Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Data publikacji: 2021-05-11
Kolejne spadki średnich cen OC dla samochodu rozbudziły nadzieje kierowców. Czy w kwietniu obniżki składek były nadal widoczne?

Dane z comiesięcznych barometrów cenowych porównywarki Ubea.pl wskazują, że pierwszy kwartał 2021 r. był na pewno pomyślny dla rodzimych kierowców. W tym okresie odnotowano bowiem spadek przeciętnego kosztu nowej polisy OC (oferowanej przez Internet) aż o 6%.

Pieniądze w portfelu Po uwzględnieniu inflacji skala kwartalnego spadku była jeszcze większa. Wraz z początkiem maja mogą pojawić się pytania, czy w kwietniu trend spadkowy nie osłabł. Nowy barometr cen OC odpowiada na to zagadnienie.

Poziom barometru cenowego z kwietnia 2021 r. = 94↔ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 94↘)

Spis treści:

  1. Jak powstaje barometr OC?
  2. Czy kwietniu spadły ceny OC?

Jak powstaje barometr OC?

Comiesięczny barometr cenowy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl ma dość specyficzne zasady obliczania wyników. Warto zatem przypomnieć, jak eksperci Ubea.pl ustalają miesięczny poziom notowań barometru. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że punktem odniesienia jest średni poziom składki OC ze stycznia danego roku. Oblicza się go na podstawie ponad 100 000 rzeczywistych i anonimowych kalkulacji internautów w porównywarce Ubea.pl.

Jeżeli chodzi o styczeń 2021 roku, to taka referencyjna stawka cenowa wyniosła 1243 zł. Stanowi ona punkt odniesienia dla kolejnych miesięcy i jest oznaczona jako wartość barometru równa 100.

Dzięki temu rozwiązaniu można łatwiej oceniać zmiany cenowe względem początku roku - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy kwietniu spadły ceny OC?

Barometr OC kwiecień 2021 Kolejna ważna informacja mówi, że w kwietniu 2021 r. przeciętny poziom składki OC wynosił 1167 zł. Ten wynik, obliczony tak samo jak wszystkie wcześniejsze średnie ceny OC, był tylko minimalnie niższy od marcowej stawki (1171 zł). Właśnie dlatego barometr cenowy Ubea.pl w kwietniu br. nadal wskazywał 94% styczniowego wyniku (po zaokrągleniu). Oznacza to spadek średniego kosztu OC o 6% względem stycznia 2021 roku.

Na razie nie można jeszcze stwierdzić, czy kwietniowa stabilizacja wyniku to zapowiedź dłuższego trendu. Ubezpieczyciele mogą jednak brać pod uwagę zapowiadaną poprawę koniunktury gospodarczej.

Powinna ona zmniejszyć skalę zjawiska związanego z nieterminowymi płatnościami rat za OC. Może być też widoczna mniejsza skłonność klientów do zmiany ubezpieczyciela i szukania jak najtańszego OC - przewiduje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-12-08

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2021 r.

Czy listopad 2021 r. przyniósł korzystne dla kierowców zmiany średniej składki obowiązkowych polis OC? Porównywarka Ubea.pl odpowiedziała na to ciekawe pytanie.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
Komentarze