Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie domu drewnianego - czy będzie kosztowne?

Ubezpieczenie domu drewnianego - czy będzie kosztowne?

Data publikacji: 2021-04-26
Ubezpieczenie domu drewnianego kojarzy się z większym ryzykiem dotyczącym np. pożaru. Czy taka polisa nieruchomości będzie zatem droższa?

Duża podatność drewnianej zabudowy na pożary, a także opłakane skutki szkód ogniowych to czynniki, które przyczyniły się do rozwoju pierwszych ubezpieczeń nieruchomości. Obecnie pożary nie są już tak dużym problemem, jak jeszcze chociażby 100 lat temu. Przyczyniła się do tego między innymi popularyzacja zabudowy murowanej połączona z rozwojem techniki budowlanej.

Nowe domy drewniane stanowią obecnie w naszym kraju rzadkość. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w przypadku jednorodzinnych domów prywatnych z Polski odsetek nowo ukończonych budynków drewnianych wynosi zaledwie 1,1% (dane za 2020 r.).

Warto jednak wiedzieć, że całkiem sporo domów z drewna wciąż jest dostępnych na rynku wtórnym. Często są to budynki po niezbędnych remontach, które nie wymagają już dużego nakładu finansowego. Mogą one stanowić ciekawą alternatywę dla domów murowanych z tej samej okolicy. Właśnie dlatego eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili sprawdzić, czy ubezpieczenie domu drewnianego jest droższe niż polisa chroniąca murowany dom o podobnej wartości.

Spis treści

  1. Przykładowe ubezpieczenia domów murowanych i drewnianych
  2. Ubezpieczenie drewnianego domu - czy można kupić online?
  3. Ubezpieczenie domu z drewna często będzie droższe
  4. Porównanie składek za ubezpieczenie domu murowanego i drewnianego o podobnej wartości - kwiecień 2021 r.

Przykładowe ubezpieczenia domów drewnianych

Drewniany dom Przykładowe kalkulacje składek ubezpieczeniowych dla właścicieli domów często uwzględniają budynki jednorodzinne znajdujące się w pobliżu największych krajowych miast. W tych okolicach faktycznie powstaje bardzo duża część nowych domów. Warto jednak pamiętać, że sporo starszych budynków jednorodzinnych, także takich drewnianych, znajduje się na terenie mniejszych miejscowości.

Zatem eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wzięli pod uwagę następujące budynki jednorodzinne z obrzeży Konina:

Wariant 1: Przykładowy dom, którego właściciel wykupuje ubezpieczenie to dość mały parterowy budynek murowany z czterema pokojami. Dom został wybudowany w 1966 r. Wspomniany budynek o powierzchni użytkowej 100 mkw. znajduje się na przedmieściach Konina (kod pocztowy: 62-510). Szacunkowa wartość domu, czyli murów i elementów stałych, wynosi 300 000 zł. Obniża ją fakt, że przykładowy dom wymaga pewnego nakładu finansowego (m.in. ocieplenia).

Wariant 2: Ubezpieczany dom to parterowy, drewniany budynek z 1950 r. po częściowym remoncie (m.in. ociepleniu), który ma powierzchnię użytkową 100 mkw. Dom posiadający cztery pokoje znajduje się na przedmieściach Konina (kod pocztowy: 62-510). Szacunkowa wartość domu, czyli murów i elementów stałych, to 300 000 zł.

Wspólne założenia dotyczące obydwu wariantów: ubezpieczany dom nie posiada dodatkowych elementów zwiększających bezpieczeństwo (np. drzwi antywłamaniowych ani alarmu). W ciągu 5 ostatnich lat nie było szkody ubezpieczeniowej w przykładowym domu. Przez ostatnie 10 lat w okolicy nie doszło też do powodzi. Budynek nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, a właściciel stale w nim mieszka. Zostały uwzględnione najtańsze warianty polis zapewniające standardową ochronę przed żywiołami dotyczącą murów (250 000 zł) oraz elementów stałych (50 000 zł). Ochrona nie obejmuje ruchomości (wyposażenia domu) oraz innych elementów majątku, chyba że zakład ubezpieczeń wymaga jej zakupienia w ramach pakietu. Klient ubezpieczyciela nie korzysta z dodatkowych rabatów (np. za posiadanie innego produktu ubezpieczeniowego w tej samej firmie) i opłaca składkę online (jednorazowo).

Poniższa tabela prezentuje roczne składki, jakie wybrani ubezpieczyciele mogliby zaproponować przez Internet właścicielom dwóch przykładowych domów - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie drewnianego domu - czy można kupić online?

Analiza przeprowadzona przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl prowadzi do dwóch ciekawych wniosków. Po pierwsze, właściciel drewnianego domu dość często nie będzie mógł kupić potrzebnej polisy w trybie online. Możliwości zakupu ochrony domu drewnianego poprzez kalkulator na stronie ubezpieczyciela nie ma na przykład w przypadku takich marek / firm ubezpieczeniowych jak: Proama, Generali, TU Europa oraz UNIQA. Wspomniani ubezpieczyciele uznali, że dom drewniany wymaga indywidualnej oceny ryzyka.

Czasem pojawiają się też mniej kłopotliwe restrykcje. Przykładowo w Link4 dom drewniany, dla którego polisę kupujemy online, nie powinien być wart więcej niż 500 000 zł - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie domu z drewna często będzie droższe

Jeżeli natomiast chodzi o firmy, które sprzedadzą online ubezpieczenie przykładowego domu drewnianego, to można zauważyć, że tylko TUZ nie nalicza wyższej składki posiadaczom całorocznego budynku z drewna. Sporą zwyżkę składki względem kosztów ochrony murowanego domu o podobnej wartości zobaczymy w przypadku oferty firm Aviva (271,00 zł / 394,00 zł), Link4 (138,77 zł / 202,43 zł) oraz PZU (369,00 zł / 493,00 zł). Można przypuszczać, że towarzystwa, które nie sprzedają polis dotyczących drewnianego domu w trybie online również każą sobie płacić więcej za takie ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że polityka zakładów ubezpieczeń ma związek z historycznymi danymi o szkodowości, które sugerują, że ochrona domu drewnianego faktycznie generuje większe ryzyko - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie składek za ubezpieczenie domu murowanego i drewnianego o podobnej wartości - kwiecień 2021 r.

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Składka za ubezpieczenie domu murowanego (wariant 1) Składka za ubezpieczenie domu drewnianego (wariant 2) Zakres ochrony w obydwu wariantach
Aviva 271,00 zł 394,00 zł Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo assistance, ubezpieczenie medyczne i ochrona pupila.
Generali 295,00 zł Zakup polisy online jest niemożliwy. Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo ochrona przed wandalizmem, assistance i usługi medyczne (suma: 2000 zł).
Link4 138,77 zł 202,43 zł Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo dom assistance i pomoc prawna.
Proama 194,00 zł Zakup polisy online jest niemożliwy. Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo ochrona przed wandalizmem.
PZU 369,00 zł 493,00 zł Wszystkie ryzyka (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo assistance domowe.
TU Europa 116,26 zł Zakup polisy online jest niemożliwy. Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo assistance domowe.
TUZ 174,00 zł 174,00 zł Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).
Dodatkowo koszt poszukiwania przyczyny szkody (5000 zł) i skutki przepięcia (10 000 zł).
UNIQA 392,00 zł Zakup polisy online jest niemożliwy. Ogień i zdarzenia losowe (mury oraz stałe elementy).

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie kalkulatorów ze stron ubezpieczycieli (dane z 24 kwietnia 2021 r.).

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
Komentarze