Strona główna  |  Wiadomości  |  Polska w czołówce krajów z największą liczbą ubezpieczeń obowiązkowych

Polska w czołówce krajów z największą liczbą ubezpieczeń obowiązkowych

Data aktualizacji: 2015-02-25
Mało kto wie, ale ubezpieczenie OC samochodu to nie jedyna polisa, której posiadanie jest nakazane odgórnie. W Polsce funkcjonuje jeszcze blisko 160 obowiązkowych ubezpieczeń i w całej Europie tylko Francja wyprzedza nas pod tym kątem.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie obowiązkowych ubezpieczeń i niewiele brakuje nam do Francji – niekwestionowanego lidera w tej materii – która posiada ponad 200 rodzajów polis obowiązkowych.

Bałagan w ubezpieczeniach obowiązkowych

Zasada Polska Izba Ubezpieczeń postanowiła dokonać niemal rzeczy niemożliwej i policzyła liczbę polis objętych obowiązkiem posiadania. Pracownicy zatrudnieni przez PIU musieli przeanalizować ponad 2000 aktów prawnych, by ostatecznie ustalić, że aktualnie w Polsce funkcjonuje 156 ubezpieczeń obowiązkowych. Zadanie nie było łatwe, ponieważ oprócz ogromu materiałów do zbadania pracę utrudniał chaos legislacyjny i bałagan w ustawodawstwie.

W tworzeniu prawa panuje ogromna dowolność i bałagan. Do tego stopnia, że istnieją regulacje mówiące o konieczności posiadania ubezpieczenia, ale np. niczego nie mówią o sumie ubezpieczenia. Kłopot też w tym, że bardzo duża część regulacji powstaje poza Ministerstwem Finansów, które dba o logikę i porządek prawa ubezpieczeniowego

– podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Problemy z ubezpieczeniami obowiązkowymi

Przymus posiadania ubezpieczenia wbrew pozorom nie jest na rękę towarzystwom ubezpieczeniowym. Wystarczy spojrzeć na dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które wykazują, że ponad 250 tys. polskich kierowców unika wykupu ubezpieczenia OC samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaznaczają, że przymus nie spełnia swojej roli, gdy w społeczeństwie brak wiedzy na temat ubezpieczeń. Jedynie wyedukowane w tej materii społeczeństwo jest w stanie dostrzec korzyści wynikające z posiadania ubezpieczenia.

Przymus posiadania ubezpieczenia psuje relacje pomiędzy klientem a ubezpieczycielem, a bałagan i tak duże natężenie obowiązkowych polis osłabiają ich wagę. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy ubezpieczenie prawnie objęte przymusem posiadania nie posiada na przykład sumy ubezpieczenia – dzięki temu klient może ubezpieczyć się na kwotę o wiele niższą niż potencjalne szkody, których może być sprawcą.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-09-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2022 r.

Eksperci Ubea.pl od kilku miesięcy zapowiadali podwyżki składek OC dla kierowców. W drugiej połowie 2022 r. ta prognoza zaczęła się spełniać.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
Komentarze