Sytuacja finansowa Groupamy
Już w połowie stycznia mogliśmy usłyszeć, że Groupama mocno ucierpiała wskutek kryzysu finansowego w Grecji. W efekcie spadku wartości greckich obligacji, musiała bowiem wpisać w straty 84 mln euro. Jak podawała wówczas Wyborcza.biz strata może mieć jeszcze większy rozmiar:
“Według agencji Reuters Groupama posiada obligacje greckie, portugalskie i irlandzkie wartości 770 mln euro, hiszpańskie wartości 670 mln euro i włoskie – 1,5 mln euro. Stanowią one łącznie ok. 17,5 proc. aktywów grupy. Obniżenie wyceny tych papierów sprawiło, że Groupama jest pierwszą dużą firmą ubezpieczeniową w Europie, która ma problemy z osiągnięciem zalecanych wskaźników adekwatności kapitałowej.”
Standard & Poor's i Fitch, czołowe agencje ratingowe, pod koniec 2011 roku obniżyły ocenę wiarygodności francuskiej Groupamy, a regulator rynku ubezpieczeniowego we Francji Autorité de Contrele Prudentiel (ACP) zalecił Groupamie podniesienie marginesu wypłacalności do 100% do końca 2012 roku.
Sukces Proamy
Proama od kilku miesięcy jest obecna na polskim rynku, a sprzedaż polis rozpoczęła na przełomie stycznia i lutego 2012. W ciągu miesiąca działalności sprzedała już 6 tysięcy ubezpieczeń samochodowych i odnotowuje tendencję wzrostową. Z takimi wynikami Proama może być spokojna o urzeczywistnienie planu rocznego, który zakłada sprzedaż 70-100 tys. polis. Realizacja celu na 2012 rok jest możliwa także dzięki szybszemu rozpoczęciu sprzedaży polis oraz niższymi o 15% kosztami niż zakładano początkowo.
Sprzedaż Proamy a kryzys finansowy Groupamy
Proama odnosi rynkowy sukces pomimo tego, że spółka matka - Groupama padła ofiarą kryzysu greckiego. Z rozmów przeprowadzonych w grudniu 2011 roku z szefem międzynarodowej Groupamy - Pierre Lefevre'm wynikało, że kryzys w Groupamie nie będzie miał wpływu na rozwój Proamy w Polsce. Wg Lefevre'a kryzysy są normalnym elementem działalności rynkowej i nie są w stanie zagrozić podjętym strategiom długoterminowym, jaką było rozpoczęcie działalności ubezpieczeniowej na polskim rynku.
Dynamiczny rozwój i potencjał Proamy wzbudziły zainteresowanie zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Chęć zakupu na chwilę obecną wyraziło 5 firm, jednak Proama na razie nie ujawnia ich danych.