub 15 lat) - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku ubezpieczenia AC

Niektóre firmy stosują zaporową składkę dla oldtimerów

Możliwość okresowego wykupywania polisy OC przez posiadacza historycznego pojazdu jest na pewno sporym ułatwieniem. Ta preferencja łagodzi pewien problem, z którym muszą zmagać się właściciele zabytkowych pojazdów. Mowa o polityce części ubezpieczycieli niechętnie podchodzących do tematu sprzedaży OC właścicielom oldtimerów. Takie firmy nie mogą odmówić żadnemu kierowcy obowiązkowego ubezpieczenia OC (o ile nie posiada on zaległości składkowych z poprzedniej umowy).

Właśnie dlatego część ubezpieczycieli stosuje bardzo wysokie (tzw. zaporowe) składki, które mają odstraszyć właścicieli pojazdów historycznych. Z podobnym problemem zmagają się czasem także inni klienci szukający krótkoterminowych polis OC. Takim osobom zakłady ubezpieczeń wolą sprzedać polisę na 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o towarzystwa ubezpieczeniowe, które są bardziej przyjazne użytkownikom oldtimerów, to na pewno można wskazać PZU - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź pełną ofertę ubezpieczeń PZU

Ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodu zabytkowego?

Ze względu na specyfikę obowiązkowych ubezpieczeń dla posiadaczy historycznych pojazdów trudno dokładnie określić, ile może kosztować OC dotyczące przykładowego oldtimera.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że taka polisa w przeliczeniu na rok ochrony będzie droższa niż w przypadku współczesnego auta o podobnej pojemności i mocy silnika - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie warunki musi spełnić samochód historyczny?

Status pojazdu historycznego może otrzymać samochód, który spełni jeden z następujących warunków:

 • skończy 25 lat i zostanie uznany przez rzeczoznawcę za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla dokumentowania rozwoju motoryzacji
 • przekroczy wiek 40 lat
 • zostanie wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.

Właściciel pojazdu historycznego może kupować OC krótkoterminowe.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC dla samochodu historycznego?

Ubezpieczenie OC trzeba wykupić przed wprowadzeniem pojazdu historycznego do ruchu. Póki auto historyczne stoi w garażu czy na podjeździe, nie musi posiadać OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodów zabytkowych?

Cena ubezpieczenia OC dla samochodów zabytkowych. Niektórzy ubezpieczyciele proponują zaporowe składki właścicielom zabytkowych aut w celu zniechęcenia ich do kupna ubezpieczenia w danej firmie. Wśród towarzystw bardziej przyjaznym oldtimerom znajduje się między innymi PZU. Zawsze jednak warto porównać ceny u różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć tę najkorzystniejszą ofertę.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze