Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie OC droższe przez przerwę w jeździe?

Ubezpieczenie OC droższe przez przerwę w jeździe?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Wielu kierowców dopiero po kilku latach od uzyskania prawa jazdy kupuje pierwsze auto i zaczyna regularnie jeździć. Sprawdzamy, jaką składkę ubezpieczenia OC towarzystwa zaproponują w takiej sytuacji.

Młodym polskim kierowcom dość często zdarza się kilkuletnia przerwa między uzyskaniem prawa jazdy (np. w wieku 18 - 20 lat) i kupnem pierwszego samochodu. W czasie takiej przerwy wiele osób jedynie sporadycznie korzysta z auta i nie buduje sobie dobrej historii ubezpieczeniowej. Analizy porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wskazują, że opisywana sytuacja podwyższa koszty obowiązkowej polisy OC.

Trudno się temu dziwić, gdyż ubezpieczyciele muszą brać pod uwagę dodatkowe ryzyko związane z przerwą w jeździe. Statystyki wskazują niestety , że brak ciągłości w użytkowaniu samochodu negatywnie wpływa na prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego.

Spis treści:

  1. Przerwa w jeździe oznacza spory wzrost składki za ubezpieczenie OC
  2. Drogie ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy
  3. Młody kierowca może być współwłaścicielem lub użytkownikiem auta

Przerwa w jeździe oznacza spory wzrost składki za ubezpieczenie OC

Kluczyki do auta Na przykładzie warszawskiego kierowcy sprawdzamy, jaki faktycznie jest wpływ przerwy w użytkowaniu samochodu (jako właściciel, współwłaściciel lub użytkownik) na wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. W ramach analizy przyjmujemy następujące warianty:

- Wariant 1: kierowca kupił pierwszy samochód rok po uzyskaniu prawa jazdy (w 2009 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu),
- Wariant 2: kierowca kupił pierwszy samochód cztery lata po uzyskaniu prawa jazdy (w 2012 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu),
- Wariant 3: kierowca kupił pierwszy samochód osiem lat po uzyskaniu prawa jazdy (w 2016 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu).

Pozostałe (wspólne dla wszystkich wariantów) założenia dotyczące sytuacji warszawskiego kierowcy zaprezentowano w poniższej tabeli. Warto jedynie nadmienić, że przykładowy właściciel samochodu użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.), obecnie ma 28 lat i jest bezdzietnym kawalerem (wykonywany zawód: pracownik biurowy). Po uwzględnieniu trzech powyższych wariantów okazało się, że średni poziom rocznej składki za OC wygląda następująco:

- Wariant 1: 1068 zł (cena ubezpieczenia od 857 zł do 1670 zł),
- Wariant 2: 1100 zł (cena ubezpieczenia od 857 zł do 1670 zł),
- Wariant 3: 1974 zł (cena ubezpieczenia od 1388 zł do 3549 zł).

Sprawdź także:

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC

Nietrudno zauważyć, że kierowca kupujący pierwsze auto dopiero cztery lata po otrzymaniu prawa jazdy nie jest mocno „karany” przez ubezpieczycieli (patrz poniższa tabela).

Inna sytuacja dotyczy natomiast osoby, która dopiero po ośmiu latach od otrzymania prawa jazdy zakupiła pierwszą obowiązkową polisę. Taki kierowca zapłaci za OC średnio o 906 zł / 85% więcej (różnica w stosunku do składki z wariantu numer 1) - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Drogie ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Warto podkreślić, że przykładowy kierowca musiałby się liczyć z jeszcze wyższym kosztem ubezpieczenia, gdyby dopiero w 2016 r. uzyskał prawo jazdy i zakupił pierwszą obowiązkową polisę. W takim przypadku ubezpieczyciele zaproponowaliby następujące roczne składki za OC:

- Link4: 1913 zł
- You Can Drive: 2054 zł
- Gothaer: 2100 zł
- MTU: 2267 zł
- Aviva: 2274 zł
- Uniqa: 3549 zł

Średni poziom powyższych składek (2359 zł) jest znacznie wyższy nawet od wyniku z wcześniej analizowanego wariantu numer 3, czyli kierowcy, który dopiero osiem lat po otrzymaniu prawa jazdy zakupił pierwsze ubezpieczenie OC.

Jak widać, uzyskanie prawa jazdy kilka lat wcześniej (pomimo braku historii ubezpieczeniowej) stanowi dla ubezpieczycieli czynnik nieco obniżający ryzyko spowodowania wypadku - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obowiązkowe polisy OC: różnica składki w zależności od przerwy między otrzymaniem prawa jazdy i początkiem historii ubezpieczeniowej

Analizowany wariant →
Nazwa ubezpieczyciela ↓
Wariant 1 Wariant 2 Wariant 3
You Can Drive 857 zł 857 zł 1580 zł
MTU 895 zł 895 zł 1752 zł
Link4 896 zł 896 zł 1388 zł
Aviva 907 zł 972 zł 1473 zł
Gothaer 1181 zł 1312 zł 2100 zł
Uniqa 1670 zł 1670 zł 3549 zł
Średni poziom składki 1 068 zł 1 100 zł 1 974 zł


Pozostałe założenia kalkulacji: ubezpieczający parkuje czerwonego Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 301) i używa go regularnie. Właściciel samochodu wykorzystuje go tylko w kraju (do celów prywatnych). Przebieg Opla Corsy to 75 000 km, a spodziewany roczny przebieg wynosi 12 000 km. Auto zostało zakupione jako używane (14 listopada 2016 r.), jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Data pierwszej rejestracji samochodu to 10 maj 2011 r. Właścicielem Opla Corsy jest dwudziestoośmiolatek z Warszawy (pracownik biurowy, bezdzietny kawaler). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 listopada 2008 r. Opel Corsa to jedyny samochód w gospodarstwie domowym. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu. Poprzedni ubezpieczyciel to PZU. Nowa polisa OC ma obowiązywać od 16 listopada 2017 r. Ubezpieczenie zostanie zamówione przez Internet i opłacone jednym przelewem.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Młody kierowca może być współwłaścicielem lub użytkownikiem auta

Wyniki przykładowej analizy dobrze pokazują, że późne rozpoczęcie historii ubezpieczeniowej podwyższa koszty ubezpieczenia OC. Taka sytuacja stanowi problem dla młodych Polaków, którzy od razu po uzyskaniu prawa jazdy nie mogą lub nie chcą kupować własnego samochodu.

Pewnym remedium może być wskazanie młodego kierowcy jako współwłaściciela lub użytkownika auta wcześniej wykorzystywanego tylko przez starszych członków rodziny. Takie rozwiązanie jest odpowiednie, jeżeli młody kierowca rzeczywiście będzie korzystał ze wspólnego samochodu i zdobywał doświadczenie potrzebne na drodze.

Osoby, które zdecydują się na dopisanie młodszego domownika do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela, powinny pamiętać o wymaganych formalnościach (m.in. związanych z podpisaniem umowy i ewentualnym podatkiem od spadków i darowizn) - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dowiedz się więcej:

Wady i zalety współwłasności samochodu

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-12-08

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2021 r.

Czy listopad 2021 r. przyniósł korzystne dla kierowców zmiany średniej składki obowiązkowych polis OC? Porównywarka Ubea.pl odpowiedziała na to ciekawe pytanie.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-05-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Kolejne spadki średnich cen OC dla samochodu rozbudziły nadzieje kierowców. Czy w kwietniu obniżki składek były nadal widoczne?

Czytaj więcej
Komentarze