Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ubezpieczenie do pracy za granicą

Data publikacji: 2018-10-30

Ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny kojarzą się zwykle z wakacjami. Warto jednak wiedzieć, że są dostępne również „wyjazdowe” polisy dla pracowników. Dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie?

Różne artykuły oraz analizy dotyczące ubezpieczeń na wyjazd zagraniczny traktują zwykle o polisach kupowanych przez polskich turystów. Takie ubezpieczenia są oczywiście bardzo ważne i potrzebne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przed wyjazdem zagranicznym ubezpieczają się nie tylko polscy turyści.

Od pewnego czasu coraz bardziej wzrasta zainteresowanie specjalnymi ubezpieczeniami na wyjazd zagraniczny, które są przeznaczone dla pracowników. Z uwagi na skalę emigracji Polaków takie pracownicze ubezpieczenia mają dużą grupę potencjalnych nabywców.

Zainteresowanie wspomnianymi polisami wskazuje, że wielu Polaków pracujących w innym kraju zdaje sobie sprawę z potrzeby wykupienia dodatkowej ochrony. Wbrew temu, co może myśleć wiele osób, legalna praca za granicą i przynależność do tamtejszego systemu publicznej opieki medycznej nie gwarantuje zupełnego zwolnienia z wysokich kosztów leczenia. Eksperci Ubea.pl postanowili to udowodnić na konkretnych przykładach.

Jakość leczenia „na zachodzie” także bywa różna

Wyjazd do pracy za granicą Zdecydowana większość Polaków pracujących w innych krajach Unii Europejskiej (m.in. na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii oraz Irlandii) posiada pisemną umowę i uczestniczy w lokalnym systemie publicznej opieki medycznej.

Osoby po raz pierwszy wyjeżdzające do pracy za granicą mogą sądzić, że taka ochrona zapewniana przez publiczną służbę zdrowia okaże się wystarczająca. Rzeczywistość niejednokrotnie wygląda jednak inaczej. W tym kontekście, szczególnie widoczne są dwa główne problemy. Po pierwsze, jakość publicznej służby zdrowia w niektórych krajach Europy Zachodniej jest gorsza niż mogą sądzić nasi rodacy. Chodzi przede wszystkim o takie państwa jak Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania oraz Włochy. Problemy z szybkim dostępem do lekarza albo niedostateczna jakość leczenia (typowa dla Wielkiej Brytanii) to okoliczności, które będą skutkowały koniecznością skorzystania z prywatnych przychodni. Komercyjne usługi w takich placówkach generują oczywiście znacznie wyższe koszty niż na terenie Polski. Opłaty za prywatne leczenie mogą być szczególnie dotkliwe w przypadku usług dentystycznych.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że wielu Polaków na terenie takich krajów jak np. Niemcy oraz Wielka Brytania pracuje za stawki niższe od przeciętnych. Dla takich pracowników opłaty naliczane przez prywatne przychodnie oraz gabinety medyczne będą bardziej dotkliwe niż dla typowego Brytyjczyka albo Niemca - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Publiczna służba zdrowia nie jest całkowicie darmowa

Warto również mieć świadomość, że nawet w krajach cechujących się wysokim standardem publicznej służby zdrowia (takich jak np. Niemcy, Holandia albo Norwegia) często istnieje konieczność dopłacania za niektóre usługi (pomimo wcześniejszego uiszczania obowiązkowych składek). W przypadku Niemiec dobry przykład stanowi opłata za pobyt w państwowym szpitalu (10 EUR za 1 dzień pobytu / maks. do 280 EUR rocznie). Na terenie Holandii polski pracownik musi z kolei zapłacić za praktycznie wszystkie zabiegi dentystyczne. Bardzo dotkliwe są dopłaty wnoszone przez pacjentów norweskiej publicznej służby zdrowia. Sama porada u norweskiego lekarza specjalisty kosztuje 320 koron (ze skierowaniem) albo 490 koron (bez skierowania).

Dowiedz się, jakie są zasady ubezpieczenia podczas pracy Polaka w Niemczech

Za transport do Polski każdy zapłaci sam

W nawiązaniu do powyższych informacji warto przypomnieć, że żaden kraj Starego Kontynentu (nawet należący do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - EFTA) nie zrefunduje ciężko choremu polskiemu pracownikowi kosztów związanych z powrotem do kraju.

Takie koszty transportu medycznego oscylują niestety na poziomie wynoszącym nawet kilkaset tysięcy złotych, a NFZ nie zawsze je zwraca. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze bowiem pod uwagę to, czy łączny koszt transportu chorego i dalszego leczenia go w Polsce będzie mniejszy od kontynuowania zagranicznej terapii - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Praca fizyczna skutkuje podwyżką kosztów polisy

Powyższa analiza może przekonać wielu polskich pracowników do zakupu ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny. Lepiej bowiem zapłacić równowartość 100 - 200 euro za ochronę, niż później zostać obciążonym o wiele wyższymi kosztami, które mogą spowodować kłopoty finansowe.

Osoby zatrudnione za granicą powinny jednak zdawać sobie sprawę, że koszt zakupu polisy w dużej mierze będzie zależał od charakteru wykonywanej pracy. Jak nietrudno się domyślić, ubezpieczyciele najniżej oceniają ryzyko związane z pracą biurową albo obsługą klienta. Z wyższymi składkami muszą się liczyć np. osoby pracujące w zakładach produkcyjnych („przy taśmie”).

Ubezpieczenie niektórych pracowników wymaga niestety dopłacenia sporej sumy. Chodzi tutaj między innymi o górników, budowlańców, pracowników platform wiertniczych oraz marynarzy.

Trzeba mieć świadomość, że wyższa opłata za ochronę dla takich osób wynika z większego prawdopodobieństwa wystąpienia dużych kosztów leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie pracownicy wykonujący najbardziej niebezpieczne zajęcia powinni być szczególnie zainteresowani wykupieniem nieobowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Sprawdź, jakie są warunki ubezpieczenia pracy fizycznej za granicą w AXA Assistance

Tagi:

Komentarze