Strona główna  |  Wiadomości  |  Wyższe sumy gwarancyjne OC w 2017

Wyższe sumy gwarancyjne OC w 2017

Data aktualizacji: 2019-01-15
W 2017 roku wzrosną nie tylko kary za brak OC. Komisja Europejska zdecydowała także o podniesieniu sumy gwarancyjnej obowiązkowych polis komunikacyjnych. Czym jest suma gwarancyjna i czym się różni od sumy ubezpieczenia?

Suma gwarancyjna jest maksymalną kwotą, którą może wypłacić ubezpieczyciel poszkodowanemu. W przyszłym roku minimalna suma ubezpieczenia OC wzrośnie o ponad 20%.

Poznaj sposoby na najtańsze OC dla siebie

Ile wyniesie suma gwarancyjna ubezpieczenia OC?

Raz na 5 lat Komisja Europejska dokonuje przeglądu kwot sum gwarancyjnych OC, tak aby suma uwzględniała aktualną stopę inflacji. W tym roku zadecydowano o podniesieniu kwot do następującego poziomu:

2016 2017
Szkoda na osobie – na jednego poszkodowanego 1 mln euro 1,22 mln euro
Szkoda na osobie – na jedno zdarzenie drogowe 5 mln euro 6,07 mln euro
Szkoda materialna 1 mln euro 1,22 mln euro

Zobacz, ile wyniesie kara za brak OC w 2017

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nowe sumy gwarancyjne zostaną uwzględnione w polskim prawie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych powinna mieć jednak miejsce w 2017 roku.

Od 1 stycznia 2019 sumy gwarancyjne wynoszą w Polsce:

5,21 mln euro – w przypadku szkód osobowych (wcześniej 5 mln euro)
1,05 mln euro – w przypadku szkód majątkowych (wcześniej 1 mln euro)

Suma gwarancyjna a suma ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczeń spotykamy się z dwoma bardzo podobnymi pojęciami: sumą gwarancyjną oraz sumą ubezpieczenia. Oba określenia oznaczają maksymalną kwotę, do wysokości której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę.

Wypadek samochodowy Suma gwarancyjna występuje jednak jedynie w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (zarówno tego najpopularniejszego: OC samochodu, jak i OC w życiu prywatnym czy OC związanego z wykonywanym zawodem). Przy innych polisach mówimy o sumie ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia, podobnie jak suma gwarancyjna dotycząca dobrowolnych ubezpieczeń OC, jest ustalana dowolnie przez zakład ubezpieczeniowy oraz osobę ubezpieczającą się. W przypadku obowiązkowego OC jest jednak inaczej: minimalna wysokość sumy gwarancyjnej jest regulowana prawnie.

Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Możliwość wyboru sumy ubezpieczenia rodzi oczywiście automatycznie pytanie: jaka suma polisy wystarczy?

Oczywiście wyższa suma ubezpieczenia wiąże się z płaceniem odpowiednio większej składki. Wykupywanie polisy z bardzo niską sumą nie ma jednak sensu, ponieważ w momencie wypłaty odszkodowania np. za zniszczone mieszkanie może się okazać, że świadczenie nie wystarczy nawet na dokonanie podstawowych napraw. Płacenie składek na taką polisę jest więc w praktyce wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Jak zatem ustalić sumę ubezpieczenia?

  • ubezpieczenie AC samochodu – najlepiej by suma odpowiadała wartości auta w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia

  • ubezpieczenie domu / mieszkania – suma powinna zależeć od wartości ubezpieczanego domu / mieszkania (weźmy pod uwagę ogólne ceny rynkowe nieruchomości w danym regionie) oraz znajdujących się w nim rzeczy (orientacyjnie zsumujmy wartość posiadanych przedmiotów)

  • ubezpieczenie turystyczne – suma będzie zależała przede wszystkim od tego, do jakiego kraju jedziemy oraz kosztów leczenia w danym państwie

Dowiedz się więcej o tym, jak ustalić sumę ubezpieczenia turystycznego

  • ubezpieczenie na życie – zazwyczaj polisę zawiera się na sumę ok. 200-300 tysięcy złotych. Wszystko jednak zależy od naszej indywidualnej sytuacji rodzinnej. Pamiętajmy także, że sumę ubezpieczenia możemy zmieniać w trakcie trwania umowy.

Sprawdź, jak obniżyć koszt ubezpieczenia na życie, nie obniżając sumy polisy

Dlaczego suma gwarancyjna OC jest tak wysoka?

Suma gwaracyjna ubezpieczenia OC samochodu jest o wiele wyższa niż sumy ubezpieczeń większości polis. Tak wysoki limit ma bowiem gwarantować kierowcy, że niezależnie od tego co się przydarzy na drodze, kwota ubezpieczenia wystarczy do zaspokojenia roszczeń wszystkich poszkodowanych.

A pomimo że większość zdarzeń drogowych to jedynie drobne kolizje, raz na pewien czas zdarzają się niestety poważne wypadki. Zderzenie z pełnym autobusem, karambol na autostradzie czy samochód uderzający w zabytkowy budynek – kwoty świadczeń w takich sytuacjach będą bardzo wysokie. Kierowcę ochroni wtedy jedynie OC z odpowiednio dużą sumą gwarancyjną.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-29

Przeciętna kolizja kosztuje ubezpieczyciela już prawie 8000 zł

W minionym roku na drogach miało miejsce stosunkowo niewiele kolizji. Znacząco wzrósł natomiast średni koszt wypadku lub stłuczki dla ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-08-23

Czy będzie nowy powód do podwyżki składek ubezpieczenia OC?

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące wyczerpywalności sum gwarancyjnych z ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy wpłynie to na wysokość składek obowiązkowych polis.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-03-28

Ubezpieczyciele zarabiają na OC więcej i dużo płacą za wypadki

Wiemy już, jakie były wyniki finansowe ze sprzedaży OC dla kierowców w 2018 r. Czy wyniki zapowiadają obniżki składek?

Czytaj więcej
Komentarze