Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Data publikacji: 2021-05-25
Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany. Sprawdź, czego potrzebujesz.

Spis treści:

  1. Jak działa ubezpieczenie nieruchomości?
  2. Ubezpieczenie mieszkania – jakich dokumentów potrzebujesz do zakupu polisy?
  3. Jakich dokumentów potrzebuje najemca, by kupić ubezpieczenie mieszkania?
  4. Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego z cesją na bank – potrzebne dokumenty
  5. O czym pamiętać w trakcie trwania ubezpieczenia nieruchomości?
  6. Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany warunków polisy?
  7. Jakich dokumentów potrzebujesz, aby zgłosić szkodę?
  8. Jakich dokumentów potrzebujesz do rezygnacji z polisy nieruchomości?

Jak działa ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie mieszkania jest jednym z popularniejszych ubezpieczeń majątkowych. Oznacza to, że jest to taka polisa, w przypadku której mamy do czynienia z przedmiotem, a nie podmiotem ubezpieczenia. Polisa nieruchomości nie chroni konkretnej osoby, lecz jej majątek: dom, mieszkanie, garaż, domek letniskowy itp. Jeśli budynek ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub też jeśli coś zostanie z niego skradzione, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Dokumenty do ubezpieczenia nieruchomości Jako że ubezpieczenie mieszkania jest polisą dobrowolną, ubezpieczyciele mogą dość swobodnie kształtować warunki umowy. Zanim wybierzesz konkretny produkt, sprawdź więc koniecznie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące zakresu ochrony, limitów świadczeń oraz wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do szkody.

Ubezpieczenie mieszkania – jakich dokumentów potrzebujesz do zakupu polisy?

Ubezpieczenie domu czy mieszkania brzmi dość poważnie. Na szczęście sam zakup polisy jest bardzo prosty, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenie przez Internet.

Aby zawrzeć umowę ubezpieczenia nieruchomości online, nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Wystarczy, że wypełnisz formularz, podając podstawowe dane osobowe oraz informacje na temat ubezpieczanego budynku (metraż, lokalizacja itp.). W tym momencie deklarujesz także wartość murów, elementów stałych oraz ruchomości (o ile oczywiście je także chcesz ubezpieczyć).

Jeśli ubezpieczasz dom lub mieszkanie o standardowej wartości i nie posiadasz też żadnych bardzo drogich ruchomości (np. cennych dzieł sztuki), ubezpieczyciel sprzeda Ci polisę bez żadnej dodatkowej weryfikacji danych. Oczywiście, jeśli dojdzie do szkody, wszystkie informacje zostaną dokładnie sprawdzone. Podawanie nieprawdziwych danych w formularzu może więc Ci tylko zaszkodzić, skutkując np. odmową lub zmniejszeniem wypłaconego odszkodowania.

Po wypełnieniu formularza ubezpieczyciel wyświetli Ci propozycje wariantów polisy i dostępnych rozszerzeń. Wybrane ubezpieczenie możesz zakupić online, płacąc przelewem internetowym. Gotową polisę otrzymasz na maila. Wystarczy więc kilka minut w domu przed komputerem, by ubezpieczyć standardowe mieszkanie lub dom.

Postępowanie ubezpieczyciela będzie nieco inne, jeśli w ubezpieczanym mieszkaniu znajdują się cenne przedmioty. Wartość dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i tym podobnych ruchomości powinna zostać zatwierdzona przez rzeczoznawcę jeszcze przed wykupieniem polisy. Oględzin nieruchomości ubezpieczyciel może natomiast zażądać w przypadku budynku o dużej wartości.

A jak wygląda ubezpieczenie nieruchomości osobiście u agenta? Przedstawiciel ubezpieczyciela poprosi Cię o okazanie dowodu tożsamości (najlepiej dowodu osobistego). Następnie zapyta o dane dotyczące Twojego mieszkania i na tej podstawie wyliczy ofertę. Jeśli będzie Ci ona odpowiadać, możesz od razu zakupić ubezpieczenie.

Jakich dokumentów potrzebuje najemca, by kupić ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie murów oraz elementów stałych budynku powinien kupić jego właściciel. Nie oznacza to jednak, że najemca nie może wykupić żadnej ochrony dla siebie.

Dla najemcy ważne będą:


  • ubezpieczenie jego własnych ruchomości (np. laptop, meble zakupione przez niego);
  • OC najemcy – dzięki niemu nie będzie musiał z własnej kieszeni płacić za szkody spowodowane przypadkiem w mieszkaniu.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują specjalne ubezpieczenia dla najemcy. Aby je zakupić, wystarczy zazwyczaj zadeklarować wartość posiadanych rzeczy oraz wybrać sumę gwarancyjną OC. Niekiedy towarzystwo może Cię poprosić o okazanie umowy najmu danego lokalu.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego z cesją na bank – potrzebne dokumenty

Jeżeli bierzesz kredyt hipoteczny, musisz zazwyczaj zakupić również ubezpieczenie nieruchomości i scedować je na bank. Jakie dokumenty są potrzebne w takim przypadku?

Jeśli zdecydujesz się na polisę zaproponowaną przez kredytodawcę, to wszelkie formalności załatwisz za pośrednictwem pracownika banku. Możesz jednak również kupić samodzielnie wybraną polisę (oczywiście spełniającą kryteria wymagane przez bank). W takim przypadku musisz okazać bankowi dowód zawarcia ubezpieczenia oraz dokonać cesji. Nie bój się - nie jest to nic skomplikowanego! Wystarczy w momencie zakupu polisy zgłosić ubezpieczycielowi, że cesja jest Ci potrzebna. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się resztą.

O czym pamiętać w trakcie trwania ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o swój dom. Pamiętaj więc o regularnym wykonywaniu wymaganych przeglądów (np. przegląd komina czy instalacji).

Jeśli dojdzie do szkody związanej np. ze złym stanem komina, ubezpieczyciel na pewno zażąda okazania dokumentu potwierdzającego wykonanie przeglądu. Jeśli nie będziesz mógł go okazać, towarzystwo ubezpieczeniowe zyska argument do zmniejszenia lub odmówienia wypłaty odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany warunków polisy?

Wartość nieruchomości może się znacząco zmienić w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Nowe meble, remont, wzrosty cen na rynku nieruchomości – to wszystko sprawi, że wartość budynku podana ubezpieczycielowi w deklaracji przestanie pokrywać się z rzeczywistością. W takim przypadku warto zadbać o doubezpieczenie, czyli zwiększenie sumy ubezpieczenia.

W tym celu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i poproś o modyfikację sumy polisy. Oczywiście, będzie się to zwykle wiązało z niewielką dopłatą do składki. Pod względem formalnym taka modyfikacja będzie natomiast bardzo prosta. Wystarczy, że podpiszesz zgodę na zmianę warunków umowy ubezpieczenia.

Dlaczego warto zadbać o doubezpieczenie? Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, np. zniszczenia domu w wyniku pożaru, otrzymasz świadczenie równe maksymalnie sumie ubezpieczenia. Jeśli suma nie odpowiada wartości budynku, otrzymane odszkodowanie nie pokryje Twoich strat.

Równie proste jest dokupienie dodatkowej polisy do ubezpieczenia nieruchomości (np. ubezpieczenia przedmiotów od stłuczenia). Musisz jedynie podpisać odpowiedni aneks do umowy.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby zgłosić szkodę?

Wichura uszkodziła dach? W wyniku nawałnicy Twoja piwnica została zalana? A może złodziej włamał się do mieszkania i ukradł cały sprzęt elektroniczny? Niezależnie od tego, jaka szkoda wystąpiła, nie zwlekaj ze zgłoszeniem jej do ubezpieczyciela. Dokładny termin na poinformowanie o zdarzeniu określają warunki polisy, ale zazwyczaj wynosi on od 3 do 7 dni roboczych.

O szkodzie możesz poinformować ubezpieczyciela w różny sposób: telefonicznie, mailem, osobiście. Coraz więcej towarzystw umożliwia również zgłoszenie szkody online przy pomocy prostego formularza. W tym artykule omawiamy sposoby zgłoszenia szkody u poszczególnych ubezpieczycieli.

Jakie dokumenty warto dołączyć do zgłoszenia szkody, aby proces jej likwidacji przebiegł szybko i sprawnie? Zależnie od rodzaju zdarzenia przydatne mogą być:


  • protokół sporządzony przez służby działające na miejscu zdarzenia (straż pożarna, policja),
  • kopia zawiadomienia o wszczętym postępowaniu przez policję (zwłaszcza w przypadku włamania do nieruchomości),
  • wykaz poniesionych strat,
  • fotografie obrazujące wygląd mieszkania tuż po szkodzie (wystarczą zdjęcia zrobione telefonem),
  • paragony, faktury i inne dokumenty potwierdzające własność zniszczonych lub skradzionych przedmiotów,
  • kosztorys przedstawiający koszt zabezpieczenia i ratowania mienia, a także uprzątnięcia pozostałości po zniszczeniach,
  • rachunki za naprawę lub wymianę zabezpieczeń własnych w przypadku ich uszkodzenia lub zniszczenia,
  • rachunek za przegląd instalacji, który był konieczny po szkodzie,
  • wyceny rzeczoznawcy.

Pamiętaj, by po zajściu szkody nie brać się od razu za sprzątanie i naprawianie majątku. Do czasu dokonania oględzin przez ubezpieczyciela zachowaj wszystko tak, jak wyglądało po zdarzeniu. Wyjątkiem są oczywiście naprawy, które trzeba wykonać ze względu na kwestie bezpieczeństwa lub aby uniknąć zwiększenia szkód. Jeśli więc wichura zerwała część dachu, nie czekaj z zamontowaniem awaryjnej płachty brezentowej, aż przybędzie przedstawiciel ubezpieczyciela.

W warunkach ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze określa, ile dokładnie czasu ma na dokonanie oględzin miejsca zdarzenia (oczywiście czas ten liczy się od momentu zgłoszenia szkody a nie samego zajścia zdarzenia). Jeśli w tym czasie nikt się nie pojawi, zrób dokładne zdjęcia i zacznij naprawę.

Na wypłatę odszkodowania (a przynajmniej jego części bezspornej) ubezpieczyciel ma natomiast 30 dni.

Na koniec warto zaznaczyć, że nie musisz się obawiać, jeśli dokument potwierdzający zawarcie polisy spłonie w pożarze lub też zostanie zalany. Wystarczy, że potwierdzisz u ubezpieczyciela swoją tożsamość, by firma wiedziała, czy masz prawo do danego świadczenia.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rezygnacji z polisy nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości zawiera się zazwyczaj na rok (choć niektórzy ubezpieczyciele proponują też polisy na 3 lata). Po 12 miesiącach wygasa ono samoistnie, chyba że wcześniej zostanie przedłużone.

Co jednak zrobić, jeśli stwierdzisz wcześniej, że ubezpieczenie nie jest Ci potrzebne? Czy można zrezygnować z polisy i otrzymać zwrot niewykorzystanej składki? Jakie dokumenty są do tego niezbędne?

Rezygnacja z trwającego ubezpieczenia nieruchomości jest możliwa jedynie w kilku sytuacjach:


  • zgodnie z kodeksem cywilnym jeśli umowa ubezpieczenia mieszkania została zawarta na ponad 6 miesięcy, możesz złożyć wypowiedzenie polisy w ciągu 30 dni od daty podpisania dokumentów;
  • jeśli umowa jest na firmę, na odstąpienie od umowy masz tylko 7 dni od momentu jej podpisania (w tym przypadku prawodawca uznał, że firma jest bardziej świadomym klientem, który wie, czego potrzebuje);
  • sprzedaż nieruchomości – w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę może nie tylko dotychczasowy właściciel, lecz również ubezpieczyciel;
  • całkowite zniszczenie nieruchomości.

Co natomiast zrobić, jeśli ubezpieczyłeś budowany dom, a w trakcie trwania umowy ubezpieczenia budowa się zakończy? W takim przypadku możesz:


  • negocjować z ubezpieczycielem przekształcenie dotychczasowej polisy na standardowe ubezpieczenie domu (oczywiście zazwyczaj będzie się to wiązało z podwyżką składki)
  • rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

Co powinno zawierać wypowiedzenie ubezpieczenia mieszkania?


  • datę i miejscowość,
  • dane osobowe i adres zamieszkania ubezpieczonego,
  • nazwę ubezpieczyciela,
  • numer aktualnej polisy,
  • adres ubezpieczonej nieruchomości,
  • powód wypowiedzenia,
  • nazwę banku i numer konta, na które ma zostać przelana niewykorzystana składka,
  • odręczny podpis ubezpieczonego.

Zawarcie ubezpieczenia nieruchomości jest proste i nie wymaga wielu formalności. Jeśli więc Twój dom nie jest jeszcze chroniony, już teraz wejdź na porównywarkę ubezpieczeń nieruchomości i sprawdź oferty dla Twoich czterech kątów.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-26

Huragan, wichura, tornado – jak ubezpieczyć dom od silnego wiatru?

Wiatr zrywający dach z domu? Połamane drzewa upadające jak zapałki? Porwane deski uderzające w okna? To nie obrazki z filmu katastroficznego, lecz rzeczywistość, z którą coraz częściej muszą...

Czytaj więcej
Komentarze