Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2022 r.

Data publikacji: 2022-09-11
Eksperci Ubea.pl od kilku miesięcy zapowiadali podwyżki składek OC dla kierowców. W drugiej połowie 2022 r. ta prognoza zaczęła się spełniać.

Jeszcze w maju 2022 roku, kiedy średnie ceny OC spadły do najniższego od dość dawna poziomu, można się było zastanawiać, czy zapowiadane przez analityków podwyżki są faktycznie możliwe. Odpowiedź przyniosła czerwcowa, największa od dawna podwyżka średniej składki OC. Jeżeli chodzi o lipiec, to średnia cena OC nieco spadła, ale nadal była wyższa od kwietniowego poziomu. Warto zatem sprawdzić, czy dane z sierpnia 2022 r. sygnalizują kolejne podwyżki. Te najnowsze, sierpniowe statystyki bez wątpienia są ważne dla kierowców. Mamy na myśli mało pozytywne informacje o cenach OC, które ostatnio zebrali eksperci porównywarki Ubea.pl.

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2022 r. = wzrost o 2% względem lipca 2022 r. oraz wzrost o 4% w stosunku do sierpnia 2021 r.

Sposób obliczeń nie pozostawia żadnych wątpliwości

W przypadku analiz cenowych przygotowywanych przez porównywarkę Ubea.pl, problemem na pewno nie jest porównywalność wyników. Eksperci wspomnianej porównywarki już od dawna obliczają bowiem średni miesięczny koszt OC według tych samych zasad. Taka przeciętna składka OC jest ustalana z uwzględnieniem ponad 100 000 comiesięcznych kalkulacji, które internauci wykonali dla siebie w kalkulatorze Ubea.pl. Anonimowe i rzeczywiste dane o poziomie składek proponowanych klientom przez różnych ubezpieczycieli służą do obliczenia średniego kosztu OC na całym rynku. „Poniższy wykres prezentuje taką średnią cenę OC w ciągu poprzednich 12 miesięcy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto odnotować, że eksperci porównywarki Ubea.pl w czasie obliczeń biorą pod uwagę wszystkie propozycje współpracujących zakładów ubezpieczeń, a nie tylko te najtańsze. Dzięki temu wiemy więcej o polityce całej branży ubezpieczeniowej dotyczącej cen OC dla kierowców. Najnowsze, sierpniowe informacje zebrane przez Ubea.pl wskazują, że ubezpieczyciele postanowili dość solidarnie podnosić składki obowiązkowych polis OC. „Ma to związek między innymi z inflacją, wzrostem wartości średniej szkody i obowiązującymi od 1 listopada 2022 roku, bardziej prokonsumenckimi rekomendacjami KNF w sprawie naprawy zniszczonych aut” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sierpniowa podwyżka może być jedynie początkiem

Po obliczeniu średniego kosztu OC okazało się, że w sierpniu 2022 r. taka przeciętna składka proponowana kierowcom przez Internet wyniosła 1301 zł. Był to najwyższy wynik od dość dawna, a konkretniej od listopada 2020 roku. Jeżeli chodzi o miesięczną podwyżkę średniego kosztu OC, to była ona duża, gdyż wyniosła około 2% (względem lipca 2022 roku). W ujęciu rocznym (sierpień 2021 r. - sierpień 2022 r.), średnia składka OC wzrosła o mniej więcej 4%, co jest dość znaczącą wartością. Oczywiście, taki roczny wzrost składek nie kompensuje wpływu inflacji. Wydaje się jednak, że sierpniowa podwyżka może stanowić początek dłuższego cyklu. „Mogą się w nim oczywiście zdarzyć momenty stabilizacji lub nawet miesięcznych spadków średniej ceny OC. Taka przeciętna składka OC prawdopodobnie będzie jednak stopniowo rosła” - przewiduje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea.pl sierpień 2022

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-11-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2022 r.

Kierowcy słyszą coraz więcej o podwyżkach cen OC. Sprawdzamy, czy rynkowe dane z października potwierdzają zapowiadane wzrosty składek obowiązkowych polis.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-08-09

Barometr Ubea.pl: ceny OC w lipcu 2022 r.

Czerwcowy wzrost średniej ceny OC mógł zaniepokoić kierowców. Wyjaśniamy, czy lipcowe dane są równie negatywne dla właścicieli aut.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-15

Barometr Ubea.pl: ceny OC w lutym 2022 r.

Miniony rok pod względem poziomu składek OC zakończył się dość spokojnie. Warto sprawdzić, jak wyglądała sytuacja ze stycznia oraz lutego 2022 r.

Czytaj więcej
Komentarze