Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Złomowanie auta a zwrot składki OC - komu przysługuje?

Data publikacji: 2020-02-27

Złomowanie auta sprawia, że kierowca może otrzymać zwrot składki OC. Wyjaśniamy, w jakich okolicznościach jest wypłacany taki zwrot, a także ile on wynosi.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Złomowanie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego (np. motocykla) jest czasem konieczne. Taka decyzja może być podyktowana między innymi złym stanem technicznym, który mocno podnosi koszty eksploatacji pojazdu. Innym powodem bywa niechęć do opłacania obowiązkowej składki OC za stary pojazd, który praktycznie nie jest już używany.

Niezależnie od uzasadnienia takiej czynności złomowanie auta sprawia, że kierowca może złożyć wniosek o zwrot składki OC. W odpowiedzi na liczne pytania internautów eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić zasady, na jakich jest wypłacany zwrot składki OC po zezłomowaniu. Niniejszy artykuł odpowiada również na pytanie o to, ile się czeka na zwrot składki OC.

Spis treści:

 1. Złomowanie auta - jaki dokument jest ważny?
 2. Ile trzeba będzie poczekać na zwrot składki OC?

Złomowanie auta - jaki dokument jest ważny?

Samochód na złomowanie Tytułem wstępu warto podkreślić, że zwrot składki OC, do uzyskania którego uprawnia złomowanie auta, został dokładnie uregulowany przez przepisy. Chodzi o ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Wspomniany akt prawny reguluje wszystkie najważniejsze zasady funkcjonowania obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajduje się tam również zapis dotyczący ważnej kwestii, jaką jest zwrot składki OC po zezłomowaniu - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Trzeba nadmienić, że reguły uzyskiwania zwrotu składki OC po złomowaniu auta są bardzo podobne do tych, które obowiązują w innych sytuacjach związanych z niewykorzystanym okresem ochrony. Zgodnie z przepisami, zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony będzie możliwy jeśli miała miejsce jedna z poniższych sytuacji:

 • przekazanie kompletnego lub niekompletnego pojazdu do stacji demontażu / punktu zbierania pojazdów (potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem)
 • całkowite zniszczenie auta za granicą
 • kradzież samochodu albo jego utrata bez zmiany posiadacza (np. na wskutek pożaru lub poważnego wypadku)
 • rejestracja auta za granicą albo jego sprzedaż zagranicznemu nabywcy
 • brak rejestracji samochodu przed upływem 30 dni od daty zakupu polisy OC
 • odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC kupionego na odległość (przez telefon lub Internet)
 • wypowiedzenie automatycznie przedłużonej polisy po zakupie drugiego (zwykle tańszego) OC
 • wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nabytego razem z samochodem.

Pierwszy z powyższych punktów sugeruje, że sam wniosek o zwrot składki OC po złomowaniu będzie niewystarczający do odzyskania części pieniędzy zapłaconych ubezpieczycielowi.

Niezależnie od sposobu załatwienia sprawy (przez Internet lub tradycyjnie) zakład ubezpieczeń zawsze wymaga również zaświadczenia potwierdzającego złomowanie samochodu. Jeżeli wspomniany dokument pochodzi z innego kraju, to niezbędne może okazać się jego przetłumaczenie przez specjalistę - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wypowiedzenie OC - zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat

Ile trzeba będzie poczekać na zwrot składki OC?

Zwrot składki OC po zezłomowaniu pojazdu ma czasem całkiem sporą wartość (np. 500 - 1000 zł). Trudno się zatem dziwić, że w Internecie wiele osób pyta o to, ile się czeka na zwrot składki OC. Odpowiedź można znaleźć we wspomnianej już wcześniej ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Aktualne przepisy wskazują, że zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony powinien zostać dokonany przez ubezpieczyciela niezwłocznie i nie później niż w ciągu 14 dni od daty powiadomienia zakładu ubezpieczeń o złomowaniu auta.

Co więcej, obecne regulacje (obowiązujące od 2012 r.) mówią, że zwrot składki OC po zezłomowaniu pojazdu lub innym wydarzeniu wymienionym przez przepisy (np. kradzieży auta) powinien zostać rozliczony z uwzględnieniem wszystkich dni niewykorzystanej ochrony. Wcześniej taki zwrot naliczano, biorąc pod uwagę tylko pełne miesiące niewykorzystanej ochrony, co było mniej korzystne dla kierowców - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto również przypomnieć, że wszelkie nieprawidłowości związane ze zwrotem składki OC po zezłomowaniu auta (np. złe naliczenie zwrotu lub jego długa wypłata) mogą stanowić podstawę do interwencji Rzecznika Finansowego (dawnego Rzecznika Ubezpieczonych).

Trzeba jednak podkreślić, że wspomniana instytucja pomoże tylko temu kierowcy, który wcześniej wyczerpał wszelkie możliwości składania reklamacji u danego ubezpieczyciela - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprzedaż samochodu to inny powód zwrotu składki OC - dowiedz się więcej na ten temat

Tagi:

Komentarze