Polisa OC w dalszym ciągu kojarzy się naszym rodakom przede wszystkim z obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców. Z roku na rok coraz więcej osób uświadamia sobie jednak, że ochrona odpowiedzialności cywilnej może być dobrowolna i niekoniecznie związana z użytkowaniem pojazdów mechanicznych. Wzrasta liczba osób posiadających ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które są sprzedawane razem z polisą mieszkaniową.
Inny przykład dobrowolnego OC to ubezpieczenie oferowane turystom wyjeżdżającym za granicę. Tacy wycieczkowicze mogą łatwo uzupełnić swój podróżny pakiet ubezpieczeniowy o ochronę związaną ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim podczas urlopu.
Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl na progu kolejnych wakacji tłumaczą, w jakich sytuacjach może przydać się turystyczna polisa OC. Na uwagę zasługują też wyłączenia ochrony funkcjonujące w ramach takiego ubezpieczenia.
Spis treści:
- OC podróżne powinno obejmować wiele różnych szkód
- Ubezpieczenie OC powinno obejmować także dzieci i zwierzęta
- Jaki limit odpowiedzialności wybrać?
- Umyślne działanie uniemożliwia wypłatę pieniędzy
OC podróżne powinno obejmować wiele różnych szkód
Systemy i normy prawne w krajach odwiedzanych przez polskich turystów są bardzo różne. Nie oznacza to jednak, że urlopowiczowi z Polski łatwo będzie uniknąć odpowiedzialności za szkody spowodowane podczas zagranicznego wyjazdu. Chodzi zarówno o szkody majątkowe, jak i szkody osobowe. Katalog takich szkód jest bardzo szeroki.
Wystarczy chociażby wspomnieć o przypadkowym zniszczeniu elementów wyposażenia pokoju hotelowego albo o wypadku podczas jazdy na nartach wodnych skutkującym poturbowaniem innego turysty. Krajowe towarzystwa ubezpieczeń mogą wymienić setki przykładów szkód, które polscy urlopowicze powodują za granicą - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd na Majorkę
Ubezpieczenie OC powinno obejmować także dzieci i zwierzęta
Wakacyjne szkody dość często są powodowane przez dzieci, za które rodzice ponoszą odpowiedzialność cywilną. Właśnie dlatego osoby wyjeżdzające na wakacje z najmłodszymi turystami powinny upewnić się, że ochrona będzie obejmować również efekty działania dzieci.
Warto pamiętać, że urlopowicze ponoszą odpowiedzialność także za nieodpowiednie zachowanie posiadanych zwierząt. Jeżeli zatem na wakacje zabieramy np. psa lub kota, to można pomyśleć o objęciu jego zachowania ochroną z tytułu OC - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ubezpieczenie OC będzie szczególnie przydatne dla osób wyjeżdzających na zagraniczne wakacje. Warto jednak pamiętać, że takie polisy są dostępne również w ramach pakietów oferowanych uczestnikom krajowych wyjazdów.
Przekonaj się, czy jest sens ubezpieczać się na wyjazd krajowy
Jaki limit odpowiedzialności wybrać?
W zależności od miejsca wakacyjnego pobytu trzeba odpowiednio dobrać limit odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu OC. Kwota odpowiednia podczas pobytu na terenie Polski, Czech albo Bułgarii może okazać się niewystarczająca jeśli pojedziemy np. do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii albo Niemiec.
Generalnie rzecz biorąc, kraje Europy Zachodniej oraz inne państwa o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego (np. USA i Kanada) cechują się wyższym poziomem odszkodowań przyznawanych przez sądy oraz kosztów leczenia - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Umyślne działanie uniemożliwia wypłatę pieniędzy
Ze względu na swój dobrowolny charakter OC dla urlopowicza może się dość znacząco różnić pod względem zakresu ochrony oferowanego przez poszczególnych ubezpieczycieli. W praktyce możemy jednak zauważyć podobieństwa dotyczące standardowych wyłączeń, czyli sytuacji nieskutkujących obowiązkiem wypłaty pieniędzy z polisy.
Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że w przypadku polis majątkowych (do których należy podróżne OC) umyślne działanie ubezpieczonego wyłącza odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń (zobacz artykuł 827 paragraf 1 kodeksu cywilnego). Właśnie dlatego nie można liczyć na pomoc finansową ubezpieczyciela, jeżeli osoba objęta ochroną wyrządziła szkodę z rozmysłem.
Typowe wyłączenia ochrony w ramach turystycznego OC dotyczą również następujących sytuacji:
- wyrządzenia szkody na wskutek rażącego niedbalstwa (ubezpieczyciele czasem zastrzegają, że w takiej sytuacji wypłata będzie możliwa, o ile występują tzw. względy słuszności)
- zażywania przez ubezpieczonego narkotyków, innych środków odurzających albo spożywania alkoholu, które miało bezpośredni związek ze spowodowaną szkodą
- spowodowania szkody na wskutek prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień
- wyrządzenia szkód będących następstwem zaburzeń psychicznych u ubezpieczonego
- uszkodzenia majątku lub ciała innej osoby na wskutek popełnienia przestępstwa albo usiłowania popełnienia przestępstwa
- spowodowania szkód związanych z zawodowym uprawianiem sportu przez ubezpieczonego (czasem istnieje możliwość odpłatnego wyeliminowania takiego wyłączenia ochrony)
- wyrządzenia szkody na wskutek uprawiania sportów ekstremalnych lub podejmowania pracy zarobkowej za granicą (czasem istnieje możliwość odpłatnego wyeliminowania takiego wyłączenia ochrony)
- uszkodzenia mienia lub ciała innej osoby podczas uczestnictwa w bójkach, rozruchach, protestach albo działaniach wojennych (wyjątek może dotyczyć obrony własnej)
- wyrządzenia szkody na wskutek używania broni przez ubezpieczonego.
Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić do pracy za granicą
Warto nadmienić, że krajowe zakłady ubezpieczeniowe w ramach turystycznego OC zwykle nie odpowiadają też za szkody związane ze środowiskiem naturalnym.
Ubezpieczyciel bardzo często zastrzega także niemożliwość pokrycia przy pomocy polisy OC różnego rodzaju kar, mandatów i grzywien. Warto również pamiętać, że zwrot kosztów pomocy prawnej za granicą wymaga czasem rozszerzenia ochrony i dopłaty składki - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.