Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Data publikacji: 2019-05-27
Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się na nurkowanie. Warto wiedzieć, że ochrona podczas takiej czynności często oznacza wzrost składki.

Ciepłe morze z całą pewnością zachęca do nurkowania. Podczas letnich wakacji w krajach takich jak np. Egipt, Grecja, Chorwacja lub Turcja wspomnianego sportu próbują nawet osoby, które nigdy wcześniej nie nurkowały. Tacy urlopowicze powinni pamiętać, że nie każdy zakład ubezpieczyciel będzie ich chronił pod wodą w ramach standardowych warunków polisy.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, u jakich ubezpieczycieli trzeba zapłacić dodatkową składkę, aby objąć zakresem ochrony ubezpieczenia turystycznego wypadki będące skutkiem nurkowania.

Każdy ubezpieczyciel ustala nieco inne warunki polisy turystycznej

Nurkowanie na wakacjach a ubezpieczenie turystyczne Tak jak wielokrotnie już wspominaliśmy, ubezpieczenia podroży zagranicznej oferowane przez krajowych ubezpieczycieli są polisami nieobowiązkowymi. Oznacza to, że zakłady ubezpieczeń mogą dowolnie ustalać warunki ochrony oraz jej ewentualne wyłączenia (oczywiście z poszanowaniem dobrych obyczajów oraz interesów konsumenta).

Swoboda zakładów ubezpieczeń dotycząca warunków ochrony ubezpieczenia turystycznego jest bardzo dobrze widoczna w poniższej tabeli. To zestawienie informuje o tym, jak poszczególne zakłady ubezpieczeń traktują różne rodzaje nurkowania - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Czy nurkowanie to sport ekstremalny?

Polityka zakładów ubezpieczeń dotycząca dopłaty składki za ochronę podczas nurkowania jest bardzo zróżnicowania. Przykładem ubezpieczyciela liberalnego w tej kwestii wydaje się Warta. Wspomniany zakład ubezpieczeń w ramach polisy turystycznej nie traktuje żadnej formy niezawodowego nurkowania jako sportu wysokiego ryzyka (skutkującego koniecznością dopłaty składki).

Liberalny dla nurków jest także Allianz. Ten ubezpieczyciel postrzega nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość do 30 metrów pod poziomem morza lub snorkeling jako sport rekreacyjny niewymagający zapłacenia wyższej składki w zamian za ochronę - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na rynku dostępne są też polisy oferowane przez zakłady ubezpieczeń, które w sposób bardziej restrykcyjny traktują nurkowanie. Dobry przykład stanowi chociażby Benefia. Wedle zasad ustalonych przez wspomnianego ubezpieczyciela wszelkie odmiany nurkowania na głębokość poniżej 15 metrów oraz freediving to sporty ekstremalne (wymagające dopłaty do składki). Jeszcze inną politykę stosuje Link4.

Ten ubezpieczyciel z grupy PZU w ramach standardowej ochrony nie uwzględnia żadnego wariantu nurkowania. W zależności od potrzeb klient wspomnianej firmy może zapłacić za poszerzoną ochronę uwzględniająca nurkowanie amatorskie lub profesjonalne (techniczne) - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia turystycznego na swój wyjazd

Przed zakupem polisy turystycznej zawsze sprawdźmy jej warunki

Tytułem uzupełnienia warto przypomnieć, że informacje uwzględnione w poniższej tabeli przedstawiają politykę wybranych zakładów ubezpieczeń z końca maja 2019 r. To ważna uwaga, ponieważ ubezpieczyciele stosunkowo często zmieniają ogólne warunki ubezpieczeń (OWU). W związku z powyższym przed zakupem polisy turystycznej zawsze warto przejrzeć wspomniany dokument (OWU) i sprawdzić aktualne zasady związane z nurkowaniem.

Na uwagę zasługują również same definicje. Nurkowanie amatorskie / rekreacyjne może być bowiem definiowane rozmaicie.

Przykładowo Allianz pod tym pojęciem rozumie nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość do 30 metrów pod poziomem morza albo nurkowanie przy użyciu fajki, maski i płetw (snorkeling). Z kolei dla Avivy amatorski charakter ma niezawodowe i niewyczynowe nurkowanie z aparatem oddechowym (akwalungiem) do głębokości nie większej niż 40 m (130 stóp) bez przystanków dekompresyjnych - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Polisy turystyczne: zasady ochrony związane z nurkowaniem (maj 2019 r.)

Nazwa ubezpieczyciela
nazwa ubezpieczenia
Zasady związane z ochroną podczas nurkowania

Allianz
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny i krajowy

- sportem rekreacyjnym (niewymagającym dopłaty) jest nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość do 30 metrów pod poziomem morza
- nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość większą niż 30 metrów pod poziomem morza to sport wysokiego ryzyka (wymagający dopłaty)
- snorkeling (nurkowanie przy użyciu fajki, maski i płetw) to sport rekreacyjny niewymagający dopłaty składki

Aviva
Twoja Podróż

- istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o rekreacyjne nurkowanie (tzn. niezawodowe i niewyczynowe nurkowanie z aparatem oddechowym / akwalungiem do głębokości nie większej niż 40 metrów / 130 stóp, bez przystanków dekompresyjnych
- nurkowanie na zatrzymanym oddechu (freediving) oraz nurkowanie wrakowe i jaskiniowe to sporty wysokiego ryzyka wymagające większej dopłaty

Benefia
Ubezpieczenie eVOYAGE

- wedle ubezpieczyciela wszelkie odmiany nurkowania na głębokość poniżej 15 metrów oraz freediving to sporty ekstremalne (wymagające dopłaty do składki)

ERGO Hestia
ERGO Podróż

- zgodnie z zasadami ustalonymi przez ubezpieczyciela nurkowanie do 30 metrów to sport ryzykowny (wymagający dopłacenia składki)
- nurkowanie na głębokości 30 - 40 metrów to wedle ERGO Hestii sport ekstremalny. Ochrona podczas jego uprawiania będzie wymagała jeszcze większej dopłaty składki

Generali
Generali z Myślą o Podróży

- wedle ubezpieczyciela sportem wysokiego ryzyka jest nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (również na zatrzymanym oddechu - freediving). Ochrona podczas uprawiania sportu wysokiego ryzyka wymaga dopłaty do składki

Link4
Ubezpieczenie Podróże

- standardowa ochrona może zostać dodatkowo rozszerzona o amatorskie nurkowanie (tzn. uprawiane amatorsko nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu - freediving)
- nurkowanie techniczne to sport wysokiego ryzyka wymagający większej dopłaty do składki

Proama
Ubezpieczenie podróży

- nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (również na zatrzymanym oddechu - freediving) jest uznawane przez ubezpieczyciela za sport wysokiego ryzyka (wymagający dopłaty składki)

PZU
PZU Wojażer

- wedle ubezpieczyciela nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu (scuba diving), nurkowanie na zatrzymanym oddechu (freediving) oraz nurkowanie wrakowe i jaskiniowe to sporty wysokiego ryzyka wymagające dopłaty składki

Signal Iduna
Bezpieczne Podróże

- dla ubezpieczyciela każda forma nurkowania oprócz snorkelingu (tzn. nurkowania przy użyciu fajki, maski i płetw) jest sportem wysokiego ryzyka wymagającym dopłacenia składki

UNIQA
Radość Odkrywania

- wedle zasad przyjętych przez ubezpieczyciela nurkowanie na głębokość do 30 metrów włącznie jest sportem amatorskim (niewymagającym dopłaty do składki)
- wolne nurkowanie (freediving) to sport ekstremalny skutkujący dużą dopłatą do składki

Warta
Warta Travel

- zgodnie z zasadami przyjętymi przez Wartę niezawodowe nurkowanie nie jest traktowane jako sport wysokiego ryzyka


Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych z OWU ubezpieczycieli

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sport ekstremalny

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość?

Niższa cena i wygoda zakupu to nie jedyne zalety kupna ubezpieczenia przez Internet. Zawierając polisę przez Internet, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, nie podając przyczyn. Jak skutecznie...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
Komentarze