Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2021 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2021 r.

Data publikacji: 2021-12-08
Czy listopad 2021 r. przyniósł korzystne dla kierowców zmiany średniej składki obowiązkowych polis OC? Porównywarka Ubea.pl odpowiedziała na to ciekawe pytanie.

Znaczące wzrosty średnich cen OC z lipca i września br. mogły zaniepokoić kierowców, choć takie zmiany nie wydają się szczególnie zaskakujące w warunkach rekordowo wysokiej inflacji. To tłumaczy, dlaczego ostatnie odsłony barometru cenowego Ubea.pl wzbudziły spore zainteresowanie. Kolejna taka analiza średniego poziomu składek OC obejmuje dane z listopada 2021 r. Czy po dwuprocentowej obniżce średniej składki OC z października, porównywarka Ubea.pl znów ma dobre wiadomości dla kierowców? Warto się o tym przekonać.  

Poziom barometru cenowego z listopada 2021 r. = 99 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↘)

Spis treści:

  1. Skąd się wziął listopadowy poziom barometru?
  2. Średnia składka OC była identyczna jak w sierpniu 2021 r.
  3. KNF nie pozwoli na długotrwałe i duże obniżki składek OC

Skąd się wziął listopadowy poziom barometru?

Mężczyzna trzymający wykres

Sposób przygotowywania kolejnych wydań barometru Ubea.pl, może nie być jasny dla wszystkich czytelników. Warto zatem wyjaśnić, że eksperci wspomnianej porównywarki co miesiąc sprawdzają ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez internautów. Taka analiza anonimowych informacji pozwala sprawdzić, jak w danym miesiącu kształtowała się średnia składka OC proponowana kierowcom przez Internet. Następnie wynik z danego miesiąca jest porównywany do styczniowego. Średni poziom składki OC ze stycznia każdego roku służy bowiem jako punkt odniesienia. „Jeżeli przeciętny koszt OC był w danym miesiącu o 2% większy od wyniku ze stycznia tego samego roku, to poziom barometru cenowego wyniesie 102/102%” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Średnia składka OC była identyczna jak w sierpniu 2021 r.

Barometr OC listopad 2021

Skoro już wiemy, jak wygląda sposób opracowywania barometru cenowego Ubea.pl, to warto przyjrzeć się jego wynikom z listopada 2021 r. Poniższy wykres wskazuje, że listopadowy odczyt barometru wyniósł 99, co oznacza spadek średniej składki OC o około 1% względem stycznia 2021 roku. Dokładniejsze dane Ubea.pl mówią natomiast, że przeciętna składka OC z listopada bieżącego roku wynosiła 1232 zł i była o 1,2% mniejsza niż miesiąc wcześniej. Dokładnie taki sam poziom przeciętnego kosztu OC odnotowano w sierpniu 2021 r. „Warto dodać, że listopadowa średnia składka OC nadal była o 4,8%/57 zł wyższa niż analogiczny wynik z czerwca 2021 r.” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

KNF nie pozwoli na długotrwałe i duże obniżki składek OC

W obecnych warunkach związanych między innymi z inflacyjnymi rekordami, kilka innych czynników przemawia za tezą, że spadki składek OC są tylko przejściowe. Warto m.in. wspomnieć o wynikach dotyczących bezpieczeństwa drogowego w III kw. 2021 r., które nie wyglądają najlepiej. Nie tylko te okoliczności sugerują, że październikowy i listopadowy spadek średniej składki OC jest jedynie czasowy. Warto również pamiętać o polityce Komisji Nadzoru Finansowego. Przewodniczący KNF niedawno zasygnalizował ubezpieczycielom, że nadzór finansowy będzie uważnie przyglądał się rentowności obowiązkowego OC i poziomowi pokrycia ryzyka przez składki. „Komisja Nadzoru Finansowego nie chce dopuścić do powtórki sytuacji z lat 2014 - 2015, która później skutkowała dużymi podwyżkami składek obowiązkowych polis” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-02-13

Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Bieżący rok raczej nie rozpoczął się dobrze dla kierowców w kontekście cen OC. Obowiązkowe polisy podrożały bowiem względem grudnia. Roczny wzrost cen to 5%.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-05-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Kolejne spadki średnich cen OC dla samochodu rozbudziły nadzieje kierowców. Czy w kwietniu obniżki składek były nadal widoczne?

Czytaj więcej
Komentarze