Strona główna  |  Słownik ubezpieczeniowy  |  Ubezpieczenia krótkoterminowe

Ubezpieczenia krótkoterminowe

Ubezpieczenie krótkoterminowe w przypadku polisy OC oznacza ubezpieczenie na miesiąc. Polskie prawo dokładnie określa, kto może skorzystać z takiego ubezpieczenia.

Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe OC?

1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych na okres czasowy.
2. Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą i wwożonych na teren Polski bez ważnego OC ani Zielonej Karty.
3. Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów.
4. Właściciele pojazdów wolnobieżnych oraz historycznych.

Osoby prywatne najczęściej mają do czynienia z krótkoterminowym OC w tej drugiej sytuacji. Jeśli bowiem sprowadzone przez Ciebie auto jest zarejestrowane za granicą, nie możesz na nie wykupić rocznego OC. Najpierw więc musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, następnie załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją pojazdu w kraju i dopiero potem możesz wykupić całoroczną polisę.

Warto zauważyć, że w opisanym powyżej przypadku ubezpieczenie krótkoterminowe jest ważne jedynie do momentu zarejestrowania auta w Polsce. Nawet jeśli od momentu wykupu miesięcznego OC do chwili zarejestrowania w Polsce minęły tylko dwa tygodnie, od razu w dniu zarejestrowania samochodu powinieneś wykupić roczne OC. Jeśli tego nie zrobisz narażasz się na karę z UFG.

W tym miejscu warto wyjaśnić także, jaki dokładnie samochód może być nazwany pojazdem historycznym. Jest to auto, które ma co najmniej 40 lat. Ten wiek może zostać zmniejszony do 25 lat, jeśli pojazd zostanie uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za maszynę unikatową lub mającą szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Jeżeli Twój samochód spełnia któryś z tych warunków, nie musi posiadać ubezpieczenia OC przez cały czas. Polisę musi mieć jedynie w momencie, kiedy poruszasz się nim po drodze publicznej (na przykład wybierasz się na zlot aut zabytkowych). Przed taką podróżą możesz więc wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, które będzie ważne przez miesiąc.

Co ważne, ubezpieczenie krótkoterminowe OC zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony, jak roczna polisa OC. Te dwa produkty różnią się jedynie czasem trwania. Oczywiście krótszy okres obowiązywania oznacza, że OC krótkoterminowe będzie znacznie tańsze. Zazwyczaj taka polisa kosztuje ok. 100 zł. Właściciele samochodów ciężarowych zapłacą nieco więcej, bo ok. 150-200 zł.

Jak zakupić ubezpieczenie krótkoterminowe OC? Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym. Najlepiej więc skontaktować się telefonicznie z agentem jednego z większych ubezpieczycieli, jak np. PZU czy Warta.

Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie podlega automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres. Po 30 dniach taka polisa wygaśnie więc samoistnie. Właściciel auta nie musi o niczym pamiętać.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa krótkoterminowe ubezpieczenie OC (na miesiąc)